Január után biztosan drágul a cigaretta, az étterem aligha lesz olcsóbb
Jövőre nő a cigeratta jövedéki adója, csökken viszont a tej, a tojás, a baromfi, valamint az éttermi vendéglátás és az internet áfája - írja a VILÁGGAZDASÁG.
Más kérdés, mindez milyen hatással lesz az árakra.
Jövőre ismét drágul a cigaretta, a jövedéki adó emelése miatt egy doboz ára 15 forinttal emelkedhet, miközben a sodort dohány csomagja ennél nagyobb mértékben, 56 forinttal drágulhat – még így is feleannyiba kerül majd, mint a cigaretta. Nem járnak jól azok sem, akik elektromos eszközökkel fogyaszanak nikotint: a töltőfolyadék után is kell jövedéki adót fizetni, vagyis itt is drágulás jöhet. Az uniós kötelező adótartalom elérése miatt sorozatban három alkalommal megy fel a dohánytermékek ára.
Az első lépésre idén szeptemberben került sor, a második januárban jön, azt jövő szeptemberben követi a harmadik – végül a cigaretta húszszálasra bővülő csomagjának az ára 1300 forint közelében is lehet. A jövedéki adót ugyan január elsején emelik, ám ekkor még nem jelenik meg a cigaretta árában: a szabály változása a megvásárolt adójegyeknél mutatkozik meg, vagyis hónapok múlva jelenhet meg a drágább termék a polcokon. A tavasszal életbe lépő jövedéki szabályok nyomán azonban a cigarettán nem adójegy, hanem zárjegy lesz majd, ezzel lekerül a papírszalagról az ár, így az adóemelések azonnnal jelentkezhetnek.
A jövő évi adóváltozások más területeken elvben csökkenthetik az árakat, hiszen mérséklődnek a fogyasztást terhelő elvonások. Valószínű például, hogy jövő áprilistól kisebb lesz az üzemanyagok jövedéki adója, miután az olajárak átlaga meghaladhatja az 50 dollárt (januártól nem változik az adó, mert a visszatekintő átlagár épp a határérték alatt maradt). Biztos, hogy olcsóbb lesz az internet-előfizetés, januártól 27-ről 18 százalékra esik le az áfakulcs, ami az árak szintjén 7 százalékos mérséklődést kell hogy hozzon (a szolgáltatók többsége már bejelentette, hogy ezt azonnal érvényesíti tarifáiban).
Az éttermeknél aligha lehet hasonlóra számítani, legalábbis tartósan, bár az áfakulcs január elsején itt is 18 százalékra csökken, 2018-tól pedig már 9 százalékos terhet fizetnek a forgalmuk után a vendéglátósok. (Az akkortól 5 százalékos áfa mellé elvben 4 százalékos idegenforgalmi fejlesztési hozzájárulás is társul.) Mindennek januártól 7, egy évre rá pedig – az idei évhez képest – 14,2 százalékos árcsökkenést kellene eredményeznie, ám a hozzáértők szerint az éttermek nem fognak változtatni az árakon. A teher mérséklődése beépül az árrésbe, amitől a kormányzat a szektor fehéredését és a bérek növekedését várja. A vendéglátásban ráadásul azt is figyelembe kell venni, hogy nem mindenütt csökken az áfa: a munkahelyi étkeztetésben és a menzákon továbbra is 27 százalékos lesz, emellett az éttermekben is csak a helyben készített ital és étel kap alacsonyabb kulcsot, tehát a bort 27, a fröccsöt viszont 18 százalékos áfával lehet majd kínálni.
Egyszerűbb a helyzet a tej, a tojás és a baromfihús esetében: e körben az UHT-tejek kivételével az összes termék áfakulcsa csökken. A friss tejnél 18 százalékról, a tojásnál és a baromfihúsnál pedig 27-ről esik 5 százalékra, ami 11 és 17 százalékos árcsökkenést jelent. Hasonlóra volt példa az év elején, amikor a sertéshús áfája mérséklődött. Ezt januárban az árak is követték a KSH adatai szerint, azóta viszont lassan visszakapaszkodtak a kiinduló szintre – ez is mutatja, hogy az adók mellett azért csak a kereslet és a kínálat alakítja őket.