h i r d e t é s

Orbánnak épült újjá a Habsburg-major?

Olvasási idő
9perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbánnak épült újjá a Habsburg-major?

2016. március 28. - 09:18
0 komment

A hatvanpusztai ügybe rövid távon biztosan nem fog belebukni az Orbán-kormány, ám a távolabbi jövőben káros lehet, hogy a korrupciós vádak már Orbán Viktort és családját is elérték - vélekedett Juhász Attila.

A majorság bejárata Fotó: Szalmás Péter / nepszava.hu

A Political Capital elemzője úgy látja, a kulcskérdés az: a kormányfő-közeli birtok meddig tud a nyilvánosság előtt maradni, és az ellenzék milyen intenzitással foglalkozik az üggyel. Hatvanpuszta egyelőre napirenden van: az Együtt például a fehérvári kormányhivatal előtt tüntet majd a kormányfő vagyonosodása miatt. Sejthető ugyanis, hogy az édesapja tulajdonolta birtokot - amelyet papíron Mészáros Lőrinc bérel - Orbán igényei szerint újították fel - legalábbis az egykori oknyomozó, Ferenczi Krisztina feljegyzései erről árulkodnak.

Tiltakozunk az új fideszes földesúri rendszer kialakítása ellen, meg fogjuk akadályozni, hogy Orbán Viktor és társai mindent elvegyenek azoktól a magyar emberektől, akik valóban gazdálkodni szeretnének, akik tényleg a földből élnek Magyarországon - mondta a Népszavának Juhász Péter. Az Együtt alelnöke jövő keddre szervezett demonstrációt a székesfehérvári kormányhivatal elé, ahol aznap fogják elárverezni azt a hatvanpusztai majorság szomszédságában lévő, 500 hektáros földterületet, amelyet egyébként jelenleg Mészáros Lőrinc Búzakalász 66 Kft.-je bérel az államtól. "Nem látok ugyan a jövőbe, de szinte biztosra veszem, hogy ez a föld is a miniszterelnök köreinél fog kikötni. Így már csaknem 5000 hektárt fognak birtokolni az Orbánhoz köthető személyek, ami magyar szinten igen jelentős uradalom" - vázolta Juhász, aki ellen a nemrégiben Fidesz-közelivé vált TV2 lejárató akciót is indított, miután vagyonosodási eljárást kezdeményezett a kormányfő és felesége, Lévai Anikó ellen. Ezzel kapcsolatban pártja kijelentette: nem fogják hagyni, hogy a fideszes pártsajtó az alelnök lejáratásával, vagy bármi más eszközzel elterelje a figyelmet Orbán rejtett vagyonosodásáról, arról, hogy miből telik neki kastélyokra, vagy miből vásárol a felcsúti polgármester több száz hektáros földbirtokokat.

Az Együtt a kormányváltás után vissza fogja venni a tisztességtelenül és törvénytelenül felvásárolt állami földeket, mert nem hagyhatjuk, hogy az egész országunk a Fidesz hűbérbirtokává váljon - írták. A párt aggályait alátámasztja az is, hogy Fejér megyében márciusban a kormányfő veje, Tiborcz István családja, illetve a Lévai Anikó földjeit is művelő Flier Jánosék is jelentős méretű földterületekhez jutottak. Orbán Ráhel férjéék egy nap alatt 216 millió forintot költöttek 193 hektár földre Bicskén, és év elején Mányon is vettek csaknem 300 hektár földet. Felcsút milliárdos polgármestere és családja több mint egymilliárdot fizetett az Orbán Győző tulajdonát képező Hatvanpuszta majorság körüli terület felvásárlásáért. Emellett Száron is szereztek 77 hektárt.

Hol vannak a munkagépek?

"Van ideje, bemegy, megkérdezi. Rosszul tudja" - mondta a hatvanpusztai majorság portása, amikor a 444 újságírói arról érdeklődtek a birtok bejáratánál lévő kaputelefonon, valóban az egykori Habsburg-birtokon tárolja-e mezőgazdasági gépeit Mészáros Lőrinc. A felcsúti polgármester ugyanis még 2012-ben Ferenczi Krisztinának, az óta elhunyt újságírónak kifejtette: azért bérelte ki 10 évre előre a területet Orbán Viktor édesapja, id. Orbán Győző CZG Kft.-jétől, hogy agrárcégei ott tárolhassa eszközeit. Ezeknek azonban a 444 drónfelvételein nem akadt nyoma Hatvanpusztán. A portás nem mondta meg pontosan, hol kellene érdeklődni, így ezzel kapcsolatosan e-mailben a Népszava is megkérdezte Mészárost, tartja-e magát korábbi állításaihoz, illetve ha nem gépeit tárolja, akkor mire hasznosítja a 155 millió forintért bérbe vett területet. Válasz egyelőre nem érkezett.

