h i r d e t é s

13 milliárdot hozzávágna a kormány egy kockázati alapkezelőhöz

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

13 milliárdot hozzávágna a kormány egy kockázati alapkezelőhöz

2017. október 05. - 15:35

Évente 4-8 céget kellene tőzsdére vinnie az ismeretlen nyertesnek. - írja a zoom.hu.

Forrás: zoom.hu

A kormány 13 milliárd forinttal létrehozná a Nemzeti Tőzsdefejlesztési Alapot, amelynek kezelésére nyílt pályázatot írt ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A kormany.hu megjelent hirdetésből az derül ki, hogy pályázaton egyetlen kockázati tőkelap-kezelő nyerhet.

A kormány tavaly novemberben határozott a Nemzeti Tőzsdefejlesztési Alap létrehozásról, akkor még 20 milliárd forintos összeggel. A pénzt a 2007-2013 közötti uniós pályázatokból visszaforgó pénzekből kell az NGM-nek előteremtenie a kormány korábbi döntése szerint.

A 20 milliárd forintból most 13 milliárdos alap lett, ennek kezelésére keres kockázati tőkealap-kezelőt a kormány. A pályázati kiírás szerint egyetlen alapkezelőnek adnák oda a teljes pénzt és a nyertesnek egy fillért sem kell hozzátennie saját erőként.

Irreális elvárások

Az alap célja kettős: az első kézzelfoghatóbb, ugyanis az NGM elvárása szerint növelni kell a Budapesti Értéktőzsdén megjelenő mikro (!), kis- és közepes vállalkozások számát.

Ami azért meglepő, mert egyetlen mikro- vagy kisvállalkozásnak nincs keresnivalója a tőzsdeparketten, azt a terepet nem neki találták ki. Az NGM elvárásai szerint évente 4-8 társaságot kellene a magyar börzére bevezetni, ami az elmúlt évek tőzsdei bevezetéseinek ismeretében hatalmas elvárás.

Az elmúlt tíz évből ugyanis alig akad tíz igazán sikeres tőzsdei bevezetés: a legutóbbi a Waberer’s International Nyrt. tőzsdei bevezetése volt idén júliusban. Ezt megelőzően az Duna House Csoport lépett akcióba, azután igazán sikeres a CIG Pannónia Biztosító bevezetése volt.

Nagy figyelmet kapott még a Norbi Update tőzsdei bevonulása majd dicstelen távozása. Ez mindössze négy ügylet az elmúlt években, ehhez képest a kormány elvárása szerint alsó hangon ennyit évente kellene összehoznia a leendő alapkezelőnek.

12 évre terveznek

A másik elvárás a leendő győztessel szemben a „hazai vállalkozások fejlesztésére való fókuszálás, beleértve a versenyképességet, a növekedést és a hatékonyság javításának kritikus tényezőit.”

Az NGM tervei szerint a 13 milliárd forinttal induló alapot 12 évig működtetnék, egy-egy cégbe 5 évre fektethet be az alapkezelő, a sikeres tőzsdére menetelt követően pedig kivonulna a cégből. Átlagosan egy-egy milliárd forintos támogatást szán az NGM egy-egy bevezetésre, ám 15 millió euróban, durván 4,6 milliárd forint lehet a plafon – ami viszont elvinné a forrás 40 százalékát.

A majdani nyertes alapkezelő kiválasztásnál egyaránt figyelembe veszik az alapkezelő díjelvárásait, az eddigi piaci tapasztalatokat, külön súlyozva a piacon végrehajtott lezárt befektetések számát és értékét, illetve az üzleti tervet.

zoom.hu