h i r d e t é s

Rogán Antal tündöklése és...

Olvasási idő
46perc
Eddig olvastam
a- a+

Rogán Antal tündöklése és...

2016. augusztus 17. - 13:28
0 komment

Orbán Viktor karolta fel, de aztán később többször nemet mondott neki. Egy kis faluból jött, felnőttként azonban meghódította a főváros központját - Rogán Antal portréja az Origo-n.

Szemüveges könyvmolyként indult, rettenetes pulóvereket hordott, de most luxusmárkák ruháit viseli, és edzésen növeli az izmait. Nagyhatalmú üzletemberek csábítgatták, ő azonban kitartott a politika mellett, és mára a kormányfő egyik legfontosabb szövetségese lett. 

A külvárosi templomban megtartott szertartás után Budapest központjába vonult át a fiatal házasokat ünneplő násznép. A vallásos családból származó vőlegény és a szintén konzervatív neveltetésű menyasszony a Lánchíd pesti hídfőjétől néhány száz méterre található Duna Palotába hívta vacsorázni és mulatni a vendégeket. Az első emeleten elterülő bálterem impozáns látványt nyújtott hatalmas belmagasságával és boltíves oszlopaival, a buli azonban nem sokban különbözött az átlagos magyar lakodalmaktól. Egy szintetizátoros együttes szolgáltatta a zenét, a hagyományos éjféli menyasszonytáncnál egy kanállal ütögetett edénybe gyűjtötték a pénzt, és beindult az ilyen bulikon szokásos vonatozás is.

A zenekar fel volt készülve a lakodalomnak erre a részére, és volt náluk egy vasutassapka, amelyet belenyomtak az ifjú férj fejébe. A vékony, szemüveges fiatalember ritkán járt el szórakozni, és olyankor sem szokta magát nagyon elengedni, de ezúttal nem vonta ki magát a bulizásból. Bár az arcán volt valami kényszeredett mosoly, a vonatozásba beszállt, és a vasutassapka ellen sem tiltakozott. Többen is nevetve figyelték a megszokottnál lazábban viselkedő férjet a vendégseregből, akik között voltak vidéki rokonok, egykori kollégiumi lakótársak, tősgyökeres budapesti barátok, és több olyan vendég is, akik az ország legbefolyásosabb emberei közé tartoztak.

A menyasszonytáncból is kivette például a részét Kövér László, aki akkor a titkosszolgálatok felügyeletéért felelős miniszter volt, és megjelent a Fidesz parlamenti frakciójának akkori vezetője, Szájer József is. De még csak nem is ők voltak a legrangosabb nevek a vendéglistán, a meghívottak között volt ugyanis Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is. Ő aznap hivatalos volt felesége egyik rokonának szolnoki esküvőjére is, így csak késő este, a vidéki városból hazatérve jelent meg a Duna Palotában, ahol a bulizásba nem szállt be, de üdvözölte az ifjú párt és a hozzátartozóikat. Ez a gesztus egyértelműen a fiatal, 27 éves férjnek szólt, aki ugyan mindössze néhány évvel korábban került be a politikába, de már ennyi idő alatt is nyilvánvalóvá vált, hogy ígéretes pálya áll előtte.

Az esküvőt 1999-ben tartották, a fiatalembert pedig Rogán Antalnak hívták, aki akkor már tagja volt az Országgyűlésnek, részt vett a kormányzó párttal szövetséges ifjúsági szervezet irányításában, ideje nagy részében pedig a miniszterelnök közvetlen környezetében dolgozott. Rogán azóta is a politika első vonalához tartozik, és ugyan időnként eltávolodott az országos ügyektől, ez nem akadályozta meg abban, hogy a Fidesz meghatározó figurájává nője ki magát. Jelenleg a kormányzó párt frakcióvezetőjeként névlegesen is az egyik legbefolyásosabb politikusnak számít Magyarországon, de már a tisztség májusi elnyerése előtt is kulcsfontosságú szerepet játszott több fajsúlyos kormányzati döntésben.


Frakcióvezetőként névlegesen is a legbefolyásosabb politikusok egyike
Forrás: origo.hu

Az [origo] ennek az egyedi politikai karriernek a hátterét vizsgálva több mint húsz olyan emberrel beszélt az utóbbi hónapokban, akik közelről ismerik Rogán Antal pályafutását, illetve annak egyes szakaszait. Többségük azzal a feltétellel vállalta a beszélgetést, hogy nem közöljük a nevét, mert nem akart beazonosíthatóan nyilatkozni a szerinte politikailag érzékeny kérdésekről. Rogán Antallal is készítettünk egy interjút, amely szintén részét képezi ennek a cikknek.

A gátszakadás 1989-ben

A végzős gimnazistaként még hosszú, fülre lógó hajat viselő Rogán épp a rendszerváltás évében, 1990-ben érettségizett, de a politikával akkoriban csak felületesen foglalkozott. "Nem politizáltunk itthon. Az apja boltvezető volt, majd amikor végzett a munkával, itthon dolgozott tovább. Én a helyi óvodában voltam szakácsnő" - idézte fel a politikus édesanyja, hozzátéve, hogy fia és a nála két évvel fiatalabb lánya is kivette a részét a ház körüli munkákból, különösen a család által tartott állatokkal, például a tehenekkel való foglalkozásból. Rogán úgy emlékszik, hogy az iskolában ugyan egyik tanára részéről érték baloldali hatások, ennek azonban "ellenállt a családi háttér, és főleg a nagyapám". A politikus szerint a téeszesítés ellen tiltakozó, és emiatt többször is meghurcolt nagyapa sokáig csak utalásokat tett a családot ért sérelmekre, a '45 utáni kitelepítésre, az elvett földekre, de Nagy Imre 1989 júniusi újratemetése változást hozott ebben: "Ez egyfajta gátszakadást jelentett számára. Akkor folytattuk első értelmes politikai beszélgetésünket."

Az igazán éles váltás azonban csak akkor következett be, amikor Rogánt az érettségi után felvették a budapesti közgazdaságtudományi egyetemre, és szülőfalujából, az osztrák határ mentén fekvő 300-400 fős Szakonyfaluból elkerült a fővárosba. Szülei költöztették fel az egyetem kőbányai kollégiumába, és az édesanya emlékei szerint a férje először azt hitte, a fiuk nem fogja bírni a hirtelen változást, és haza fog költözni. Az életüket egy kis faluban leélő szülők is elcsodálkoztak például azon, amikor látták, hogy a gyerekük egyik szobatársa egy fekete bőrű, afrikai fiú volt, Rogán azonban most azt mondta, ő kifejezetten örült neki, hogy összekerült vele. "Az egykori ghánai uralkodócsalád egyik leszármazottja volt. Az apja kollégiumba kényszerítette ugyan, de vett neki egy autót, egy lepukkant Peugeot-t. Öreg volt, de nagy" - idézte fel a kocsikért gyerekkora óta rajongó politikus, megjegyezve, hogy csak azért nem szobatársával együtt szoktak beautózni az egyetemre, mert "én bejártam a reggel nyolcas órákra, de neki délig a színét sem lehetett látni. Nagyon sajnáltam, hogy egy év után kiesett az egyetemről, de nem nagyon volt olyan tantárgy, amit sikerült volna abszolválnia."

Két évet töltött ebben a külvárosi kollégiumban Rogán, majd harmadévesként bekerült az egyetem egyik szakkollégiumába. Ezekbe az intézményekbe azok a hallgatók jelentkeztek, akik nem elégedtek meg az egyetemi képzéssel, hanem szerettek volna többet tanulni. Rogán a Széchenyi Istvánról elnevezett szakkollégiumba került, amely egy korábbi kollégista szerint "azokkal volt tele, akik társadalomtudományi irányba akarták vinni a közgazdaságtant". Az intézményre az egykori kollégisták szerint jellemző volt az aktív közéleti légkör, és volt kötődése a rendszerváltás ellenzéki mozgolódásaihoz is. A szakkollégium 1987-ben nyílt meg, és az alapítói között volt például Németh Zsolt jelenlegi külügyminisztériumi államtitkár, aki részt vett a Fidesz megalakításában is.

Hosszú gyűlések, hosszú hozzászólások

A kőbányai környékhez képest jóval pezsgőbb Ráday utcában lévő épületbe már Rogán is úgy érkezett, hogy nemcsak intenzív közéleti érdeklődéssel, hanem szilárd politikai irányultsággal is rendelkezett. Egyik diáktársának emlékei szerint ezt tükrözte már a kollégiumban való megjelenése is. A szeptemberi beköltözésnél ő érkezett meg a leghamarabb a szobába, és a meglehetősen sötét helyiségben így el tudta foglalni a legelőnyösebbnek számító, ablak melletti ágyat, ahol aztán újságot lapozgatva várta a leendő lakótársait. "Ott ült, és az Új Magyarországot olvasta" - idézte fel az egykori kollégista, hozzátéve, hogy az akkori kormány mellett elkötelezett lap azért tűnt fel neki, mert "abban az időben az egyetemista körökben inkább a kormány kritizálása volt a divat".


