Vészjósló felfedezésre jutottak az Antarktiszon
A klímaváltozás kétségtelenül az emberiség egyik, ha nem a legnagyobb kihívása napjainkban, mégsem tűnik úgy, hogy javuló tendenciára állna át a bolygó éghajlatának alakulása, melyet egyre több esemény támaszt alá.
Szomorú és vészjósló felfedezést tettek az illetékes tudósok az Antarktiszon, a világ legnagyobb jégtáblájával rendelkező kontinensen. A jeges régió történetében most először ugyanis felfedeztek egy aktív metángáz-szivárgást a tengerfenéken, ami a tudósok szerint előfutára lehet annak, hogy a globális felmelegedés hatásai már kezdenek kicsúszni az irányításunkból.
Az Oregoni Egyetem felfedezése szerint nagyjából 9 méterrel az óceán felszíne alatt tört fel a metángáz, a Cinder Cones környéken. Azon felül, hogy oldott állapotában felfedezték a gázt a vízben, a tudósok azt is észlelték, hogy csak nagyon alacsony számban alakultak ki olyan mikróbák, amiknek a gáz elfogyasztása lenne a feladata.

Forrás: pxhere.com
Andrew Thurber, a tanulmány vezetője szerint "elképesztően aggodalomgerjesztőek" az eredmények: "Nagyon nem jó hírek. Legalább öt évbe tellett, mire ezek a mikróbák elkezdtek formát ölteni, de még így is nagyon gyors ütemben szivárgott a metán a tengerfenékről. A metán-körforgás pont egy olyan dolog, ami miatt az egész társadalomnak aggódnia kellene"
Thurber szerint nem volt még olyan jósmodell, ami ekkora csúszásokat érzékelt volna a mikróbák fejlődésében, ezért is érdekes az új felfedezés. A tudós szerint ez nagyon szignifikáns eredmény abból a szempontból, hogy egy "nagy lyukat ki tudjunk tölteni a metán-körforgásról való megértésünkben."
A metán a második leghatékonyabban üvegházhatású gáz, és az Antarktiszon hatalmas metántartalékok vannak, ami a jég olvadásának következtében folyamatosan szivárogni fog a levegőbe, tovább gyorsítva ezzel a globális felmelegedés folyamatait. (liner.hu)