Nagy baj van a szakközépiskolákban - borzalmas eredményt hozott a kompetenciateszt
Még mindig óriási a különbség a falusi és fővárosi iskolák tanulóinak teljesítménye között is. - írja a 168ora.hu.
A szakközépiskolákban – vagyis a korábbi szakiskolákban – siralmasak eredmények születtek a 2017-es kompetenciamérésen
- írja az Eduline.
A hároméves szakképzést választó diákok nemcsak az országos átlagnál szereztek sokkal kevesebb pontot, a tizedikes szakközépiskolások átlageredménye a hatodikos általános iskolásokét sem éri el.
Az adatokból is kirajzolódik, hogy egy egész középiskolai képzési forma tanulói (a populáció 20%-a) nem képesek elérni a 6. évfolyam átlagos matematikai és szövegértési képességszintjét sem
– olvasható az elemzésben.
Pedagógusok és kutatók már évekkel ezelőtt felhívták a figyelmet, hogy az újraszabott szakképzésben nagyon alacsony a közismereti óraszám - a kilencedikes szakközépiskolásoknak magyarból, matematikából és társadalomismeretből is mindössze heti 2-2 órájuk van, a tizedikesek pedig már csak heti 1 órában tanulnak magyart és matekot -, így nincs elég idő a készségfejlesztésre
- írja az Eduline.
Ami a hatodikos, nyolcadikos és tizedikes diákok matematikai és szövegértési készségét illeti, a felmérés szerint nem romlott, de nem is javult.
Az Eduline az adatokat elemezve rámutat, hogy még mindig hatalmas különbség van a falusi és a fővárosi iskolákban tanulók, a budapesti, a nyugat-magyarországi, valamint az észak-magyarországi és észak-alföldi diákok teljesítménye között. A legrosszabb átlageredményeket mind matematikából, mind szövegértésből az észak-magyarországi és az észak-alföldi diákok, valamint a községekben élő tanulók produkálták, míg a legmagasabb pontszámot a budapesti diákok szerezték.