A majorság kapcsán felmerült a színlelt szerződés gyanúja is, mivel Orbán Győző cégének 2011 óta csupán 15,5 millió forintos éves bevétele van. Ez az összeg pontosan annyi, amennyit Mészáros fizet a hatvanpusztai major bérleti díjaként, így pedig „felmerülhet, hogy a gázszerelő valódi jogcím nélküli, színlelt szerződéssel fizet. Nem a birtok bérletéért, hanem valami egészen másért” – írta Facebookon Hadházy Ákos. Nem az LMP-s képviselő volt az első, aki felfedezte ezt az összefüggést, Ferenczi már 2014-ben megjelent, Narancsbőr című könyvében emlékeztetett a CZG és a Mészáros & Mészáros Kft. közötti összefüggésre. "Gazdasági társaságok között nem szokványos az, hogy évekre előre bérleti díjat fizessenek. Orbán Győző cégének tíz évre előre kifizették a majorságért a bérleti díjat 2011-ben. A két társaság mérlegébe betekintve kiderül, hogy azóta évről évre a CZG Ingatlanforgalmazó Kft. és a Mészáros és Mészáros Kft. mérlegében fordított arányban nő és csökken az aktív és passzív időbeli elhatárolások összege" - írta akkor az oknyomozó.

Orbánéknak épült újjá a major

Könyvében Ferenczi hosszasan fejtegette Hatvanpuszta valódi funkcióját. Az újságíró még a birtokon is járt, és a látottakból arra következtetett: a területet Orbán Viktor és családja igényeire szabják át, s a területen látni vélte Lévai könyveit is. "A bejárattól jobbra lévő, szintén építkezés alatt álló épületben Lévai Anikó szolnoki szülői házából hozott könyvek vannak föltornyozva, profi módon becsomagolt dobozokban. Rajtuk cetli: „Ani könyvek (Rózsa utca)”, valamint Orbán Viktor felcsúti díszpolgári címe, plakettje. Csináltatott tölgyfaajtók, -ablakok a szállítótokban tucatjával a földön, rézzsanérokkal és –kilincsekkel, ugyancsak tölgyfatokkal a majornak ugyanebben az épületében. A stílusuk megszólalásig hasonlít a Cinege utcai villa ablakaira-ajtóira. Nem csoda, ha helyben úgy fantáziálnak azok, akiknek bármilyen fogalmuk van az épülő uradalomról, hogy Orbán Győző nevére van megvéve, de valójában Viktoré. Ezt annál is inkább gondolják, mivel gyakran megfordul feleségével az egykori főhercegi majorban. A majorságot azok az állami földek veszik körül, melyeket Mészáros cége, a Búzakalász 66 Felcsút Kft. nyert el 20 éves bérletre. Fölötte pedig a miniszterelnök felesége, Lévai Anikó szántói fekszenek". Mészáros már akkor is próbálta eltitkolni, hogy nem csupán a helyreállítási kényszer miatt építkeznek a területen, ám Ferenczi leírásai alapján kevés kétség férhet ahhoz, hogy a gázszerelőből lett milliárdos polgármester nem csupán a gépeit tárolná a területen.

"Műemlék-helyreállítási követelmények közt azonban ritkán szerepel, mondhatni, nem szokásos a tetőtér-beépítés. A majorba belépve, a közvetlenül balra elhelyezkedő épület második szintjén vadonatúj ablaksor áll. Az új tetőhöz ugyanazt az igényes, la corunai zsindelyt használták, amit a Puskás akadémia tetőfedése során. (…) Épp azt a felújítás alatt álló épületet próbáltuk megörökíteni, amelyikről Mészáros azt mondta: ott nem folyik semmilyen építkezés, legfeljebb műemléki állagmegóvás. Azóta is tart kisebb-nagyobb megszakításokkal az építkezés: a földszinten egy nagy nappali, hatalmas társalgó, amerikai konyha, fönt nyolc zuhanyzó-vécés szoba van. A tetősíkból kiemelt tizenhat nyílászáró az épület felső szintjén sem arra utal, hogy itt mezőgazdasági tevékenységet akarnának folytatni a jövőben. Az összességében két-háromszáz négyzetméter hasznos területű, pazar, de még félkész állapotban lévő épület hasznosítási célja inkább minőségi, fizetős diákszálló lehet ezek alapján. A helyiek lovaspólós álmokról is beszélnek, de hát annyiféle mendemonda kap lábra, az embereknek fogalmuk sem lehet arról, hogy mi folyik a MAGÁNTERÜLET IDEGENEKNEK BELÉPNI TILOS ÉS VESZÉLYES! tábla mögött."