Első feleségével egy 2002-es fotón
Forrás: origo.hu

Rogán nemcsak újságolvasóként érdeklődött a közélet iránt, hamar aktivizálta magát a szakkollégium saját döntéshozatali fórumain is. "Látszott, hogy érdeklik a különböző közösségi ügyek. Hosszú kollégiumi gyűlések voltak, és Tóni szeretett hosszasan hozzászólni ezekhez" - mondta egy korábbi kollégista, egy másik pedig megjegyezte, hogy Rogán imádott a szabályzatok készítésével foglalkozni, "az szmsz (szervezeti és működési szabályzat) őrültje volt". Sokáig ment például egy vita a szakkollégiumban arról, hogy az intézmény inkább egy szakmai műhely legyen komoly elvárásokkal és a hozzájuk rendelt szankciókkal, vagy pedig legyen inkább egy lazább közeg, és a rendelkezésre álló forrásokat is ehhez passzoló rendezvényekre, esetleg bulikra költsék. Több egykori kollégista szerint a szigorúbb irányvonal egyik vezéralakja Rogán Antal volt.

Az idő múlásával kezdett kiépülni a kapcsolata a nagypolitika felé is. Ehhez nagy lökést adott Rogánnak és a hozzá hasonlóan konzervatív érzelmű barátainak az, hogy 1994-ben az egykori állampárt utódja, az MSZP nyerte meg a választást. "Felbuzgott bennünk az, hogy kellene valamit csinálni" - jellemezte az akkori hozzáállásukat Rogán egyik barátja, egy másik pedig úgy fogalmazott: "Le voltunk taglózva, hogy mi lesz itt". Ennek az egyszerre sokkoló és buzdító élménynek az eredménye lett például az, hogy Rogán több társával együtt belépett a XI. kerületi MDF-szervezetbe. Érdemi tevékenységet azonban nem végeztek, és Rogán szerint a tagságuk nem is tartott tovább két hétnél: "Az a kerületi szervezet magán hordozta az akkori MDF összes betegségét. Élénken veszekedtek például arról, hogy ki legyen a párt polgármesterjelöltje, miközben mindenki más arról beszélt, hogy a különböző konzervatív erők összefogására van szükség."

Az alapító, aki ott sem volt

A nem túl sikeres MDF-es tapasztalatok után a diákok egy saját szerveződéssel próbálkoztak. Létrehozták a Konzervatív Polgári Klub nevű csoportot, és elkezdtek különböző fórumokat, rendezvényeket szervezni, amelyekre politikusokat, illetve a politikához közeli embereket - történészeket, politológusokat - hívtak meg. Rogán volt a klub egyik vezetője, és a rendezvényeken nemcsak a meghívott jobboldali politikusokkal és háttéremberekkel ismerkedett meg, hanem más egyetemek hasonló gondolkodású diákjaival is. Ilyen volt az Egyetemi Széchenyi Kör (Eszék) nevű csoport, amelynek meghatározó figurája volt az ELTE bölcsészkarán tanuló Gyürk András, aki jelenleg a Fidesz európai parlamenti delegációját vezeti.

Ezekből a mozgolódásokból nőtt ki aztán a Fidesszel szoros szövetségben működő Fidelitas nevű ifjúsági mozgalom. Hivatalosan ez nem is egy új szervezet volt, hanem a Fidesz székházába bejegyzett Középiskolások Szövetsége 1990 (elterjedtebb nevén Kösz'90) alapjain jött létre, amikor a szövetség 1996 októberében, az ELTE jogi karán tartott gyűlésén Fidelitasra változtatta a nevét. Ez tekinthető a szervezet alapításának, és ugyan Rogán Antal a parlament honlapján és a saját weboldalán közzétett életrajzában is azt írja, hogy alapítója volt a Fidelitasnak, a gyűlésről fellelhető bírósági iratokban nem szerepel a neve a tisztviselők között.


Régi barátjával, Gyürk Andrással
Forrás: origo.hu

Valójában azonban nemcsak tisztséget nem kapott, hanem ott sem volt az alapításkor, ami kiderül a Fidelitas első elnökének, a Rogánnal ma is szoros barátságot ápoló Gyürk Andrásnak egyik nyilatkozatából is. Gyürk ugyanis azon viccelődött egy 2009-es videóban, hogy Rogán ugyan nagyon színes történeteket tud mesélni az alapításról, de valójában nem volt ott, és csak "egy évre rá lépett be a Fidelitasba". Rogán most az [origo] kérdésére nem vitatta, hogy valóban nem volt ott az alapításnál, de azt mondta, ő úgy emlékszik, hogy ennek pusztán az volt az oka, hogy épp nem volt Budapesten, és nem sokkal később csatlakozott a szervezethez. Nehéz megállapítani, hogy az egymásnak némileg ellentmondó emlékek közül melyik áll közelebb a valósághoz, a Fővárosi Törvényszék ugyanis csak a gyűlések jegyzőkönyvét adja ki, de a hozzájuk tartozó jelenléti ívet és a szervezetek tagnyilvántartását nem.

Zsákutca öregekkel

Még ha Rogán nem is volt ott konkrétan a Fidelitas alapításánál, 1996-ra már eldöntötte, hogy politikával akar foglalkozni. Bár évfolyamának legeredményesebb diákjai közé tartozott, és a diploma megszerzése után tanítani is kezdett a Közgázon, egy közeli barátja szerint "már az egyetem végére kikristályosodott, hogy hivatásszerűen a politika és a politikacsinálás az, ami érdekli". Pedig az egyetem után felvették dolgozni a Magyar Nemzeti Bank költségvetési főosztályára, amely az intézmény egyik korábbi dolgozója szerint "az egyik legnívósabb terület", és Rogánt "tárt karokkal fogadták, mert nagy szükség volt a fiatalokra". Ő azonban a három hónapos próbaidő lejártával közölte a feletteseivel, hogy nem szeretne maradni. "Azt mondta, nyugdíjasoknak való ez, nem nekem" - idézte fel az édesanyja, hogy Rogán mivel indokolta számára a döntését.

A politikus a mostani interjúban megerősítette, valóban zavarta az, hogy akkoriban kevés fiatal dolgozott az MNB-ben, és hozzátette, nehezen viselte a szigorú belső rendet is. Például hiába volt egy olyan szabály, hogy péntekenként lazábban lehetett öltözni, amikor ő ingben és farmerben ment egy pénteki értekezletre, akkor később a felettese elküldte neki a bankszerű öltözködés szabályairól szóló dokumentumot.

Az MNB-től való távozás után a Batthyány Lajos Alapítvány titkára lett, ami már szinte direkt politikai szerepvállalást jelentett. A szervezet Antall József miniszterelnök kezdeményezésére jött létre 1991-ben, és a kilencvenes évek közepén rendezvények szervezésével, kiadványok megjelentetésével szerepet játszott annak a konzervatív politikai összefogásnak a megteremtésében, amelynek az élére a Fidesz állt. Ennek a szervezetnek a titkáraként és a Fidelitas egyik vezetőjeként Rogán közvetlen közelségbe került a Fidesszel, amelynek addigra már több vezetőjét is jól ismerte. Kövér László például igazgatósági tag volt az alapítványban, Orbán Viktorral pedig még az egyetem alatt ismerkedett össze.

Megcsapta a pártállami szellő

A Széchenyi újonc kollégistájaként Rogán volt az egyik szervezője az 1992/93-as tanévben a szakkollégium téli táborának, ahova meghívta Orbánt. "Érdekes volt, mert ugyanabba a táborba meghívtuk Pozsgay Imrét is, aki akkor még rendkívül aktív politikus volt" - idézte fel Rogán, hozzátéve, hogy érezni lehetett a "pártállami szellőt" abban, ahogy a két vendég megérkezett az eldugott kemencei táborba: "Viktor a Volkswagenjével érkezett, és folyamatosan vele kellett konzultálni arról, hogyan talál oda. Pozsgaynak viszont a sofőrjével érintkeztem, és ki kellett sétálnom a bekötőúthoz, ahol aztán megjelent egy ezüstszürke Mercedes, benne a sofőrrel."

