Visszavonja a kormány a közgyűlölt menzareformot?
Miközben kifelé továbbra is váltig védik a népszerűtlenségi csúcsokat döntögető menzareformot, Balog Zoltán minisztériumában már folynak a háttéregyeztetések a szeptembertől hatályos rendelet megváltoztatásáról – tudta meg a hvg.hu
Még múlt héten is menzareform-népszerűsítő nyílt napot tartott az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OGYÉI), hogy az érdeklődők „bepillantva a kulisszák mögé” megkóstolhassák az egészséges menzaételeket, eközben a hvg.hu információi szerint a háttérben már javában megy az ötletelés, hogyan lehetne minél kisebb presztízsveszteséggel visszavenni a botránysorozatot kiváltó szabályozásból.
Az idei tanévvel együtt startoló közétkeztetési reformnál talán csak a vasárnapi boltzárat utálják jobban a magyarok az utóbbi időszakban bevezetett kormányzati intézkedések közül. A gyerekek nem eszik meg az egészséges, de számukra szokatlan új ételeket, ha pedig éhesen mennek haza, a szülő is a menzakaja miatt fog kiakadni.
A hvg úgy tudja: több olyan ponton is visszatáncolna a minisztérium, ami a reform alapjait jelentette, így a kardinális kérdéssé vált sókérdésben. Eredetileg teljesen száműzni akarták még a sótartókat, vagyis az utánsózás lehetőségét is a menzákról, amiről végül letettek, kinn maradhattak a fűszertartók, de ki kell tenni egy túlzott sóbevitelre vonatkozó figyelmeztetést is.
Viszont a napi sóbevitelt grammra pontosan szabályozva annyira lecsökkentették, hogy teljesen más jellegű, ízű és állagú menü lett a végeredmény, ami a visszajelzések alapján az egyik alapvető probléma.
A kötelezően megnövelt tejmennyiség is probléma: az általános iskolásoknak napi 3 deciliter, a középiskolásoknak pedig 5 deciliter tej vagy ennek megfelelő tejtermékből származó kálciummennyiséget kell kapniuk. Csakhogy a szolgáltatók szerint ez nagyon sok, ennyit nem isznak/esznek meg a gyerekek, ráadásul az Emmi rendelete nincs összehangolva az iskolatejprogrammal, így van, ahol duplán osztják a tejet – aminek nagy része a moslékban landol.
A hvg úgy tudja, az egész menzareform Martos Éva, az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) főigazgatójának szakmai koncepciójára épült, az ő személyes ambíciója és szívügye volt a kérdés. Így a rendelet felpuhítása elképzelhetetlen anélkül, hogy „vezéráldozatként” az intézet vezetőjét is elmozdítsák.