Nárcisz, a titok őrzője

Ferenczi kutatásai során találkozott az egykori Habsburg-birtok ügyét újra a figyelem középpontjába terelő Nárcisz kutyával is, akit az Átlátszó le is fotózott a major kapujában. Ismert, a kormányfő Facebook-oldalán február végén jelent meg egy fotó, amelyen Orbán a kuvasszal pózol. Állítása szerint családja hat éve fogadta örökbe a kutyát, miután összeverve megtalálták a kertjükben. Ugyanakkor Nárcisz korábban egyszer sem jelent meg Orbán mellett, ami feltűnt a hazai sajtónak is. Hosszas keresgélés után kiderült, Nárciszt 2010-ben vették fel a Budai Kisállatklinikára, a rendszerben az állat gazdájaként a kormányfő fia, Orbán Gáspár szerepel, a kutya "bejelentett lakcíme" pedig érdekes módon nem a család felcsúti házánál, hanem Hatvanpusztán van. A 444-nek a portás megerősítette: a kuvasz jól van, és ha Ő - mármint Orbán - engedélyezi, akkor többet is elmesélhet a kutyáról. Ferenczi könyvéből az is kiderült, a kormányfő korábban elszólta magát a kutyával kapcsolatban: „a területet pedig a miniszterelnök Nárcisz nevű kutyája őrzi. Róla Orbán Viktor a Hot magazin szilveszteri számában nyilatkozott: „van egy hatalmas magyar kuvaszunk, Nárcisz: félelmetesen nagy és erős, olyan, mint egy Móricz-novella főhőse. Kint él Felcsúton”. De valójában Nárcisz Alcsúton őrzi évek óta a hatvanpusztai uradalmat - Felcsúton nincs kutyájuk Orbánéknak.”

Megválaszolatlan kérdések

  • Orbán Viktor a mai napig nem adott kielégítő választ azokra a hatvanpusztai majorral kapcsolaton kérdésekre, amelyeket Ferenczi Krisztina még 2012-ben juttatott el a kormányfő sajtóosztályához. Egyébként ezeket Szijjártó Péter akkori kormányszóvivő és Havasi Bertalan sajtófőnök is megkapta - utóbbi idő hiányában nem válaszolt.
  • Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester cége állítása szerint bérli a területet, a kérdésem az, hogy milyen szerződéssel, ha egyszer az nem szerepel egyik cége fióktelepeként sem a cégnyilvántartásban?
  • Milyen funkciót szánnak a két hatalmas műemléki istállónak és az 5 épületből álló együttest lezáró óriási magtárnak? Igaz-e, hogy lovaspóló-klubot akarnak nyitni az egykori József főhercegi majorban?
  • A Lévai Anikó által irányított építkezés a tetőtér-beépítéses épületben milyen céllal készül?
  • A másik, szintén építés alatt álló műemléki épületre milyen funkció vár?
  • Csak a családi szükségletek kielégítésére szolgáló pálinkafőzés folyik az ingatlanon, vagy bérpálinkafőzés működik ott?

Korrupt a hatalom

A hatvanpusztai ügybe rövid távon biztosan nem fog belebukni az Orbán-kormány, ám a távolabbi jövőben káros lehet, hogy a korrupciós vádak már Orbán Viktort és családját is elérték - vélekedett Juhász Attila. A Political Capital elemzője úgy látja, a kulcskérdés az: a kormányfő-közeli birtok meddig tud a nyilvánosság előtt maradni, és az ellenzék milyen intenzitással foglalkozik az üggyel. "A Publicus intézet kutatásából is kiderült, azért hatnak kevésbe a közvéleményre a korrupciós ügyek, mert az emberek úgy látják, minden politikus korrupt - egyébként korábban a Political Capital is hasonló eredményre jutott. Ugyanakkor félreértés, hogy ezeknek az ügyeknek nincs jelentőségük, hiszen az emberek már a Fideszt tartják a legkorruptabb pártnak, Orbán Viktort pedig a legkorruptabb politikusnak" - mondta lapunknak a szakember. Hozzátette, ebben egyéb változások is közrejátszottak: például 2010 előtt nagyobb nyilvánosságot kapott, ha a hatóságok eljárást indítottak kormánypárti politikusok ellen. Napjainkban sem az ügyészség, sem a rendőrség nem indít hasonló eljárásokat. Juhász szerint ugyanakkor a kormány tehetetlen, nem tudnak érdemben reagálni a korrupciós vádakra: "a fideszes kommunikáció e tekintetben nem nevezhető profinak: sajtótájékoztatókon például nem válaszolnak az ilyen témájú kérdésekre. Hallgatnak, mintha a probléma nem is létezne". Az elemző úgy látja, tavaly még több-kevesebb sikerrel sikerült elterelni a közfigyelmet a szinte már követhetetlen mennyiségű korrupciós ügyről, ám kérdés, hogy az idén is kitart-e a menekültügy: "a kapcsolódó alaptörvény-módosítást például nem túlzottan támogatott, és a kvóta elleni kampány és a népszavazás is meginogni látszik az Uniós egyeztetések hatására". Kiderült, Hatvanpuszta esetében nem a támadás volt a legjobb védekezés: Juhász Péternek pont, hogy jót tettek az ellene indult lejárató kampánnyal, hiszen ügye így még nagyobb nyilvánosságot kapott. Az akcióból sokaknak az jöhet le, hogy a kormányzat így akar bosszút állni az Együtt alelnökén, amiért az feszegeti a korrupciós ügyeket, ez pedig tovább rontja Orbánék megítélését - vázolta az elemző.

 

nepszava.hu