Ez persze még csak felületes ismeretséget jelentett Orbánnal, évekkel később azonban az ifjúsági politizálás erősödése közelebb hozta őket egymáshoz. A Fidelitas egyik korábbi vezetőségi tagja szerint ugyanis már a szervezet formálódásakor is szoros kapcsolat alakult ki a fiatalok és a Fidesz vezetői között. "Viktor részéről elvárás volt, hogy legyen egy ilyen szerveződés. Látta a mozgolódásokat az egyetemek környékén, szerette volna, ha ez be van csatornázva a Fideszbe" - idézte fel a politikus, megjegyezve, hogy személy szerint Orbánnal is folytattak erről beszélgetéseket akkoriban a későbbi fidelitasosok.


Régi ismerősök - Orbánnal egy 2004-es fotón
Forrás: origo.hu

A Fidesszel szövetséges ifjúsági szervezetben vállalt szerepe hamar nagy lehetőséghez is juttatta Rogánt. Az 1998-as választásokon befutó helyet kapott Gyürk Andrással együtt, és így mindössze 26 évesen bejutott az Országgyűlésbe. Rogán utóbb több interjúban is azt mondta, arra számított, hogy majd csendben eldolgozgat a költségvetési bizottságban, végül azonban ennél komolyabb feladatokat kapott. Orbán már a hivatalba lépése előtt felkérte arra, hogy legyen tagja a miniszterelnöki kabinetnek a belpolitikai titkárság vezetőjeként. Rogán emlékei szerint a leendő kormányfő a Parlament állóbüféjében lépett oda hozzá egy kávéval a kezében, felajánlotta neki a tisztséget, és egyúttal megkérte arra, hogy találja ki, hány emberrel és milyen formában működjön a titkárság. Bár Rogán szerint nagyon meglepte őt a felkérés, és utólag úgy érzi, túl hirtelen jött számára ez a kihívás, akkor nem mert nemet mondani rá: "Hirtelen köpni, nyelni sem tudtam, és azt mondtam, hogy jó."

A belpolitikai titkárságot is magában foglaló miniszterelnöki kabinet vezetője Nagy Andor lett, akinek egy, a stáb összeállítását ismerő forrás szerint szintén külön szólt Orbán, hogy vegye be Rogánt a csapatba. A forrás szerint a kiválasztásban szerepet játszott az, hogy Rogán egyszerre volt fiatal és képzett, másrészt pedig a kabinetfőnökkel ellentétben képviselői mandátummal is rendelkezett, márpedig a titkárság vezetőjeként az egyik legfontosabb feladata a frakcióval való kapcsolattartás volt. A titkárság dolga volt a miniszterelnök belföldi programjainak szervezése is, és ugyan Rogán a belső kormányzati struktúrában messze volt a legmagasabb szinttől, egyik akkori munkatársa szerint nyilvánvaló volt, hogy az informális súlya nagyobb volt a hivatalosnál. "Orbán közvetlenül vele tárgyalt, bevonta a döntésekbe" - magyarázta az egykori titkársági dolgozó.

Akit Arrogánnak becéztek

A politikai súly növekedésének voltak látványos megnyilvánulásai is. Rogán a sovány politikai múlt ellenére is megszerzett több olyan pozíciót, amelyért versengés folyt a Fideszen belül. 1999-ben elnyert egy külön díjazással is járó, ezért egy másik képviselő által is megpályázott frakcióvezető-helyettesi posztot, a 2001 májusi kongresszuson pedig szintén több más jelöltet maga mögé utasítva jutott be a Fidesz elnökségébe. Ezzel párhuzamosan országos ismertségre is szert tett a parlamenti ciklus egyik legtöbbet szereplő fideszes politikusaként. Különösen nagy feltűnést keltett a szocialisták - és azon belül néha az idősebb generációk - felé irányzott kemény beszólásaival és konfliktusokat gerjesztő nyilatkozataival.

"Tóni szeret szerepelni, és szereti a konfliktusokat is" - mondta Rogán egyik barátja és politikustársa, aki szerint azonban a keménykedés nem szándékosan választott szerep volt, hanem "belecsúszott ebbe, mert nem volt, aki a nagyfiúk közül elvitte volna". Egy idősebb fideszes politikus szerint ugyanakkor ennek nem feltétlenül az volt az oka, hogy a párt meghatározó figurái számára alacsonyabb rendű lett volna ez a fajta politizálás, hanem inkább az, hogy a többségük kormányzati feladatot kapott, ami beszűkítette a mozgásterüket. "A régi arcok mindegyike olyan pozícióba került, hogy nem vált alkalmassá arra a szerepre, hogy mindennap odacsapjon" - magyarázta az első Orbán-kormányban szintén miniszteri pozíciót viselő forrás.


Sok ügyet bevállalt kezdő politikusként
Forrás: origo.hu

A párt frakcióelnökségének ülésein hoztak döntéseket arról, hogy milyen témákban, illetve milyen formákban szólaljanak meg, és Rogán szerint "sok olyan ügy volt, amiért nem kapkodtak a többiek". Hozzátette azonban, hogy ez nem feltétlenül volt ellenére, mert "fiatalon meg kell küzdeni az érvényesülésért". Az ismertséget és befolyást hozó szerepléseknek megvoltak ugyanakkor az árnyoldalai is. A belemenős, keménykedős megszólalásokért például nemcsak politikai ellenfelei bírálták, hanem még a saját párttársai is az arroganciára utaló "Arrogán" becenéven kezdték el emlegetni. Ennek veszélyeivel tisztában volt Rogán is, és egyik barátja úgy emlékszik, hogy a ciklus második felében voltak köztük olyan beszélgetések, hogy "nem lesz-e ez túl sok, hogy vajon reparálható lesz-e a karaktere".

Nemet mondani Orbánnak

A Fidesz 2002-es választási veresége aztán új politikai helyzetet teremtett, és ugyan az ellenzéki pozíció talán még inkább kedvez a harsány megszólalásoknak, Rogán elkezdett hátrébb húzódni. 2002 szeptemberében lemondott az időközben megszerzett frakcióigazgatói posztjáról, és nemet mondott arra a felkérésre is, amelyet Orbán Viktortól kapott. A Fidesz újjászervezésének nekigyürkőző Orbán kabinetfőnöki pozíciót ajánlott neki, Rogán azonban ezt visszautasította. A politikus állítja, hogy ennek nem az ő esetleges helyezkedése volt az oka, hanem egyszerűen az, hogy egy "magánéleti válság kellős közepén" volt. A házassága kezdett megromlani, amit egy későbbi Playboy-interjúban azzal magyarázott, hogy feleségével - akivel barátai szerint egy felvidéki kiránduláson jött össze - túl hirtelen, néhány hónapos ismeretség után házasodtak össze, és egyiküknek sem volt elegendő élettapasztalata.

Rogán azt mondta, hogy ezekről a problémákról számolt be Orbánnak is, amikor 2002 őszén beszéltek a felkérésről a Fidesz Lendvai utcai székházában. "Mondtam neki, hogy ne haragudjon, de szerintem mindenkinek az életében van egy olyan pillanat, amikor jobb, ha egy kicsit visszahúzódik, és rendezi a sorait" - idézte fel, hozzátéve, hogy "abszolút magánéleti oldalról közelítettem meg a dolgot, és elmondtam, nem érzem úgy, hogy most én teljes erőbedobással tudnék dolgozni. Mondtam neki azonban azt is, hogy máskor számíthat rám, de a következő egy évben kíméljen meg".

Bár fideszes politikusok szerint a pártban általában az a jellemző, hogy ha valakire rábíznak egy feladatot, akkor azt nem szokás visszadobni, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy Orbán minden esetben zokon veszi az elutasító válaszokat. "Kevesen mondanak neki nemet. De az ellenfelei állításaival ellentétben ő egy nagyon intelligens és józan ésszel, a realitások figyelembe vételével gondolkodó ember" - magyarázta egy, a Fidesz előző és mostani kormányában is pozíciót vállaló tisztviselő, aki szerint ha valaki nemet mond Orbánnak, az akár még jól is kijöhet a helyzetből: "Az egyik kulcs nála ugyanis az erő. Osztályozza az embereket úgy, hogy ki az erős és ki a gyenge. És ő az erős embereket becsüli. Így ha valaki határozottan kiáll, és józan érvekkel alátámasztva mond nemet, akkor az növelheti is őt Orbán szemében."

Építkezés az új terepen

Rogán sem vágta el magát a Fidesz vezetésénél, és ugyan az országos színtérről való levonulást folytatta, talált magának egy olyan terepet, ahol a reflektorfénytől viszonylagos távolságban tudta tovább építeni politikai pályáját. Ez volt Budapest egyik legfontosabb kerülete, a Belváros, amelyet ugyan a 2002 előtti nyolc évben fideszes polgármester vezetett, de a pártszervezet nagyon legyengült állapotban volt. "Egymással veszekedtek, elriasztottak másokat, és nem biztosították a hátteret a polgármesternek" - magyarázta egy fővárosi fideszes politikus, utalva arra, hogy a kerület élén álló fideszes Karsai Károly ciklus közben veszítette el a többséget a képviselőtestületben, miután kettészakadt a frakció.

