Ismeretlen létformákra bukkantak az Antarktisz jege alatt
Az élőlények már legalább 6 ezer éve jelen vannak a jég alatt, a nyílt víztől távol.
Rengeteg organizmusra, köztük korábban ismeretlen létformákra bukkantak az Antarktisz jege alatt – írta az IFLScience alapján a 24.hu. David Barnes, a brit antarktiszi kutatóintézet (British Antarctic Survey) munkatársa és kollégái decemberben publikált tanulmányukban 77 új fajt, köztük mohaállatokat és mészcsőférgeket mutatnak be.
A kutatók egy 200 méter mély lyukon keresztül vizsgálta az egyedi környezetet, a fúrást 2018-ban végezték az Ekström-jégselfen.
A mohaállatok törzsébe apró, gerinctelen, szinte csak tengervízben előforduló fajok tartoznak. Az élőlényeknek gyakran a korallokéra emlékeztető külső váza van. Hasonló vázzal bírnak a szintén parányi mészcsőférgek is.
Ezen egyszerű létformák jelenléte is komoly kérdéseket vet fel, hiszen vaksötétben, több száz méterrel a jég alatt fordulnak elő. Az állati maradványok szénizotópos elemzéséből az is kiderült, hogy az élőlények már legalább 6 ezer éve jelen vannak a jég alatt, a nyílt víztől távol.
Barnes szerint az élet felfedezése az extrém környezetben meglepő, és ismét rávilágít, hogy az antarktiszi tengeri élet milyen különleges. (Infostart)