h i r d e t é s

A CEU megtartotta történetének első virtuális diplomaosztó ünnepségét

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

A CEU megtartotta történetének első virtuális diplomaosztó ünnepségét

2020. június 27. - 16:21

Több mint 600 diák kapta meg diplomáját a Közép-európai Egyetem (CEU) 29. diplomaosztó ünnepségén, június 27-én. Az esemény az egyetem első virtuális diplomaosztó ünnepsége volt.

Az egyetem 40 doktori-, 580 mesterdiplomát és 9egyéb képzésről szóló oklevelet adott át a 2020-ban végző évfolyam tagjainak, akik ezzel csatlakoznak a CEU öregdiákjainak 140 országból származó 17.000 fős közösségéhez.

Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora bejelentette, hogy a CEU Nyílt Társadalom díjat 2020-ban Szvetlana Alekszijevics, a 2015-ös irodalmi Nobel-díj nyertese kapja.

Idézetek:

Michael Ignatieff, CEU elnök-rektor

„Soha nem volt még ehhez fogható diplomaosztó, és az Önök végzős évfolyamához hasonló sem volt még soha. Reméljük, hogy azok a képességek, amikre tanítottuk Önöket, és az a tudás, amit átadtunk, olyan önbizalmat ad, amellyel felvértezve félelem nélkül tekinthetnek a jövőbe. A világunk tele van most félelemmel, és erre csupán egyetlen gyógyír létezik: a tudás, és a bölcsesség, amely a tudásból ered. Bízunk benne, hogy megtanulták mi a tudás, és hozzánk hasonlóan a bölcsességre törekednek majd, hogy mindig félelem nélkül, és mindig reményben élhessenek.”

Leon Botstein, a CEU kuratóriumának elnöke

„Ennek a generációnak döntő szerepe lesz abban, hogy milyen lesz a világ a krízis után. Az egyén szabadsága, a nyílt társadalmak létezésének lehetősége forog kockán, és az, hogy olyan világban élhetünk-e, amelyet nem zárt bizonyosságok, hanem az értelem és a kételkedés vezette nyílt szellemiség irányít.” Botstein hozzátette, hogy a végzős diákok egy olyan világba lépnek, amelyben az emberek világszerte élnek a gyülekezéshez és tüntetéshez való jogukkal: „a Black Lives Matter mozgalom nem csak az Egyesült Államok ügye, hanem az egész világé”.

Alexander G. Soros, a Nyílt Társadalom Alapítványok alelnöke

„A világnak szüksége van Önökre és a képességeikre. Bízom benne, hogy hatással lesznek a korra, amiben élünk. Keresztúthoz érkeztünk. Sokan egy olyan világról beszélnek, amely a félelem uralta autoriter rendszerek és az egyenlőtlenség felé sodródik. A kritikus gondolkodásra való képességünk azonban sohasem volt még fontosabb. A bizonytalanság az egyetlen ami bizonyos manapság, különösen a Covid-19 idején, az autoriter vezetők pedig félnek ettől, mert képtelenek kontrollálni. A kritikus gondolkodás, az elméletek ütköztetése, az elvek amelyekre az oktatásunkat építettük, azonban ezekben az időkben is kikezdhetetlenek.”

Liviu Matei, rektorhelyettes

„Az idei diplomaosztón egy olyan évfolyamot ünneplünk, amelynek az elmúlt évben keményebben és nehezebb körülmények között kellett dolgoznia, mint bármelyiknek az egyetem története során.”

Fodor Éva, társadalom- és bölcsészettudományokért felelős rektorhelyettes

„Minden egyetemnek szembe kellett néznie a távoktatás kihívásával. Eközben legalább annyit tanulunk Önöktől mint Önök tőlünk: a digitális létet, a digitális tanulást és a digitális viselkedésnek a szabályait. Két város, mellette kétféle tanítási és tanulási mód, ennyi változatosság még egyetlen évfolyamnak sem jutott.”

A 2020-as diplomaosztó beszédét a diákok részéről Chigozie Nelson tartotta:

„Mi vagyunk azok a diákok, akiknek virtuálisan tartottak órát, és online kellett vizsgázniuk. Mi vagyunk azok a harcosok, akiknek aközben kellett folytatni a tanulmányaikat és megírni a diplomamunkájukat, hogy a világ a megmaradásáért küzdött. Mindezek ellenére megcsináltuk. A leadási határidők és vírusok viharain átküzdve magunkat itt állunk mégis.”

A CEU Nyílt Társadalom díjat 2020-ban Szvetlana Alekszijevics, a 2015-ös irodalmi Nobel-díj nyertese kapta. Michael Ignatieff, CEU elnök-rektor laudációja:

„Az együttérzés hangján megszólaló műveiben, mint a Csernobili Ima, a Fiúk cinkkoporsóban, A háború nem asszonyi dolog, Az utolsó tanúk és az Elhordott múltjaink, Szvetlana Alekszijevics nemes kifejezésmódot talált a Szovjetunió népeinek eltitkolt és megcsonkított történetének elmesélésére. A Svéd Tudományos Akadémia 2015-ben az irodalmi Nobel-díjat ezzel a méltatással ítélte oda: „Többszólamú írásaiért, amelyekben a jelenkor szenvedéseinek és a bátorságnak állított emlékművet.” Az idei Nyílt Társadalom díj megérdemelt díjazottjaként életműve bizonyíték arra, hogy a mindennapi emberek szenvedésének és kitartásának igazsága melletti eltökélt kiállás bármely nyílt társadalom számára alapvető jelentőségű.”

Szvetlana Alexievich a díj átvételekor a következőket mondta:

„Annyira vártuk a szabadságot a 90’-es években, de végül teljesen máshova jutottunk, mint amire számítottunk.”

„Most, hogy az emberek egyre inkább a barlangjaikba bújnak a Covid-19 elől, csak egy új fajta szolidaritás menthet meg minket. Nem akarom bagatellizálni a sok áldozatot, a tengernyi vért, a hatalmas tömegsírokat, amiket a kommunista eszme hagyott maga után, de az a világ világosan oszlott kommunista és nem kommunista blokkra. Ezért úgy tűnt, hogy nem volt más nehézség és bonyodalom a világban. De most már több mint harminc éve a kommunizmus utáni világban élünk, és ez a világ sokkal összetettebb.”

Szvetlana Alexievich üzenete a CEU 2020-as évfolyamának:

„A világnak szüksége van rá, hogy Önök aktívan és nyitott hozzáállással vegyenek részt benne. Az ember mindig azzal a választással szembesül, hogy cselekedjen-e, vagy sem. Hogy a jó oldalán álljon, vagy meghúzodjon az árnyékban, és a szürke tömegbe olvadva élje az életét. Azt hiszem, hogy azok, akik a nyílt társadalom eszméjét választották, nem a rejtőzködést választották. Az nem az Önök útja.”

„Az embert nem könnyű szeretni, az ember nem tiszta, nem eredendően jó. Az ember lehet ijesztő, higyjétek el annak, aki járt a háborúban, ha nem is éppen a csatában, de aki sokat hallott a háborúról és Csernobilról. Nem könnyű az embert szeretni, de a gyűlölet nem ment meg minket. Erre csak a szeretet képes. Azt kívánom, hogy legyen sok szeretet a szívükben, hogy nyugodtan, őszintén és örömmel élhessék az életüket.”