A Fidesz vezetése így elhatározta, hogy rendezni kell a kerületi pártszervezet helyzetét, és a Belvároshoz addig politikailag semmilyen módon nem kötődő Rogán Antalt bízták meg a feladattal. Ezt már vonakodás nélkül elvállalta, sőt egy, a kiválasztás részleteit ismerő forrás szerint érződött, hogy van benne ambíció, még ha kifejezetten nem is tolakodott a megbízatásért.

Rogán mandátumot szerzett az önkormányzati választáson, és előbb az V. kerületi képviselőtestület Fidesz-frakciójának vezetői posztját nyerte el, majd a pártszervezet 2003-as feloszlatása után ő lett a választókerületet lefedő Fidesz-szervezet elnöke is. Egy barátja szerint az motiválta ebben, hogy a 2002-es vereség után ellenzéki politikusként egyedül az önkormányzati közeg volt alkalmas arra, hogy bizonyítsa vezetői képességeit. Egy korábbi munkatársa szerint pedig Rogán számára nyilván nem volt jelentéktelen maga a helyszín sem. "Úgy néztem rá, mint egy tehetséges sakkozóra, és a Belváros az egyik legfontosabb mező a sakktáblán. Ő ezt nézte ki magának" - magyarázta a korábban Rogán önkormányzati stábjában dolgozó forrás, aki szerint az V. kerület azért számít jó terepnek, mert itt vannak az ország legfontosabb intézményei, így a helyi ügyekben eljáró kerületi vezetőknek is az átlagnál nagyobb súlya van, és ezzel "lehet politikai tőkét szerezni".


Aktivizálta magát a Belvárosban - a 2006-os képen a Szabadság tér rendbetételén dolgozik
Forrás: origo.hu

Az egykori falusi gyerek tehát 30 éves korára eljutott oda, hogy meghatározó politikai szereplő lett a főváros legbelsőbb kerületében. A helyi politizálás ugyan bizonyos szempontból visszalépést jelentett a korábban az országos politika sűrűjében forgó Rogán számára, ő azonban a hozzá közel állók szerint teljes erőbedobással vetette magát bele a kerületi ügyekbe. Egy régi barátja szerint ebben az elszántságban szerepet játszottak azok a minták, amelyeket otthonról, a határ menti Szakonyfaluból hozott magával. A falu lakosságának túlnyomó részéhez hasonlóan Rogánék is a magyarországi szlovén kisebbséghez, a vend közösséghez tartoznak, és a település egyik nem vend származású lakója szerint rájuk általában az a jellemző, hogy nagyon sokat dolgoznak, és igyekeznek ellátni saját magukat, a városba is csak ritkán járnak be vásárolni.

Az egymás között korábban sokszor szlovénül beszélő Rogánék otthonában is többször megforduló barátnak szintén az volt a benyomása, hogy a vendek nagyon dolgos emberek, és hozzá vannak szokva a zord időjárási körülmények között végzett munkához. Ez a konok elszántság a barát szerint látható volt Rogánon már az egyetemen is, és fel lehetett rajta fedezni a nehezebb politikai szituációkban is. A későbbi fejleményeket nézve az V. kerületi alámerülésnek is úgy kezdett hozzá, hogy lebegtek előtte távolabbi célok is, amelyek eléréséért aztán keményen meg is küzdött. A Belvárosba kerülés után nem sokkal például meg is indult a tervezés a további építkezésre, ami részben a személyes imázsának átformálását, részben pedig egy stabil politikai hátország megteremtését jelentette. 

A belvárosi Sas utca egyik felkapott éttermében, a Café Körben gyűltek össze hagyományos évzáró ebédjükre az V. kerületi önkormányzat képviselői és a polgármesteri hivatal néhány tisztviselője tavaly december közepén. A vendégek kétféle menü közül választhattak, és kaptak egy ajándékcsomagot is, amelyben volt száraz sajt, balzsamecet, olívaolaj és egy szokásos munkahelyi ajándéknak számító határidőnapló. A jólszituált párok és öltönyös üzletemberek által látogatott, bisztrós stílusú étterembe eredetileg délre volt meghirdetve az ebéd, de aztán szóltak a meghívottaknak, hogy kicsit hamarabb, 11:30-ra kell érkezniük.

A módosítást Rogán Antal polgármester kérte a délutáni programjai miatt. Az egyik képviselő szerint ebéd közben azt mondta neki Rogán, hogy egyrészt el akar menni valahova a feleségével, másrészt még el kell vinnie Christophot sörözni. A keresztnév Christoph Rosenberget, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tárgyalódelegációjának vezetőjét takarta, aki azokban a napokban Budapesten tartózkodott, hogy munkatársaival együtt tájékozódjon a magyar kormány által novemberben kért pénzügyi segítségről. Rogán tagja volt a magyar fél által felállított küldöttségnek, és mivel gyerekkora óta kiválóan beszél németül, így jól megértette magát a német gyökerekkel rendelkező Rosenberggel, aki a korábbi IMF-megállapodás miatt már visszatérő vendégnek számít Magyarországon.

Egy kellemes, nyugodt nap elé nézett tehát Rogán, valójában azonban a színfalak mögött formálódott egy olyan konfliktus, amely aztán hónapokra meghatározta a magyar politika történéseit. December 15-e volt, és előző este került a parlament elé két olyan, a Magyar Nemzeti Bankot érintő javaslat, amelyet értetlenséggel vegyes felháborodással fogadtak az IMF és az Európai Bizottság küldöttei. Azt kifogásolták, hogy szerintük a kormány által támogatott javaslatok veszélyeztetik a jegybank függetlenségét, és ugyan péntekre is volt betervezve programjuk, idő előtt távoztak Budapestről. Christoph Rosenbergnek még belefért az idejébe a Rogánnal tervezett sörözés, de a politikus szerint a főtárgyaló jelezte neki is, hogy megszakítják a látogatást.

Előjáték a háborúhoz

A fideszes politikus így az elsők között értesült a sajtóban csak másnap kiszivárgott döntésről, amely az előjátékot jelentette abban a hónapokig tartó konfliktusban, amely a magyar kormány és nemzetközi pénzügyi szervezetek között robbant ki. Rogánt nemcsak azért érintette ez közvetlenül, mert tagja volt a magyar delegációnak, hanem azért is, mert a vita középpontjában csupa olyan gazdasági intézkedés állt, amelyhez neki is köze volt. A parlament gazdasági bizottságának elnökeként számos olyan törvény előkészítésében, módosításában részt vett, amely jelentős hatással volt a gazdasági szereplők - például a bankok - tevékenységére, és az IMF-tárgyalók tiltakozását kiváltó, az MNB-t érintő szabályozás ügyében is ő lett az egyik legaktívabb kormánypárti politikus.


Szintet váltott az elmúlt két évben
Forrás: origo.hu

Ez a tavaly év végi epizód is egyértelműen jelezte tehát, hogy Rogán Antallal már nem elsősorban mint egy fontos budapesti kerület vezetőjével kell számolni, hanem mint meghatározó gazdaságpolitikai tényezővel. Ez egyben azt is nyilvánvalóvá tette, hogy a pályájában befejeződött a helyi politizálás időszaka, és sok év kihagyás után újra országos szinten kezdett el mozogni. Ez nem volt ismeretlen terep számára, hiszen eleve ebben a közegben kezdte a politikai pályáját, viszont a legutóbbi hasonló próbálkozásánál csúnyán megégette magát.

Hezitálás az építkezés közben

Ő volt a Fidesz kampányfőnöke a 2006-os választáson, amely annak ellenére vereséggel végződött számukra, hogy még hónapokkal a szavazás előtt is a párt fölényét mutatták a közvélemény-kutatások. A Fidesz magabiztosságát növelte előzetesen az is, hogy ők nyerték a 2004-es európai parlamenti választást, amelynek kampányát Gyürk András vezette. Mivel ő mandátumot is szerzett az uniós testületben, így új embert kellett keresni a következő, 2006-os megmérettetésre, és így merült fel a Gyürkkel régóta baráti viszonyban lévő Rogán neve. Ő akkor már évek óta az V. kerületi Fidesz építésére koncentrált, és a kampányfőnöki kiválasztás részleteit ismerő forrás szerint először vonakodott a feladattól. "Erősen gondolkodott rajta Tóni, hogy elvállalja-e" - idézte fel a fideszes politikus, aki szerint a hezitálás oka az volt, hogy egy ilyen megbízatás szakítást jelentett a helyi szinten zajló építkezéssel.

