Harag, gyász, ellenállás
Törökország: A merénylettel a félelem légkörét akarták megteremteni, de az ellenzék nem hagyja magát megfélemlíteni és általános sztrájkra hív fel.
Hétfő óta Törökország legnagyobb baloldali szakszervezeti szövetségei általános sztrájkba kezdtek. Több tízezer ember vett részt a tiltakozó akcióban, ami a sztrájkot kísérte. Demonstrációkra került sor üzemekben, iskolákban és egyetemeken. A sztrájk oka az a szörnyű merénylet, ami szombaton a török fővárost megrázta. Legalább 128 ember vesztette életét, amikor Ankarában két bomba robbant a szakszervezetek és a baloldali pártok béketüntetésén. A képek megrendítették a világot: a baloldali-kurd Demokratikus Néppárt (HDP) zászlajába tekert hullák, szétszóródott testrészek, síró, sokkos asszonyok, gyerekek, férfiak - írja a transform.hu.
Miközben a kormányzó Igazság és Haladás Pártja (AKP) közvetlenül a merénylet után a véres esemény kihasználásába kezdett, az ankarai iszlamista-neoliberális kormány baloldali ellenzéke meggyőződött, hogy a támadásban bűnrészes a kormány maga. „A vérfürdő Ankara központjában történt. A kormány már azért is felelős, hogy nem gondoskodott a szükséges biztonsági intézkedésekről” – jelentette ki a junge Welt-nek Eyüp Özer, az Egyesült Fémipari Dolgozók Szakszervezetének nemzetközi titkára. „De nem csak ezért felelős, hiszen az AKP-kormány az „Iszlám Állam” törökországi tevékenysége előtt is behunyta a szemét. Így közvetlenül felelős azért, ami történt.”
Özer emlékezet a diyarbakir-i és suruc-i merényletekre, ahol szintén baloldali demonstrálókat öltek meg a bombatámadásban: „Mindez az erőszak azután következett be, hogy az AKP a júniusi választásokon nem ért el olyan eredményt, amit remélt.” Török ellenzékiek úgy vélik, hogy Recep Tayyip Erdogan és legszűkebb bizalmasai központi szerepet játszhattak az elmúlt heti és az elmúlt időszak terrortámadásaiban, mivel az AKP-vezetés állandóan azt hangsúlyozta, hogy a „káosz” csak akkor szűnik meg, ha elegendő többséget kap az autokratikus elnöki rendszer bevezetését szolgáló projektjük.
A június 6-i, számukra nem kedvező választási eredmény után – amikor a HDP pedig 13 %-ot ért el - a török állam célzottan élezte ki a konfliktust a Kurdisztáni Munkapárt (PKK) körüli kurd felszabadító mozgalommal. A cél az volt, hogy a félelem légkörét teremtse meg, amiből Erdogan széleskörű hatalommal felruházott állandó elnökként emelkedhet ki.
De fenyeget, hogy ezzel még nincs mindennek vége. A merénylet után az ellenzék a korábbi törésvonalakon túl egységesnek látszik. Hangsúlyozzák, hogy nem engednek a terrornak. „Nem fogunk félni, nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni. Nem felejtünk és nem bocsátunk meg” – áll a demonstrációt szervező DISK, KESK, TMMOB és TTB szakszervezeti szövetségek sztrájkfelhívásában.
Most a munkásokat egységbe kell fogni a kormány ellen, jelenti ki Eyüp Özer is: „Függetlenül attól, kire szavaznak, vagy melyik politikai pártot támogatják, most az egész munkásosztálynak kell együttműködnie, hogy a béke helyreálljon.”
transform.hu / Fordította: Kleinheincz Ferenc