h i r d e t é s

Vasárnapi újranyitás: „ez is politika”

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Vasárnapi újranyitás: „ez is politika”

2016. április 18. - 14:55
0 komment

Sokan vásároltak a budaörsi Tescóban és az Auchanban · Egy hónapon belül lehet egyeztetés a bérpótlékról a tárca szerint - íjra a Magyar Nemzet.

Fotó: Végh László / Magyar Nemzet

Több mint egy év után újra kinyitottak a hipermarketek vasárnap, miután a parlament eltörölte a kötelező vasárnapi zárva tartást. Sok bolt nyitva volt, az üzletek tapasztalataink szerint erre a napra pluszpénzzel toboroztak munkavállalóik közül önkénteseket. Az MSZP azt szeretné elérni, hogy azok a munkavállalók, akiknek vasárnap dolgozniuk kell, legalább 100 százalékos bérpótlékot kapjanak a jelenlegi 50 százalékos helyett. A kereskedelmi dolgozók tegnap a vasárnapi nyitva tartás, különösen a vasárnapi bérpótlék csökkentése ellen demonstráltak.

A várakozásoknak megfelelően több hipermarket is kinyitott vasárnap. Noha a törvény módosítása csak pénteken jelent meg a Magyar Közlönyben, a legtöbb üzletben már szerdán és csütörtökön kezdtek érdeklődni a részlegvezetők az alkalmazottaknál, hogy tudnak-e vasárnap dolgozni jönni. A munka felvétele nem volt tehát kötelező, az eladók döntését igyekeztek „megkönnyíteni” azzal, hogy jelentős bérpótlékot helyeztek kilátásba: a Tescónál kétszer, az Auchannál másfélszer többet kaptak a dolgozók a megszokottnál.

Ma egyébként épp egy erről szóló, átfogó javaslatcsomagot nyújt majd be az MSZP a parlamentben. Lukács Zoltán, a szocialisták alelnöke és párttársa, Nyakó István vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján ugyanis bejelentette, szeretnék elérni, hogy azoknak, akiknek vasárnap is dolgozniuk kell, a jövőben legalább 100 százalékos bérpótlék járjon a jelenlegi 50 százalékos helyett. Lukács elmondta, javaslatukat nemcsak a kereskedelemben dolgozókra terjesztenék ki, hanem minden olyan munkavállalóra, aki vasárnap szolgálatban van, összesen sok százezer emberre. Példaként hozta fel a közlekedési dolgozókat, a rendőröket és az erőművek alkalmazottait. Nyakó István szerint a Fidesz csak jogilag lépett vissza a vasárnapi zárva tartástól, politikailag azonban nem: továbbra is kívánatosnak tartja, ezért az MSZP folytatja az aláírásgyűjtését a népszavazáshoz. Tegnap a kormányzat is megszólalt a vasárnapi bérpótlékkal kapcsolatban: Cseresnyés Péter, a nemzetgazdasági tárca munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára az RTL Klub híradójában április végét–május elejét jelölte meg a bérpótlékról szóló egyeztetések lehetséges kezdeteként.

– Hát itt vagyunk, ez a válasz a kérdésére, persze, hogy örülünk! – válaszolta egy házaspár a budaörsi Auchanban érdeklődésünkre, mit szólnak a vasárnapi nyitva tartás visszaállításához. Elmondásuk szerint a munkabeosztásuk miatt járnak vásárolni a hét utolsó napján, így tudják csak megoldani. Kosarukat rogyásig megrakták tartós élelmiszerrel. Hasonlóan érvelt a vasárnapi nyitva tartás mellett Serfőző György is. A férfi a budaörsi Tescóban vásárlás közben elmondta, neki és a hétköznaponként általában késő estig dolgozó feleségének is az időbeosztásuk miatt kedvező a vasárnapi nagybevásárlás, ezért jöttek ki most is a város szélére a VIII. kerületi Népszínház utcából. És van még egy szempontjuk is: – Mi nem vagyunk vidékiek, nem tudunk a villamossínek közé krumplit vetni, a lakásban pedig disznót tartani. A friss dolgokat a vasárnapi ebédhez így jobb szeretjük aznap megvenni, amikor elkészítjük – mondta a férfi, aki szerint mindenki örül a vasárnapi zárva tartás megszüntetésének, de biztos találni olyanokat is, akiket „megfizettek azért, hogy panaszkodjanak”. – Gyuri, ne politizálj! – szólt rá ekkor a felesége. A férfi viszont állította, ez nem politika. Példaképpen pedig hozzáfűzte, kamionsofőrként dolgozva neki sem volt évekig karácsonya, húsvétja és születésnapja a munka miatt.

Egy napszemüveget válogató kétgyermekes család megértőbbnek mutatkozott a kereskedelmi dolgozókkal; mint mondták, átérzik az eladók csalódottságát. Sietve hozzátették, hogy általában nem vásárolnak vasárnap, de „most így volt kényelmesebb”. A családfő egyébként Németországban, felesége Belgiumban dolgozott évekig, e két országban pedig régóta zárva vannak a boltok a hét utolsó napján, és ott ez nem ügy.

– Nálunk miért az? – kérdeztük erre.

– Hát mert ez Magyarország – felelte némi töprengés után a férfi.

A politikát emlegeti az Auchanban húst pakoló egyik eladó is. – A kisemberek azt hiszik, hogy ők döntöttek. Pedig nem, le volt ez játszva, ugyanúgy, mint egy évvel ezelőtt, amikor a zárva tartásról döntöttek – mondta. Azt is hozzáfűzte viszont, hogy neki mint kétgyermekes, albérletben élő anyának jól jön a bérpótlék. Pénztáros kolléganője viszont arról beszélt, hogy sokkal szívesebben lenne a családjával, mint hogy a kasszában üljön. Cigarettaszünetét töltő kollégája arról számolt be, hozzá két vevő is odament, hogy elmondja neki, mennyire sajnálja, amiért dolgoznia kell. – Majdnem megkérdeztem tőle, hogy ha annyira sajnál minket, akkor minek tetszett idejönni? – mondta nevetve. Tescós kolléganője viszont csak körbemutatott, amikor megkérdeztük. – Nézzen csak szét, mennyien vannak, majdnem mint hétköznap! Ha ennyien jönnek vásárolni, akkor nekünk ki kell szolgálnunk a vevőket, nincs mese.

A tegnap nyitva tartó hipermarketek többsége érdeklődésünkre mára ígért választ azzal kapcsolatosan, hogyan értékelik a vasárnapi forgalmat.

Tüntetés

Demonstrációt tartott tegnap a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete a Nemzetgazdasági Minisztérium épülete előtt. Sáling József, a szakszervezet elnöke kifogásolta, hogy a munka törvénykönyvének módosítása után a korábbi 100 százalékos vasárnapi pótlékot 50 százalékra csökkentették. Szerinte a kormány Európa legliberálisabb nyitva tartási szabályát állította vissza. A tüntetés végén az érdek-képviseleti vezetők a követeléseiket tartalmazó petíciót adtak át a tárca képviselőjének. (T. Á.)

 

mno.hu