A forrás szerint a Fideszben már nem sokkal a 2004 júniusi EP-választás után megindult a következő kampány vezetőjének keresése, és Rogánnál először Gyürk kezdett el tapogatózni. A meggyőzéséhez több beszélgetésre is szükség volt, de amikorra megérkezett Orbán Viktor hivatalos felkérése, addigra Rogán eldöntötte, hogy elvállalja a feladatot. Ez már néhány hónappal az EP-kampány után megtörtént, amikor a politikai erőviszonyok alapján a kampányfőnökség egy nagy sikerrel kecsegtető feladatnak tűnt, de a megbízatás végül csúnya kudarcélményeket hozott a politikus számára.

A kampányszervezet napi működtetéséért felelős vezetőként kínos magyarázkodásra kényszerült az úgynevezett szerverügy (kiderült, hogy fideszes szerverről történt behatolás az MSZP kampányanyagait készítő ügynökség rendszerébe) miatt, valamint azért is, mert egy faxüzenetből nyilvánvalóvá vált, hogy a korábbi állítások ellenére a Fidesznek köze van a kormányzati politikusokat támadó Magyar Vizsla nevű kiadványhoz. A kampánystáb egyik tagja szerint a hibák után sokkal nehezebb volt kezelni a szervezetet, és látszott, hogy "Tóni besokallt". Előfordult, hogy az egyébként higgadtságáról ismert politikus kiabált közvetlen környezetének tagjaival, bár a forrás szerint "öt perccel később aztán lenyugodott, és meg lehetett vele beszélni a dolgokat".

"Mi trappolunk, ti meg elszúrtok mindent"

Az egykori stábtag szerint a kampányértekezleteken ugyanakkor végig nyugodt maradt a légkör, és a vezető politikusokat is pragmatikus hozzáállás jellemezte. Ha szembesültek egy problémával, akkor "azzal foglalkoztak, hogyan kell kommunikálni". Megvitatták például, hogy az adott helyzetben mi lehet a jó megoldás: reagálni, hallgatni, vagy esetleg előbbre hozni valami későbbre tervezett dolgot, amellyel el tudják terelni a figyelmet a problémáról. Ez a gyakorlatias megközelítés ugyanakkor nem jelentette azt, hogy Rogán teljesen megúszta volna a belső bírálatokat. Különösen a parlamenti frakcióból nézték rossz szemmel a kampányban elkövetett hibákat. Rogán egyik munkatársa szerint olyan típusú megjegyzések érkeztek a saját erőfeszítéseiket hangsúlyozó képviselőktől, hogy "mi itt trappolunk, ti meg elszúrtok mindent".

Ennek a morgolódásnak a hátterében meghúzódott egy régebbi, a Fidesz felső vezetését megterhelő konfliktus. A parlamenti frakciót az az Áder János vezette, akinek nem tetszett az irány, amerre Orbán Viktor vitte a párt építését a 2002-es vereség után. Viták voltak például a pártszervezet átalakításáról, a polgári körökön keresztül végrehajtott tagbővítéssel, valamint a kommunikációs tevékenységről, és ezek a meglévő feszültségek a felszínre törtek a döcögősen haladó 2006-os kampányban is. A kampánystáb egyik tagja szerint ez érintette Rogánt is, aki ugyan a megelőző években távol maradt az országos pártügyektől, ezúttal azonban kampányfőnökként nem tudta magát függetleníteni a konfliktusoktól. A forrás szerint mivel a kampány élén a pártelnök állt, így a kampányfőnök az ő oldalára került ezekben a súrlódásokban.


Megviselte a 2006-os választás
Forrás: origo.hu

A vereség után Orbán a belső fórumokon kijelentette, hogy minden felelősség az övé, és ezzel megvédte a kampánystábot a keményebb kritikáktól, Rogánt azonban a barátai szerint nagyon megviselte a kudarc. "Ritkán látni csüggedtnek, de akkor az volt" - mondta egy barátja, hozzátéve, hogy a politikus fizikailag is fáradtnak tűnt, és "tudta, hogy több év regenerálódásra van szüksége". Rogán is elismerte, hogy nem dolgozta fel könnyen a kudarcot, és ez volt az oka annak is, hogy Orbán felkérése ellenére újra visszavonult az országos pártügyektől. "Ismét megpróbált meggyőzni arról, hogy dolgozzak mellette, én azonban azt mondtam neki, hogy szerintem neki sem tesz jót, ha a vesztes kampány vezetője mellette marad" - idézte fel Rogán, aki szerint a pártelnök az utolsó pillanatig próbálta meggyőzni arról, hogy gondolja meg magát.

Kettős kampány a Belvárosban

Az utolsó pillanat az őszi önkormányzati választás kampányának kezdetét jelentette, Rogán terve ugyanis az volt, hogy ismét a Belvárosra fog koncentrálni, és elindul a polgármesteri székért. Erre tett előkészületeket a kampányfőnöki munkával párhuzamosan is, önkormányzati stábjának egyik tagja szerint ugyanis már a Belvárosban való megjelenésekor megszületett az a döntés, hogy nemcsak a helyi Fideszt kell újjáépíteni, hanem Rogán saját imázsát is formálni kell. "Kezdettől azt gondoltuk, hogy többféle kampányt kell vinni. Van az V. kerületi Fidesznek egy kampánya, és van Rogán Antalnak egy kampánya" - magyarázta a politikus környezetéhez tartozó forrás, megjegyezve, hogy Rogán volt a kerületi fideszesek között az egyetlen országos hírű politikus, így az imázsépítéskor szem előtt tartották azt is, hogy idővel majd visszakerülhet a nagypolitikába.

Ennek a munkának része volt az is, hogy a korábban a nyilvánosságban konfliktusos figuraként megjelenő Rogán barátságosabb, emberibb arcát mutassák meg a választóknak. Ehhez akkoriban újdonságnak számító módon felhasználták a bulvársajtót is, mert úgy ítélték meg, hogy azon keresztül elérhetnek sok olyan embert, akit a hagyományos politikai csatornákon nem. "2004 körül kellett meghozni ezt a döntést, akkor állították össze az első ilyen tervet a tanácsadói" - mondta Rogán stábjának a tagja, aki megjegyezte azonban, hogy volt némi hezitálás a bulvár felhasználásáról: "Lebegő kérdés volt, hogy ez jó-e, vagy nem. Vannak politikusok, akiknek jót tesz, persze csak ha nem balhés, vagyis ha megvannak az előfeltételek."

Így születtek aztán később hírek és tévés beszámolók Rogán szerelmi életéről, második házasságáról, a nászútjáról vagy éppen a családi ünnepekről. Eredetileg maga Rogán is nehezen szánta el magát minderre, és régebbi barátai azt mondják, ezek a szereplések továbbra is idegenek a személyiségétől. "Nem belülről fakadó magamutogatásról van szó. Ha így lenne, akkor már korábban is csinálta volna" - magyarázta egy barátja. Hozzátette, hogy voltak is köztük beszélgetések erről a témáról, és Rogán akkor azt mondta neki, "nincs mese, ez a politikának alkotóeleme".

Félelem a gyenge ponttól

Maga Rogán ugyanakkor azt állítja, hogy a médiához való hozzáállása nem volt ennyire tudatos és hosszú távú tervezés eredménye. Szerinte az egész abból indult ki, hogy a 2006-os polgármester-választás előtt látszott ugyan, hogy van esélye, de nem állt egyértelműen jól, és attól tartott, hogy a kerület élén álló MSZP-s Steiner Pál erős negatív kampányt fog folytatni ellene. Úgy érezte, gyenge pont lehet például az, hogy nem sokkal korábban vált el első feleségétől, és "még csak félig-meddig volt rendezett" az élete. Erről az aggodalomról megkérdezte egyszer Liszkay Gábort, a Magyar Nemzet főszerkesztőjét, mire ő azt tanácsolta, hogy beszéljen néhány bulvárlap szerkesztőjével.

"Akkor leültem néhány emberrel, és a válasz nagyjából úgy hangzott, hogy a bulvár természetesen mindenre harap, és tudok én érdekes figura lenni nekik ebből a szempontból. Hozzátették azonban azt is, hogy ha attól félek, hogy engem meg fognak támadni, akkor miért nem adok inkább én valamilyen más információt magamról" - mondta Rogán, aki szerint ez után lépték meg, hogy adtak részleteket a sajtónak a magánéletéről, például arról, hogy ugyan elvált, de a gyerekével törődik, illetve hogy van egy barátnője, akivel talán hamarosan össze fognak házasodni.


