30 éve él Magyarországon a szír orvos - most nyelvet tanul, hogy elmenjen
Bourgla Oszama Bicskén háziorvos, 1981-ben érkezett Magyarországra, elvégezte az egyetemet, közben beleszeretett egy nőbe, összeházasodtak, 5 gyerekük van, kettő szintén orvos.
Bourgla a bicskei önkormányzati testület szocialista tagja. Segített a szíriai magyar túszejtés idején a hatóságoknak. Vele beszélgetett tegnap este Kálmán Olga az Egyenes Beszédben, és ez a beszélgetés tökéletesen leírta, miért kegyetlen gyűlöletpolitika az, amit Orbán Viktor és a Fidesz csinál a bevándorlás kérdéséből.
A szíriai származású orvos először elmondta: „Eddig itthon éreztem magam, úgy, mintha otthon lennék, nem éreztem magamat se bevándorlónak, se gazdasági menekültnek”. Majd azt is, mi változott meg: „Azóta a vasárnap óta (Orbán bevándorlásellenes megnyilatkozása Párizsban – a szerk.) más íze van a szavaknak, az életnek, az ittlétnek. Eddig is nehéz volt az élet mindegyikünknek, nekem is, a betegeinknek is, de ezekkel a szavakkal sikerült egy nagy ütést bevinni mindannyiunknak.”
Végül pedig azt, hogy mi a következménye az idegengyűlölő mondatoknak:
„Már előtte is elkezdtem egy új nyelvet elsajátítani, hát bízom benne, hogy nem lesz rá szükségem, se nekem, se sok hozzám hasonló embernek ahhoz, hogy esetleg megint máshol próbáljon gyökeret verni. Nem csak a miniszterelnök szavai miatt gondolkozom ezen, hanem azok miatt a folyamatok miatt, amik az utóbbi években zajlanak Magyarországon, a szélsőségesek előretörése: ezek egy hozzám hasonló embernek gondokat okoznak.”
Egyszerűen az van, hogy mi nem látjuk, nem érezzük fehér felső-középosztálybeli emberként, hogy a szavaknak milyen súlya van. Azok a kijelentések, amiket Orbán tett, a mindennapokban érezhetőek, és erről nem csak a bicskei orvos, hanem számos más arab vagy muzulmán ember be tud számolni az elmúlt napokban. Hiszen ők most a kijelölt ellenségek, viszont a bankokkal és a multikkal ellentétben ők emberek. Emberek, akik érzik a saját bőrükön, mi történik az országban. Miközben a miniszterelnök csak egy újabb kommunikációs fordulatot hajt végre a hatalma megtartása érdekében.
És nem csak Oszama miatt embertelenek ezek a mondatok, hanem azok miatt is, akik még meg sem érkeztek ebbe az országba. Akik Szíriából a polgárháborúból, Afganisztánból vagy Irakból indulnak el Európába, legtöbb esetben ugyanazon terroristák elől menekülve, akikkel itthon azonosítják őket.
„Csak egy példa: egy arab ember elkövet egy bűncselekményt, és az emberek azt gondolják, az összes arab ember bűnöző. Pedig meg kéne az embereknek különböztetni, hogy nem egy arab ember gyilkolt hanem XY. Névvel illetni, hogy ő követte el a bűncselekményt, az embereknek, és a miniszterelnöknek is.”
„Azok az emberek, akik elindulnak Szíriából Magyarországra, azoknak a 30-40%-a útközben meghal. Nagyon sokan az életükkel fizetnek azért, hogy egy biztonságos részére érkezzenek a világnak, hogy egy új életet tudjanak kezdeni, mert az életre esküdtek fel, és élni szeretnének. Ettől a lehetőségtől akarják megfosztani az embereket.”
A jobboldali média és a kormánypárt most azzal dobálózik, hogy megemelkedett a menedékkérők száma, tavaly már 40 ezren kértek menedéket hazánkban, ezért kell szigorítani azt a bevándorlási törvényt, amelyet 2010 óta már többször szigorítottak. Csak azt felejtik el hozzátenni, hogy ezek közül az emberek közül pont a szigorú bevándorlási törvény miatt csupán 500-an kapták meg a menedékjogot Magyarországon tavaly. Olyan emberek, akik több ezer kilométert utaztak azért, hogy itt élhessenek. Azt is elfejtik hozzátenni, hogy ezek az emberek, akiktől a beilleszkedést elvárjuk, nem kapnak például magyar nyelvoktatást – illeszkedj be, de segítséget nem kapsz. Mindeközben pedig a mi nevünkben, a mi kormányunk a már itt élőket is megbélyegzi, megnehezíti az életét. Ezt hagyni nem a kormány szégyene, hanem mindannyiunké.
Jámbor András
{flike}