Számítógép dönt, megtarthatja-e az állását?
A híres Turing-teszt arra keresett választ, hogy képes-e egy gép arra, hogy a vele chatelőt átverve elhitesse, ő nem gép, hanem igazi élő ember.
Képes.
Mint ismeretes, tavaly sikerült több mint 60 év után átmennie egy számítógépnek a teszten. Akkor az Eugene Goostman nevű program képes volt chaten keresztül olyan válaszokat adni, hogy a párbeszéd úgymond másik felén ülők elhitték: azt igazi hús-vér ember, egy 13 éves kisfiú adja.
Jogilag meglehetősen bonyolult helyzet állhat elő, ha a közeljövőben egy számítógép fogja eldönteni, van-e szükség valakire a munkahelyén, vagy inkább elbocsátják. Pedig a döntéselőkészítésben, vagy az ügyfélszolgálatokon már ma jól felhasználják a gépek képességeit. Számtalan előnyt kínálnak a számítógépek: bármilyen meglepően is hangzik, de hamarosan látóvá tehetnek eddig nem látókat, hallást adhatnak siketeknek, nyelveket fordíthatnak jelen időben.
De hol tart most a mesterséges intelligencia? Hogyan határozza meg életünket? Kell-e tőle tartani? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a Közelről meghallgatható műsora.
hirado.hu (Címlap: Eugene Goostman - Forrás: ipon.hu)
Posted by SEJT on 2015. július 6.