A TV2 szappanoperájának szereplőjeként
Forrás: origo.hu

Nemcsak a médiának mutatott ugyanakkor új arcot Rogán, a magánéletében is kezdett megváltozni. Megműttette a szemét, hogy ne kelljen szemüveget viselnie. Elkezdett keményen edzeni, és láthatóan fel is szedett magára néhány kilót izomban. Lecserélte a ruhatárát is, és míg a politikai pályája kezdetén rendszerint öltönyben lehetett látni, az egyetem alatt pedig egy barátja szerint "rettenetes pulóvereket" hordott, addig most már a legjobb márkaboltokban vásárol, sokszor visel farmert a nyilvánosság előtt is, öltönyeinek nagy részét pedig varratja magának. Közben a külső mellett változott a viselkedése is, legalábbis barátai és kollégái szerint az utóbbi években oldottabb és nyitottabb lett. Rogán több interjúban is azt mondta, hogy a mostani feleségének köszönheti ezt, stábjának egyik tagja szerint azonban az önkormányzati politizálásnak is köze van hozzá, mert itt jóval közelebb vannak a problémák és az emberek is: "Ha úgy döntünk, hogy átmegyünk a Gerlóczy kávézóba egy fröccsre, akkor útközben biztosan megállítják huszonhárman."

"Beült a hátsó ülésre, és elővette a könyvét"

Mindez drasztikus változást jelentett ahhoz képest, amilyennek korábban ismerték Rogánt a környezetében. Régi barátai egybehangzóan úgy jellemezték, hogy zárkózott, távolságtartó és merev személyiség volt, aki nem tudott könnyen barátkozni. Szülőfalujában, Szakonyfalun is úgy emlékeznek rá a helyiek, hogy gyerekként nem csinált mást, csak állandóan olvasott és tanult. "Nem járt ki focizni vagy csavarogni a többiekkel" - mondta a Rogánékhoz közeli kocsma előtt egy férfi, aki a politikus unokatestvéreként mutatkozott be. Édesanyja is megerősítette, hogy fia imádott olvasni, és megjegyezte, hogy a buszsofőrök és a kalauzok is azt mesélték neki róla, hogy a Szentgotthárdra járó buszon "mindig beült a hátsó ülésre, és elővette a könyvét".

Hasonló emlékeket őriznek róla egykori középiskolájának, a szentgotthárdi Vörösmarty Mihály Gimnáziumnak a tanárai. "Nagyon okos volt, az látszott. Mondott például egy március 15-i beszédet, amire mindenki emlékszik. Közösségi életet ugyanakkor nem élt, visszahúzódó volt" - mondta az iskola egyik tanára. Egy másik tanár, a Rogánt az egyetemi felvételire felkészítő Enzsel István is úgy emlékszik, hogy "amíg a többi gyerek ökörködött, addig Tóni szépen elvonult, és valami könyvet olvasott".

Enzsel szerint azonban a különállás ellenére Rogánnak nem voltak problémái a többi diákkal, nem próbálták például kiközösíteni. Focinál mindig az elején beválogatták a csapatokba, pedig "nem volt egy sporttehetség", és az iskolai diáknapokon is igyekeztek bevonni a műsorokba. "Az egyik alkalommal az osztály a Döglött hattyúk tava című előadást adta elő. A színpadon volt egy lavór, és körülötte ugrándoztak a balettruhát viselő fiúk Csajkovszkij zenéjére. Tóninak az volt a szerepe, hogy elzavarja a hattyúkat a tó mellől" - idézte fel a tanár, aki szerint a diákok tudták ugyan, ő nem fogja vállalni, hogy ott ugrándozzon, de találtak neki valamilyen szerepet, hogy részese lehessen a nagy közönségsikert arató paródiának.

A zárkózottság és merevség jellemző volt rá az egyetemen is. Egyik diáktársa felidézte például, hogy Rogánnak volt egy nagyon nehéz vizsgája, és közölte a többiekkel, hogy addig nem fog megszólalni, amíg le nem teszi. "Ezt be is tartotta, napokig nem szólalt meg" - mondta az egykori kollégista. (Rogán úgy emlékszik, hogy csak az első nap próbálták kizökkenteni a hallgatásból a többiek, de aztán békén hagyták.) Jellemző volt rá az is, hogy nem nagyon járt el szórakozni a többiekkel, vagy ha el is ment, akkor sem nagyon ivott. "Egyszer vidékre mentünk bulizni, és hajnalban jöttünk vissza vonattal. Tóni is jött, de végig egy stagflációról szóló könyvet olvasott a sarokban. Ki is olvasta reggelre" - idézte fel egy korábbi szakkollégista. Később sem volt jellemző rá az ivás, egyik barátja szerint például az első házassága előtti legénybúcsún is ő volt a legjózanabb.

Barátok és bulik

Ma már ugyanakkor jóval lazább képet sugároz magáról, a Fidelitas alapításának 13. évfordulójára készült videón például épp azzal büszkélkedett, hogy az egyik táborban részegen szállíttatta magát egy kocsi motorháztetején. A videón nevetve hozzáteszi, hogy ma már nem tenne ilyet, de az őt ismerők szerint kávézókba és éttermekbe most is gyakran jár, és már az sem zavarja, ha ő van a társaság középpontjában. Tavaly a 39. születésnapjára például meglepetéspartit szervezett neki a felesége Budapest egyik legdrágább japán éttermébe, a Kyotóba, ahova meghívta régi egyetemi barátait, néhány fideszes politikust, több önkormányzati kollégáját és néhány hírességnek számító embert. Ott volt többek között a Rogánnal közismerten jó viszonyt ápoló Andy Vajna filmproducer és két ismertebb tévés, a TV2-s Hajdú Péter és az RTL-es Lilu is.


Zárkózott embernek ismerték meg a barátai
Forrás: origo.hu

"A buli nem arról szólt, hogy a szűk barátai ott legyenek, inkább társasági esemény volt" - mondta az egyik résztvevő, és Rogánról több közeli ismerőse is azt mondta, hogy a kapcsolati hálója ugyan nyilvánvalóan hatalmasra nőtt az évek során, de igazi barátja kevés van. A zárkózottsága tehát bizonyos formában megmaradt, sőt egy régi egyetemi diáktársa szerint Rogán egyszer egyenesen azt mondta neki, hogy "egy politikusnak nem lehetnek barátai, mert mindig akarnak tőle valamit".

Ennek ellenére a politikai szereplők között is vannak olyanok, akikkel nemcsak munkakapcsolata van, hanem elmegy velük kikapcsolódni, vagy akár még családilag is összejárnak. Ilyen például Habony Árpád politikai tanácsadó, akivel közös bennük az, hogy mindketten régóta szoros bizalmi viszonyt ápolnak Orbán Viktorral. A nyilvánosságtól tartózkodó, a sajtónak soha nem nyilatkozó Habony kommunikációs tanácsadóként került a Fidesz közelébe, de kormányzati források szerint ma már politikai és stratégiai tanácsokat is ad a miniszterelnöknek, és ezáltal az egyik legfontosabb embernek számít a környezetében.

Aki csak Orbánt akarta építeni

Habonynak a Rogánhoz fűződő kapcsolata visszanyúlik szinte a tanácsadói tevékenységének kezdetéig. A Fidesz 2002-es választási veresége után tűnt fel a párt közelében, amikor az addigi kommunikációs tanácsadók viszonya megromlott az eredmény miatt csalódott Orbánnal. Habony korábban bútorrestaurátorként dolgozott, de jól ismerte a Fidesz vezetőségével közvetlen kapcsolatban álló Cselovszki Zoltánt, aki az első Orbán-kormány idején a műemlékvédelmi hatóságoknál töltött be vezető pozíciókat. Habony ismerői szerint Cselovszki volt aztán az, aki beajánlotta őt 2002-ben a Fidesz budapesti elnökénél, a fővárosi önkormányzati kampányon dolgozó Deutsch Tamásnál. Habony először az akkor még elvileg független, de később a Fideszhez csatlakozó Schmitt Pál főpolgármesteri kampányában vett részt, majd Deutsch a párt vezetőségének figyelmébe ajánlotta őt.

Fideszes források szerint a tanácsadó szinte azonnal megtalálta a hangot Orbánnal, aki körül akkoriban nem működött stabil kommunikációs stáb. "Amikor a 2002-es bukás után szétestek a dolgok, akkor Árpád volt az, aki elmondta, hogyan lehet magát Orbánt újraépíteni" - mondta egy Habonyt közelről ismerő forrás, hozzátéve, hogy a tanácsadó gyors felemelkedésének kulcsa egyrészt az volt, hogy kiderült, személyesen is jól megértik egymást Orbánnal, másrészt pedig ő a korábbi főtanácsadóval, Wermer Andrással szemben "nem a pártot akarta építeni, hanem kizárólag magát Orbánt". Ez jelentette az öltözködést, a beszédstílust és az üzeneteket is, valamint azt, hogy a Fidesz vezetője is nyitott az új kommunikációs csatornák, például a bulvársajtó és a kereskedelmi média felé.

