12 tonna és 100 milliárd forint
A kolumbiai hatóságok 12 tonna tiszta kokaint foglaltak le egy nagyszabású rendőrségi razziában.
Ez az ország történelmének legnagyobb drogfogása, az elkobzott kábítószer piaci értéke 360 millió dollárra (csaknem százmilliárd forintra) rúg.
A hatósági akció sikeréről Juan Manuel Santos államfő és Luis Carlos Villegas Echeverri védelmi miniszter tájékoztatta szerdán sajtót. A kábítószer-ellenes hatóságok négyszáz tisztje az Antioguia megyei Chigorodo és Carepa városokban rajtaütött egyszerre négy banánfarmon, ahol a bűnözők a földben, banánlevelekkel letakarva tárolták a hatalmas mennyiségű drogot.
Idén már 362 tonna kábítószert koboztak el, szemben a tavalyi 317 tonnával - ismertette az államfő.
A kokain a Clan del Golfo illegális fegyveres csoporté volt, amely terjeszkedni próbál azon a kábítószerpiacon, amelyet korábban a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) nevű legnagyobb kolumbiai gerillaszervezet uralt. A FARC tavaly novemberben békét kötött a kormánnyal, pontot téve a mintegy ötven évig tartó, több mint 260 ezer halálos áldozatot követelő konfliktus végére.
Echeverri szerint a mostani drogfogás révén rendőrkézre kerülhet a Kolumbia legkeresettebb bűnözőjeként számon tartott klánvezér, Dairo Antonio Usuga is. Szeptember elején olyan hírek láttak napvilágot, hogy kapcsolatba lépett a hatóságokkal, és feltételek szabott, hogy feladja magát, de a hatóságok nem mentek bele az alkuba.
A Clan del Golfo egykori szélsőjobboldali fegyveres milíciák tagjaiból alakult. Egykoron mintegy négyezer tagja volt, de a drogellenes műveletek következtében a létszáma kétezer alá csökkent.
Az ENSZ adatai szerint Kolumbia a világ legnagyobb kokaintermelője és exportőre: mintegy 146 ezer hektáron termesztik a kokacserjét, amelyből a kemény drog készül. (MTI)