h i r d e t é s

Welsz nem akarta a sírba vinni minden titkát, de utána dobják

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Welsz nem akarta a sírba vinni minden titkát, de utána dobják

2016. augusztus 10. - 08:18
0 komment

Túlzás lenne azt állítani, hogy a hatóságok elkapkodták volna a „Welsz-hagyaték” feldolgozását; azoknak a súlyos gazdasági bűncselekményeknek a felderítését, amelyeket a két és fél évvel ezelőtt elhunyt Welsz Tamás utolsó vallomása szerint megannyi irat bizonyít - írja a Népszabadság.

Nagy Andrea, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője a Népszabadság érdeklődésére azt közölte, hogy az iratokat – a Legfőbb Ügyészség döntése alapján – a Központi Nyomozó Főügyészség még februárban átvette a NAV-tól. A nyomozás során eddig két személyt hallgattak ki gyanúsítottként, akik „nem közszereplők". A szóvivő – a nyomozás érdekeire hivatkozva – arról nem adott tájékoztatást, hogy mit követett el a két gyanúsított.

Az állítólag befolyásos emberek, ismert vállalkozók és alvilági figurák pénzmosásainak, vagyoneltüntetéseinek bizonyítékait tartalmazó teherautónyi iratot Welsz Tamás tisztázatlan körülmények között elkövetett öngyilkossága napján foglalta le a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI). A dokumentumok részben a vállalkozó I. kerületi, Logodi utcában lévő irodájának pincéjéből, részben érdi, erődítményszerű házából valók.

Mint emlékezetes: Welsz 2014. március 20-án Érdről tartott a nyomozókkal Budapest felé, amikor – egy „egzotikus méregtől", amelyet feltehetőleg az érdi lakásban vett be – rosszul lett, s egy mentőállomáson meghalt. Ismerősei azóta találgatják, miért vetett véget az életének, s előtte miért adta át addigi „munkássága" súlyosan terhelő dokumentumainak sokaságát az NNI embereinek. Igaz, Welsz feje fölött akkorra már összecsaptak a hullámok: nyakig benne volt a Simon-ügyben. Bebizonyosodni látszott, hogy ő juttatta bissau-guineai útlevélhez Simon Gábort, az MSZP adócsalással vádolt egykori elnökhelyettesét. Okkal feltételezte, hogy a politikai felhangoktól sem mentes ügy nem áll meg Simonnál, s őt is eléri.

Welsz előéletét jól ismerő forrásaink szerint

reális esélye volt annak, hogy rövidesen kártyavárként dől majd össze az, amit Welsz a megelőző évtizedekben felépített.

Simon lelepleződése azt is feltételezte, hogy ezúttal nem állnak le a hatóságok, mint korábban, amikor illegális útlevél- és más furcsa ügyletei miatt a Külügyminisztérium feljelentette. Pedig akkor még a titkosszolgálat is rászállt, és az elrendelt vagyonosodási vizsgálat milliárdos eltitkolt jövedelmet állapított meg nála. Mégsem történt semmi.

Welsz számos ügyet megúszott.

Miközben több hatóság is vizsgálódott körülötte, azon volt, hogy a terrorveszély miatt elmaradt, 2006-os Dakar-rali helyett megszervezte a Budapest–Bamako-ralit. Később feltűnt a Malév utódjának szánt Sólyom Airways körül is. Ismerői szerint bissau-guineai kapcsolatai révén – jó pénzért – igazolásokat szerzett a vagyonuk valódi eredetét a hazai adóhatóság elől eltüntetni kívánó magyaroknak. Egybecsengő információk szerint ebből lettek Welsz milliárdjai.

Tevékenysége és kiterjedt politikai, közéleti kapcsolatai miatt okozott meglepetést, hogy miután az iratok a rendőrség kezébe kerültek, nem indult azonnal, nagy erőkkel nyomozás az ügyben.

Helyette az NNI átadta a dokumentumokat az ügyészségnek, majd a NAV-hoz kerültek a papírok: ott bő egy éven át rendszerezték azokat, majd visszaküldték a feladónak, mert az ügyészség a saját hatáskörbe vonta a nyomozást. Akik ismerték Welsz dolgait, állítják: két év bőven elég volt a nagy megbízóknak, hogy legalizálják vagyonukat, illetve eltüntessék a Welsszel kidolgozott csalás nyomait.

 

Szerző: Fekete Gy. Attila / nol.hu