Habony 2003-2004 körül már tevékeny részese volt a Fidesz akcióinak, és közös ismerőseik szerint erre az időszakra tehető az is, hogy közelebbi kapcsolatba került Rogánnal. Kapcsolódási pontot jelentett közöttük például az, hogy a Habonnyal régóta baráti viszonyban lévő Cselovszki Zoltán aktív volt a Rogán irányítása alá került V. kerületi Fidesz-szervezetben (Cselovszki a kerület főépítésze is lett Rogán polgármestersége alatt), és hozzájárult a kapcsolat szorosabbá válásához az is, hogy Habony összejött a Rogán bulvársajtós megjelenéseit intéző Kaminski Fannyval, és később el is vette feleségül. Azóta ők ugyan elváltak, de Habony a következő partnerét, Kapócs Zsókát is épp a politikus egyik partiján, a Kyoto étteremben tartott születésnapi bulin ismerte meg.

Egy megosztó barát

Habony segítette Rogánt az imázsváltásban is, bár a politikus szerint ez csak baráti tanácsokat jelentett, és nem volt "formális, munkajogi" jellege. Kettejük között a legszorosabb munkakapcsolatot az jelentette, amikor együtt dolgoztak a 2006-os parlamenti kampányon, és viszonyukat végül nem terhelte meg sem a vereség, sem az, hogy az őt ismerők szerint Habonnyal kifejezetten nehéz együtt dolgozni. "Hirtelen természetű, és nagyon nem szereti, ha ellent mondanak neki. Vannak helyzetek, amikor visszafogja magát, de ha zárt körben van, olyanokkal, akik ismerik, akkor időnként elgurul a pirulája" - fogalmazott egy Habonyt jól ismerő forrás. A 2006-os kampánystáb egyik tagja pedig úgy jellemezte, hogy Habony olyan, "akivel nem lehet beszélgetni, mert ő kinyilatkoztatni szokott", ha pedig "van tíz ötlete, akkor abból ötöt nem ért senki, kettő-három biztosan ostobaság, a maradék viszont zseniális".


Habony Árpáddal - Felismerték egymás politikai jelentőségét
Forrás: origo.hu

Ezek a jellemvonások együtt járnak azzal is, hogy Habony a Fideszen belül is nagyon megosztó figurának számít. Sokan vannak, akik sértőnek találják a stílusát, mások pedig egyszerűen kóklernek tartják, és azt gondolják róla, hogy a sikeres húzásai is legfeljebb csak a véletlennek köszönhetőek. Egy kormányzati tisztviselő szerint ugyanakkor erőteljes személyisége miatt általában az történik, hogy "vagy behódolnak neki az emberek, vagy pedig durva konfliktusba kerülnek vele". Épp ezért számít kivételes esetnek Rogán, aki a közös ismerősök szerint "azon kevesek közé tartozik, akik kezelni tudták ezt a helyzetet", és nem vetette magát alá Habonynak, de nem is robbant ki köztük konfliktus.

Maga Rogán úgy jellemezte a kapcsolatát Habonnyal, hogy "normális baráti viszony", az őket ismerők szerint ugyanakkor a személyes rokonszenven túl összetartja őket az a tudat is, hogy mindketten fontos szerepet töltenek be a miniszterelnök környezetében. "Nagyon csavaros észjárású mindkét ember, és belátták, hogy egyiket sem fogja a másikra becserélni a miniszterelnök" - mondta Rogán egyik barátja, aki dolgozott együtt Habonnyal is. Egy másik közös ismerős pedig úgy fogalmazott róluk, hogy "kölcsönösen felismerték egymás politikai jelentőségének nagyságát."

A terep, amelyet kinézett magának

Bár Rogán már politikai pályája kezdete óta szoros viszonyt ápolt Orbánnal, a 2010-es kormányváltás után még nyilvánvalóbbá vált kitüntetett helyzete. Nem vállalt ugyan kormányzati tisztséget, viszont az V. kerületben egyre több feladatot hagyott rá a stábjára, ő maga pedig inkább a parlamenti munkájára koncentrált. Ez fontos terepnek bizonyult, számos jelentős törvényjavaslat ugyanis a kormányzati adminisztráció kikerülésével, közvetlenül a kormánypárti frakcióktól került be az Országgyűlés elé, ahol aztán a kétharmados többség birtokában gyorsan el is fogadták őket.

Rogán nevéhez számos komoly javaslat kötődik: kezdődött a sor a médiaszabályozást átalakító törvényekkel, majd folytatódott a legkülönbözőbb gazdasági témákkal. Ezek sokszor egyéni akcióknak tűntek, kormánypárti politikusok szerint azonban nyilvánvaló volt, hogy felülről irányított folyamatról van szó. "Orbán sokszor a frakcióval kormányzott, és ebben Rogán is zseniális volt" - mondta egy korábban kormányzati tisztséget is betöltő fideszes képviselő. Rogán a legtöbb ügyben hivatalosan a parlament gazdasági bizottságának elnökeként járt el, amely tisztségre saját maga jelentkezett 2010 májusában Orbánnál és Lázár János akkori frakcióvezetőnél. A következő hónapokban ugyan volt még egy külön politikai játszmája egy esetleges főpolgármester-helyettesi pozícióról (erről részletek keretes írásunkban), energiáinak nagy részét a gazdasági témákra koncentrálta.

Bár az egyetemi diploma megszerzése után eltávolodott az elméleti közgazdaságtantól, a gazdasági érdeklődés megmaradt nála, így természetes választás volt számára ez a terület. A közgazdaságtudományi egyetem (a mai Corvinus) pénzügyi szakirányán tanult, amely egykori diáktársai szerint a legnívósabb szak volt, oda lehetett a legnehezebben bejutni. Az ott végzettek közül sokan kerültek aztán később pozícióba a Pénzügyminisztériumban és a Magyar Nemzeti Bankban, és a diploma után egy darabig órákat is adó Rogán nagy részüket személyesen is ismerte. Voltak közös órái például a Medgyessy-kormány idején szintén állami tisztségbe került Dobrev Klárával, Gyurcsány Ferenc későbbi feleségével is (Rogán szerint "normális beszélő viszonyban" vannak, de nem szoktak összejárni.)

Amikor Csányi Sándor csábítgatta

Politikusként közvetlenül gazdasági jellegű tisztséget korábban nem töltött be, pályája során azonban szerteágazó kapcsolatokat épített ki az üzleti élet szereplőivel is. Ezt mutatja például az, hogy a hozzá közel állók szerint egy időben csábítgatta őt Csányi Sándor az OTP-hez, és kapott ajánlatokat más nagyvállalatok vezetőitől is. Rogán erről azt mondta, hogy a felkérések 2002 és 2006 között érkeztek, amikor ő visszavonult az országos politizálástól, és "azt érezték rajtam, hogy nem egyértelmű, komolyan gondolom-e a politikát." Hozzátette, egyik esetben sem jutottak el odáig, hogy konkrétan milyen feladatról lenne szó, mert "mondtam nekik, hogy nem érdekel".

Ma már nyilvánvaló, hogy Rogán benne van a politika sűrűjében, és ezt bizonyította az is, hogy az utóbbi két évben részese volt gyakorlatilag mindegyik nagyobb horderejű gazdasági döntésnek, legyen szó a devizahiteleseket segítő intézkedésekről, a végtörlesztésről vagy éppen a Magyar Nemzeti Bankról szóló jogszabályokról. A tevékenysége ezekben az ügyekben sokrétű volt: részt vett a javaslatok előkészítésében, közvetített a különböző szereplők között, és segített a megoldások finomhangolásában is.


"Zseniális volt" a frakciókormányzásban
Forrás: origo.hu

A döntéshozatalra rálátó források szerint az előkészítésben való részvétel azt jelentette, hogy Orbán bevonta őt a szűk körben zajló közös gondolkodásba, és állandó bejárása volt a Matolcsy György által vezetett Nemzetgazdasági Minisztériumba is. A közvetítés pedig részben azzal járt, hogy többek között ő egyeztetett például a bankokkal a számukra hátrányos kormányzati intézkedésekről, másrészt szállította az információt a minisztériumi apparátus és a kormányfő stábja között is. Erre rendszerint akkor volt szükség, amikor a felülről küldött elképzelésekről végzett számítások és elemzések után aggályok merültek fel a szakmai stábban. "Ilyen helyzetekben volt egy fontos egyeztető szerepe Rogánnak. Vagy a miniszterelnök, vagy pedig Habony felé, a politikai döntéseknél ugyanis a kommunikáció meghatározó szerepet játszott" - magyarázta egy forrás, aki részt vett több gazdasági döntés meghozatalában.

