h i r d e t é s

Válaszolt Orbán levelére az Európai Bizottság

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Válaszolt Orbán levelére az Európai Bizottság

2017. szeptember 01. - 14:36

Az Európai Bizottság sokféleképpen hozzájárul az EU külső határainak a védelméhez, például a határmenti felderítést segítő intézkedésekkel vagy megfelelő berendezések beszerzéséhez való hozzájárulással, de kerítések építését nem finanszírozza — mondták a Népszavának a bizottsági támogatási rendszert közelről ismerő brüsszeli források. - írja a nepszava.hu.

Forrás: nepszava.hu

Kérdésünkre, hogy az Európai Bizottság hajlandó-e újra megnyitni a pénztárcáját, és 50 százalékban hozzájárulni a magyar határvédelmi költségekhez az “európai szolidaritás” nevében, a testület szóvivője, Tove Ernst a következőket válaszolta a Népszavának: 

Tudomásul vesszük, hogy Magyarország elismeri, a szolidaritás az Európai Unió egyik fontos alapelve, továbbá értékeli az Unió által nyújtott támogatást a közös érdekek védelméhez.

A szóvivő hozzátette:

Teljes mértékben elkötelezettek vagyunk, hogy minden tagállamot támogassunk az Unió külső határainak védelme és a migráció kezelése érdekében.

Az Európai Bizottság és az EU ügynökségei gyakorlati és pénzügyi támogatást nyújtanak Magyarországnak a külső határai őrzéséhez és a menekülthullám kezeléséhez.

  • Az Európai Bizottság a 2014-2020 közötti időszakra szóló alapokból e célokra  összesen 93,4 millió euró támogatást nyújt, valamint 6,7 millió euró vészhelyzeti támogatást folyósított Magyarországnak.
  • Az Európai Határ- és Parti Őrség 18 tisztje vesz részt a magyar-szerb határon folyó határőrizeti műveletben. A támogatás mértékét egyeztettük a magyar hatóságokkal.
  • Magyarország 2015-ben kért és kapott segítséget az EU polgári védelmi mechanizmusán keresztül, hogy megbirkózhasson a megnövekedett migrációs nyomással.

Ha Magyarország további támogatást kér, a Bizottság készen áll arra, hogy a kérelmét haladéktalanul megvizsgálja, és megfelelő segítséget nyújtson az EU külső határainak  az uniós jog által előírt igazgatásához.

Pontosan ezt tesszük például Görögország, Olaszország, Bulgária és Spanyolország esetében.

Nem szabad elfelejtenünk, hogy a szolidaritás kétirányú. Minden tagországnak készen kell állnia arra, hogy hozzájáruljon a terhek viseléséhez.

Ez nem egy a la carte menü, amelyből az egyik a határőrizetet választhatja, de elutasíthatja a menedékkérők áthelyezésére vonatkozó, közösen meghozott döntést.

nepszava.hu