h i r d e t é s

Metánevő baktériumot találtak az Antarktisz jégtakarója alatt

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Metánevő baktériumot találtak az Antarktisz jégtakarója alatt

2017. augusztus 04. - 08:40

Az élőlények a jég olvadása után segíthetnek az üvegházhatású gázok lebontásában. - írja a 24.hu

Forrás: iflscience.com

Mélyen az Antarktisz jege alatt olyan parányi létformák élnek, melyek egy nap segíthetnek a légkörbe kerülő üvegházhatású gázok mennyiségének csökkentésében. A mikrobák ugyanis metánnal táplálkoznak.

Egy nemzetközi kutatókból álló csapat még 2013-ban fúrt át 800 méternyi jeget, hogy elérje a Nyugat-Antarktisz mélyén fekvő Whillans-tavat. A szakértők több ezer éve elzárt víz- és üledékmintákat gyűjtött be.

Alexander Michaud, a Montanai Állami Egyetem munkatársa szerint a felfedezés nem csak a globális éghajlatra gyakorolt hatása miatt fontos, hanem azért is, mert a metánevő mikroorganizmusok igen elterjedtek lehetnek a nyugat-antarktiszi jégpáncél mélyén.

A csapat a baktérium genomját, illetve a minták metánkoncentrációját elemezte.

Bár kevesebb a metán, mint a szén-dioxid, mégis igen veszélyes üvegházhatású gázról van szó. Az elmúlt 20 év során a metán 86 százalékkal nagyobb arányban melegítette a bolygót, mint a szén-dioxid. Éppen ezért, ha a jeges kontinens mélyén valóban rengeteg gáz található, mindent meg kell tennünk, hogy megakadályozzuk a légkörbe jutását. A szakértők szerint a Whillans-tóban élő baktériumok a metán több mint 99 százalékát fogyaszthatnák el.

John Priscu, a Montanai Állami Egyetem kutatója azt mondta, bő egy évtizednyi tudományos és logisztikai tervezésre volt szükség, mire sikerült begyűjteni az első mintákat az antarktiszi szubglaciális környezetből. Az eredmények megváltoztatták a szakértők Antarktiszhoz való hozzáállását.

A kutatás azonban nem csak a globális felmelegedés és a földi élővilág szempontjából lehet fontos. Nem kizárható, hogy az új létforma felfedezése egy nap még segíteni fog az űrkutatóknak, amikor idegen, jeges égitesteken, például az Enkeláduszon fogják keresni a potenciális élet nyomait.

 

(IFL Science) / 24.hu