A harmadik típusú feladathoz, a finomhangoláshoz használta Rogán leginkább a parlamenti bizottság élén betöltött tisztséget. Ennek a pozíciónak a révén volt ugyanis lehetősége arra, hogy belenyúljon az Országgyűlés előtt lévő törvényjavaslatokba, ha a minisztériumi apparátus vagy esetleg ő maga valamilyen problémát talált. "A felfokozott törvényhozási időszakban nem volt idő kicsiszolni a törvényeket, ezért szükség volt a benyújtás után talált hiányosságok kijavítására" - magyarázta egy korábbi kormányzati tisztviselő, megjegyezve, hogy például az adójogszabályoknál kellett gyakran utólag belenyúlni a szövegbe, és Rogán fontos partnere volt ebben Matolcsynak.

"Próbált elébe menni a konfliktusoknak"

Bár Rogán a nyilvánosság előtt mindig egyértelműen támogatta a kormány által bejelentett intézkedéseket, - két, hozzá közel álló forrás szerint - a belső vitákban sokszor azok ellenében érvelt. Ilyen volt például a devizahitelesek egy részének kedvező, a bankok által felháborodással fogadott végtörlesztés, illetve a nemzetközi vihart is kiváltó MNB-törvény. "Látta pontosan, hogy melyek azok a pontok, amelyeknél a befektetők vagy az uniós intézmények kifogásokat fognak emelni. Próbált elébe menni ezeknek a konfliktusoknak" - mondta egy, a gazdasági döntéshozatalt ismerő forrás, hozzátéve, hogy ezek a beszélgetések legtöbbször a miniszterelnök részvételével zajlottak, akinek világlátása jelentős mértékben rányomta a bélyegét a gazdasági döntésekre.

"Van a miniszterelnöknek egy olyan víziója, hogy a gazdaságpolitika nem mozoghat a közgazdasági logika mentén, hanem bizonyos politikai érdekeknek alá kell rendelni" - mondta a forrás, aki példának hozta azt, hogy mivel Orbán azt gondolja, a tőzsdei spekuláció nem teremt értéket, ezért a kormány alapállása az, hogy semmilyen intézkedésnek nem lehet az a célja, hogy ez a tevékenység teret nyerjen. Mivel Rogán ehhez képest épp az üzleti folyamatokat ismerő közgazdász szemével közelített a miniszterelnök elképzeléseihez, így több érve is elbukott a belső vitákban, de a forrás szerint ez nem jelentette a pozíciójának romlását, mert "Orbán szűk körben szereti a vitákat és az egyenes beszédet, Tóni pedig nem provokatív vagy sértő módon, de partner ebben". Amikor pedig a politikai döntés megszületik egy-egy ügyben, "akkor már kifelé-befelé teljes mellszélességgel tudja képviselni azt".

Rogán ezekről a belső vitákról nem kívánt beszélni, viszont megerősítette, hogy valóban jelentős szerepet vállalt számos gazdasági döntés meghozatalában. Szerinte ugyanakkor nem tudatos elhatározás eredménye volt, hogy ezeknek nagy részét közvetlenül a parlamenten keresztül intézték: "Rá kellett jönnünk, hogy ha gyorsan akarunk döntéseket hozni, akkor túl kell lépni a kormányzati bürokrácia szokásos ellenállásán." Hozzátette, nem gondolja, hogy már 2010 májusában látszott az, hogy szükség lesz erre, szerinte ez inkább "egy folyamat volt, ami nagyjából az ősz közepére kristályosodott ki".

Ebben az új helyzetben felértékelődött Rogán szerepe, akit ráadásul Orbán már régóta ismert, és tudta, hogy dinamikus politikus, akit lehet feladatokkal terhelni. "A miniszterelnök ugyanilyen típus, nehezen viseli, ha megy a töketlenkedés" - fogalmazott egy Rogánt és Orbánt is közelről ismerő kormányzati tisztviselő, aki szerint ők nemcsak a dinamizmusban hasonlítanak egymásra, hanem abban is, hogy mindketten stratégiai gondolkodásúak, és "kevés ilyen ember van a politikában".

A kezdeményező és a végrehajtó

A parlamenten keresztül bonyolított döntéshozatal rávilágított ugyanakkor néhány különbségre is köztük. A szereposztás ugyanis jellemzően az volt, hogy Orbántól származtak a nagy vonalakban megfogalmazott elképzelések, majd a részletek kidolgozása hárult részben a kormányzati apparátusra, részben Rogánra. "Szokták mondani, hogy két típusú vezető van: az innovatív típus, akitől jönnek a kezdeményezések, és az implementáló, aki szereti lecsiszolni a dolgokat. A miniszterelnök és Matolcsy az első kategóriába tartozik, Rogán viszont inkább a másodikba" - magyarázta egy, a gazdasági döntések hátterét ismerő forrás.


Bejáratos volt Matolcsy minisztériumába
Forrás: origo.hu

A jellembeli különbségek ellenére is gördülékenyen zajlott Rogán együttműködése a miniszterelnökkel, így nem okozott meglepetést, amikor idén májusban őt nevezték meg frakcióvezetőnek a kormányzati pozíciót vállaló Lázár János utódaként. Korábban terjedtek információk arról is, hogy Rogán szintén beszáll a kormányba, egy vele baráti viszonyt ápoló fideszes politikus szerint azonban ennek nem lett volna sok értelme, mert látszott, hogy "Tóni fontosabb pillére a mostani politikai berendezkedésnek, mint sok államtitkár vagy miniszter". Maga Rogán is jelezte egyik képviselőtársának még tavaly ősszel, hogy nem készül kormányzati szerepre. "Azt mondta, hogy ebben a ciklusban biztosan nem megy be a kormányba, ugyanis úgy állapodott meg a főnökkel, hogy még kitölti az idejét az V. kerületben" - idézte fel a képviselő.

A következő ciklusban ugyanakkor már összeférhetetlen lesz a parlamenti képviselőség az önkormányzati tisztségekkel, így Rogán döntési helyzet elé fog kerülni. A hozzá közel állók szerint nem kétséges, hogy az országos politizálást fogja választani, és ha ismét a Fidesz fog győzni, akkor elképzelhetőnek tartják azt is, hogy kormányzati tisztséget is vállal. Ő maga ugyanakkor már ritkán beszél nyíltan a hosszú távú terveiről, azt pedig már többször elmondta, hogy megbánta azt a 2001-es nyilatkozatát, amelyben politikai jövőjéről szólva közölte, hogy tíz év múlva biztosan az álmai között fog szerepelni az, hogy a Fidesznek "az egyik vagy akár az első számú vezetője egyszer én lehessek".

"Időnként oldalra kell lépni"

Azóta már eltelt több mint tíz év, és jelenleg ugyan még a Fidesz vezető testületeiben sem tölt be semmilyen tisztséget, a párt több politikusa szerint is nagy jövő előtt áll. A Fideszt ugyanakkor már két évtizede Orbán Viktor irányítja, és semmi jele egy esetleges váltásnak, így egyelőre nem látszik, hogy megnyílhatna az út bárki előtt is a pártelnökség - és ezzel együtt a miniszterelnökség - felé.

Rogánnak pedig még egy ilyen lehetőség esetén is számolnia kell azzal, hogy nem feltétlenül képes olyan érzelmi kapcsolat kialakítására a támogatókkal, mint Orbán. "Ha magas pozícióba is jut, mindenki úgy fog rá tekinteni, hogy nagyon okos, ezért elfogadják, de nem fogják a rajongásig szeretni" - mondta egy fideszes politikus, hozzátette azonban azt is, hogy ez persze előnyös is lehet, mert "a másik oldalon sem fog majd olyan negatív érzelmeket kiváltani, mint Orbán". Egyik régi bizalmasa szerint ugyanakkor Rogánnak valójában nincsenek is konkrét pozíciókkal kapcsolatos ambíciói. "Nincs benne az, hogy ez vagy az akarok lenni" - fogalmazott a forrás, aki szerint Rogán úgy éli meg a politikát, hogy az olyan, mint a hosszútávfutás: "Tudja, hogy ez egy olyan pálya, ahol nem kell mindig legelöl lenni. Időnként oldalra is lehet lépni, és, akár le is lehet maradni".

Forrás: origo.hu és origo.hu