h i r d e t é s

Lehet, hogy refluxod van? Mikor érdemes gyanakodni?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Lehet, hogy refluxod van? Mikor érdemes gyanakodni?

2020. december 14. - 08:31

Mindjárt itt a karácsony, ami együtt jár a nagy ünnepi eszem-iszommal, a töménytelen mennyiségű ínycsiklandozó étellel és itallal - és persze az ilyenkor gyakran előforduló gyomorpanaszokkal is. Egy-egy kiadós lakomázás után persze semmi furcsa nincs abban, ha valakinek ég a gyomra, vagy savas ízt érez a szájában, de ha a mindennapok során is gyakran előjönnek ezek a tünetek, akkor ott valószínűleg a reflux áll a háttérben.

Forrás: myrobalanmed.com

Pontosan mi az a reflux?

Elevenítsük fel egy kicsit az általános iskolai biológiaórákat: amikor étkezel, a lenyelt táplálék a nyelőcsövön keresztül a gyomor felé halad. A két szerv találkozásánál pedig egy záróizom található, amely ilyenkor megnyílik, hogy az étel a gyomorba juthasson, majd pedig visszazáródik. Legalábbis ideális esetben.

A refluxos betegeknél ugyanis ez a folyamat nem zajlik le megfelelően, mert az izomgyűrű nem tud rendesen záródni, és a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ennek az oka lehet a hasűri nyomás megnövekedése vagy a záróizom általános gyengesége, esetleg mindkettő egyszerre. Illetve nők esetében a várandósság utolsó trimesztere is okozhat refluxot, de ez a szülés után többnyire magától elmúlik.

Melyek a reflux árulkodó tünetei?

A refluxos betegek többsége a következő panaszokról számol be:

  1. Égő érzés a nyelőcső és a torok környékén
  2. Nehéz és fájdalmas nyelés
  3. Gyomorégés
  4. Kellemetlen szájszag, savas böfögés
  5. Gyakori, száraz köhögés

Ha ezeket a tüneteket azután tapasztalod, hogy pukkadásig etted magad a karácsonyi ebéddel, és desszertnek pár szelet sütemény is lecsúszott, akkor még nem kell feltétlenül pánikba esned. A gyomor hirtelen megterhelése esetén normális, ha efféle panaszok jelentkeznek.

Ilyenkor viszont ne hagyd el magad, és ne dőlj le pihenni, hanem végezz kímélő testmozgást, például tégy egy sétát a környéken, levegőzz egy kicsit, gyengéden mozgasd át magad. Pár óra vagy maximum egy nap elteltével a tüneteknek csillapodnia kell.

Ha viszont a nagy lakomázástól függetlenül, a hétköznapokban is gyakran szenvedsz a refluxos panaszoktól, akkor már valószínű, hogy betegség áll a háttérben.

Mit tehetsz a reflux ellen?

Legelőször is az étrendedet kell megreformálnod: olyan ételeket kell fogyasztanod, amelyek könnyen emészthetőek, és nem okoznak túlzott savtermelést a gyomorban. Mindemellett kiegészítő kezelésként alkalmazhatod a Myrobalan KhogA.9 kapszulát, ami 8 gyógynövény erejét egyesítve száll szembe a refluxbetegséggel.

A mindennapokban kerüld a fűszeres, csípős, ecetes vagy savanyított élelmiszereket, mérsékeld a kávé és az alkohol fogyasztását. Helyettük válaszd a könnyen emészthető, magas fehérje- és rosttartalommal rendelkező ételeket, és inkább egyél többször, de kisebb adagokat.

Valamint az is segíthet, ha lefekvés előtt legalább 3 órával vacsorázol, az ágyad fejrészét pedig magasítod, hogy fekvés közben se szivárogjon vissza a gyomorsav.