A táplálkozás és a hangulat összefüggésben van
Ha ezekben a hűvös, esős, őszi napokban lehangoltnak, energiaszegénynek érezzük magunkat, a gyors és ideiglenes hatású hangulatjavító szerek (például: alkohol, cigaretta) helyett válasszunk egészséges és tartós megoldást a problémára: együk, igyuk magunkat boldogra.
A kávéban, teában található koffein az egyik legnépszerűbb serkentő, hangulatjavító szer - teljes joggal, hiszen nemcsak felpörgeti az anyagcserét, de segít a koncentrációban is. Fontos azonban megjegyezni, hogy semmiképp ne fogyasszunk napi 2 csészénél többet, mert függőséget, hangulatingadozást és álmatlanságot okozhat - olvasható a Pszichológuskereső portálon.
Vannak ételek, melyek oly módon befolyásolják hangulatunkat, hogy a bennük található aminosavak (tripofán) hatására az agy "boldogsághormonként" is ismert szerotonint termel. Ilyen esszenciális aminosavakat tartalmaz a hús, a tojás, a tej, és a szója. A szerotonin termeléshez emellett magas cink tartalmú ételek (olajos magvak, hüvelyesek) fogyasztása is szükséges. Ezek segítenek az alvászavar és a depresszió leküzdésében is.
A lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó élelmiszerek, melyek egyenletes szinten tartják a vércukor szintet, szintén segítik a szerotonin szint emelkedését a szervezetben és megőrizni a kiváltott jó hangulatot. Ilyenek a zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonafélék.
Fontos szerepe van a májban, banánban, búzacsírában, halakban megtalálható B6 vitaminnak is.
Az olajos magvak remek magnézium források, mely nyomelemnek lényeges szerepe van a cukor energiává történő alakításában és az egészséges idegrendszer fenntartásában.
A brazil dió magas szeléntartalmának köszönhetően természetes hangulatjavító, azonban bánjunk csínján fogyasztásával, mert a szelén túladagolható.
Az omega3 zsírsavak - melyek mélytengeri halakban, lenmag-, dió- és repceolajban találhatók - azon túl, hogy fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásuk van, a hangulatot is javítják. Védenek a depresszió ellen, valamint jó hatásuk van a szívre és az érrendszerre. Hetente legalább két adag halat kellene elfogyasztanunk, hogy étrendünk kiegyensúlyozott legyen.
Sajnos tévhit, hogy a csokoládé hatásos lenne levertség esetén, ugyanis az édességek legfeljebb csak rövid időre nyújtanak segítséget. Fogyasztásuk után a bennük lévő szénhidrátot gyorsan felhasználja a szervezet és még mélyebbre esik a vércukorszint, így gyakoribb lesz a hangulatingadozás. Ha nem tudunk ellenállni az édes csábításnak legfeljebb 2-3 kocka, minimum 70%-os kakaótartalmú csokoládét fogyasszunk naponta, de nagyon rosszul tesszük, ha mindig az édességtől várjuk a boldogságot.
Egyes tanulmányok szerint, a ma elfogyasztott élelmiszerek csak néhány nap múlva lesznek hatással hangulatunkra, ezért is fontos, hogy testi-lelki egészségünk megőrzése érdekében ne kampányszerű diétával, hanem inkább életmódváltással próbálkozzunk.
Az egészséges táplálkozás mellett érdemes megjegyezni, hogy testmozgás közben fájdalomcsillapító, illetve kedélyjavító anyag - endorfin - képződik, melyet csípős ételek, chili és erős paprika fogyasztással is lehet fokozni. Különösen jó, ha ezt a szabadban tesszük, mivel a napsugarak kedvezően befolyásolják az agyi anyagcserét és boldogságérzetet okoznak felesleges kalóriák és pénzkidobás nélkül.
Fontos megemlíteni, hogy a kiegyensúlyozott étrend hozzájárul közérzetünk javulásához, azonban az élelmiszerek nem gyógyszerek, így azok és egyéb gyógykezelések hatását nem helyettesítik.
pszichologuskereso.hu / Csukás Csaba