Bemutatott a rendőröknek, a pszichiátriára zárták
Nem szép dolog középső ujjat mutatni a rendőröknek, de ez nem ok arra, hogy a pszichiáterek két és fél hétig kényszerkezeljék az illetőt. Utóbb a bíróság úgy döntött: jogtalanul fosztották meg a személyi szabadságától.
A budapesti fiatalember az utcán került összetűzésbe a rendőrökkel, és bár a reakciója valóban nem volt épp udvarias, a pszichiátriára szállították – annak ellenére, hogy ilyen kényszerbeszállításra a törvény szerint csak akkor kerülhet sor, ha az illető közvetlenül és súlyosan ön- vagy közveszélyes. A pszichiátrián kapásból pszichózissal diagnosztizálták, az osztályvezető – aki nem is volt jelen a vizsgálatkor – megállapította: a kezelés indokolt. A pszichiáter ítéletét az úgynevezett bírói szemle is helybenhagyta.
A férfi megfellebbezte a bíróság döntését. A másodfokú bíróság ítéletében így írt: "a kötelező pszichiátriai intézeti gyógykezelés elrendelése a polgári ügyekben eljáró bíróság által alkalmazott legsúlyosabb kényszerintézkedés, mely korlátozza a személyi szabadság és önrendelkezés Alaptörvényben és nemzetközi egyezményekben védett alapjogát. … Jelen esetben a kérelmezett intézetbe történt felvételét megalapozó dokumentált tényekből okszerűen és közvetlenül nem állapítható meg, hogy a törvényben előírt, életet, testi épséget közvetlenül fenyegető, akut és súlyos veszélyhelyzet fennállt volna. … A szakértő véleménye nem fejti ki, hogy a kérelmezett magatartásában miben nyilvánul meg az életet és testi épséget közvetlenül és súlyosan fenyegető vészhelyzet, illetve veszélyeztetés."
Bár a pszichiátriai kényszerkezelés jogtalan volt, a férfi tizenhét napot volt kénytelen a pszichiátrián tölteni, mielőtt kiengedték. Jelenleg jogi lépéseket kezdeményez az intézettel szemben személyi szabadságának önkényes korlátozása miatt.