h i r d e t é s

Tovább titkolnak adatokat a koronavírus-járványról

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Tovább titkolnak adatokat a koronavírus-járványról

2021. október 20. - 13:45

"A kórházi csúcsszerv állítólag nem tudja, hogy az igazolt COVID-fertőzöttek, a kórházban ápoltak és az elhunytak hány százaléka kapott oltást, és köztük hányan vannak az egy, illetve a két vakcinával beoltottak."

Erről Szél Berndett számolt be a Facebookon.

"Az Országos Kórházi Főigazgatóság 45 napos hosszabbítás után (!) közölte, hogy "a kért formában nem tartja nyilván az adatokat, ezért nem minősül adatkezelőnek." És ez még nem minden! A hosszabbítást éppen azzal indokolták, hogy kiemelt szerepük van a járvánnyal kapcsolatos feladatok ellátásában, mint amilyen "a kórházakkal való folyamatos kapcsolat fenntartása, a járvány kezelését elősegítő, rendszeres adatszolgáltatások". Magyarul a kórházi adatok gyűjtését és rendszeres adatszolgáltatást végző szervnek fogalma sincs arról, hogy a kórházban ápolt koronavírusos betegek hány százaléka van beoltva. Mennyire hihető ez?!" - tette fel a kérdést a képviselő.

 

Egy korábbi cikkükben az Országos Szakrendszeri Információs Rendszerben (OSZIR) rögzített adatokról írtunk. Dr. Péter Falvi Attila NAIH-elnök megírta, hogy az OSZIR-ben a betegeket egyértelműen azonosító természetes személyazonosító adataik mellett a megbetegedés adatai (a megbetegedés kezdete, a megbetegedés helye, ápolási helye, bejelentett betegség, járványügyi megnevezés, ha van kórházi felvétel: felvétel/elbocsátás dátuma, megbetegedés kimenetele, szövődmények), a szakmai laboratóriumi diagnózisra (mintavétel dátuma, kórokozó, vizsgálati módszer, eredmény minősítése), valamint az eset minősítésére vonatkozó adatok is rögzítésre kerülnek.

"Arról nem is beszélve, hogy korábban egy adatkérésre részletes adatokat küldtek arról, hogy az első, illetve a második oltás után milyen volt a fertőzöttek, kórházban ápoltak és az elhunytak aránya, méghozzá az egyes oltások szerinti bontásban. Ha megvannak az adataik a beoltottak fertőzöttségi, kórházi és halálozási arányairól, akkor hogyhogy nincsenek meg az adataik a fertőzöttek, kórházban ápoltak és elhunytak beoltottságáról?

Nemrég Újhelyi István fordult a Nemzeti Népegészségügyi Központhoz, az EMMI-hez és a Miniszterelnökséghez ugyanezzel a kérdéssel, de tőlük sem érkezett válasz. Miközben más országok minden további nélkül közlik, mekkora a beoltottak aránya a kórházban fekvő koronavírusos betegek és az elhunytak között, Magyarországon ezt egyetlen állami szerv sem hajlandó elárulni - holott ez az adat nagyon fontos megerősítés lenne ahhoz, hogy lássuk, valóban hatékonyak az oltások.

Most én is az adatvédelmi hatósághoz fordulok és innen üzenem a kormánynak és minden állami szervnek: az átláthatóság és a járvánnyal kapcsolatos alapvető adatok kiadása nem veszélyezteti, hanem éppen hogy segíti a védekezést. Éppen az a kormány veszélyezteti a védekezést, amelyik minden információtól elzárja a nyilvánosságot!" (444.hu)