Visszavett a tempóból a parlament: alább hagyott idén a Fidesz által diktált törvényalkotási dömping
A képviselők 53 ülésnapot tartottak az idén. Elfogadtak 129 törvényt, valamint egy ellenzéki javaslatot is megszavaztak.
Némiképp alábbhagyott idén a Fidesz által diktált törvényalkotási dömping, az ellenzék ugyanakkor ebben az évben sem rúghatott labdába az üléseken, viszont rekordmennyiségű büntetést rótt ki rájuk a T. Ház – derült ki a napokban nyilvánosságra hozott parlamenti statisztikákból. - írja a Blikk
A májusi és októberi választásoknak köszönhetően a képviselőknek jóval kevesebb ideig kellett koptatniuk a padsorokat, mint egy „átlagos” évben, hiszen mindössze 53 ülésnapot tartott az országgyűlés. Ez idő alatt 129 törvényjavaslatot fogadtak el, arányaiban kevesebbet, mint 2017-ben (68 nap alatt 208 darab) vagy 2018-ban (51 nap alatt 136 darab). A rövid idő ellenére a korábbi éveknél jóval többször, 45 alkalommal csökkentették egy képviselő tiszteletdíját, a megrovás majdnem minden esetben az ellenzéket sújtotta.
A 2019-es év nemcsak az önkormányzati választás miatt jelentett „áttörést” az ellenzék számára: az elmúlt kilenc évben negyedik alkalommal sikerült átvinniük a fideszes kétharmadon egy indítványukat. Ez ráadásul egy minden párt által megszavazott alkotmánymódosítás volt, amely törölte az Alaptörvényből a közigazgatási bíróság létrehozását lehetővé tevő szövegrészt.
A többi 72 ellenzéki javaslatot viszont elkaszálta a kormánytöbbség, nem is beszélve azokról az indítványokról, amelyek már a bizottsági szűrőn fennakadtak.
Kiszelly Zoltán politológus szerint a rendszerváltás utáni politika logikája, hogy a mindenkori kormány nem fogadja el az egyébként jó ellenzéki javaslatokat sem, inkább sajátjukként próbálják eladni.
– Épp ezért az ellenzéknek olyan témákat kell találnia, amelyeknél nem teheti meg a kormány, hogy nem engedi át. Emellett pedig el kell érniük, hogy a társadalom őket azonosítsa mint ötletgazdákat – mondta lapunknak a szakértő.
Az ellenzék részéről gyakran elhangzik az a vád, hogy a Fidesz–KDNP leszavazza egy-egy javaslatukat, majd a kormány ugyanazt benyújtja, amire így már örömmel rábólintanak a kormánypárti frakciók.
Gulyás Gergely ugyanakkor két évvel ezelőtt még Fidesz-frakcióvezetőként azzal érvelt a Blikknek, hogy egy törvény megszövegezéséhez szükséges szakértelem a kormányoldalon áll rendelkezésre, ez az egyik oka az elfogadott ellenzéki javaslatok alacsony számának.
Ha a jogszabályalkotásban nem is, a hatalom ellenőrzésében aktívabban részt tudtak venni az ellenzéki képviselők: 172 szóbeli és 3390 írásbeli, valamint 153 írásbeli kérdést tettek fel, továbbá 116-szor interpellálták a kormányt.
Kiadott politikusok
Az országgyűlés több képviselő mentelmi jogát is kiadta idén Polt Péter (64) legfőbb ügyész indítványára. Varju Lászlóét (DK) súlyos testi sértés gyanúja miatt, Demeter Mártáét (LMP) hivatali visszaélés gyanúja miatt, Farkas Gergelyét (Jobbik) választás rendje elleni bűntett gyanúja miatt, Aradszky Andrásét (KDNP) pedig közúti baleset gondatlan okozásának gyanúja miatt. (blikk.hu)