h i r d e t é s

A CEU nyílt levele a Figyelő ma megjelent cikkére reagálva

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A CEU nyílt levele a Figyelő ma megjelent cikkére reagálva

2017. február 03. - 12:38

A Közép-európai Egyetem (CEU) a Figyelő főszerkesztőjének címzett nyílt levelet tesz közzé a hetilapban ma közölt “Maradhat-e a Soros-iskola?” című cikkre reagálva.

Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora - Forrás: 444.hu

Tisztelt Főszerkesztő!

Azért írok Önnek, hogy reagáljak a Figyelőben a mai napon “Maradhat-e a Soros-iskola?” címmel megjelent cikkükre, melynek egyes részei félrevezető módon mutatják be intézményünket. A

Közép-európai Egyetem (CEU) büszke arra, hogy 25 éve tagja a magyar felsőoktatási rendszernek. Számos egyetemi programunk rendelkezik magyar akkreditációval. A CEU rektora Magyarország köztársasági elnökétől kapja rektori kinevezését. Magyarok alkotják a CEU diákjainak legnagyobb nemzetiségi csoportját, hallgatóink 20 százaléka magyar, és büszkék vagyunk a 117 országból érkező nemzetközi diákságunkra. A cikk állításaival szemben a tanári karunk 40 százaléka magyar, akik közül sokakat külföldről vonzott haza a CEU-n való tanítás és kutatás lehetősége.

Közel 700 magyar munkavállalót alkalmazunk. Egyetemünk közel 10 milliárd forintot fizet ki évente Magyarországon bér- és egyéb költségekre, beleértve az adókat, társadalombiztosítást, egészségügyi hozzájárulást, és a magyar beszállítóktól vásárolt termékeket és szolgáltatásokat.

Ez a gyönyörű város 25 éve az otthonunk. Úgy gondoljuk, nagyban hozzájárultunk a főváros életéhez az évek alatt, és Budapest is sokat adott nekünk.

Nem vagyunk civil szervezet. Nem vagyunk politikai platform. Egyetem vagyunk, amely büszke az oktatására és a kutatásaira. 14.000 végzett hallgatónk dolgozik az üzleti életben, kormányhivatalokban, nemzetközi szervezetekben és egyetemeken világszerte. Együttműködünk más, kiváló magyar intézményekkel, mint a Magyar Tudományos Akadémia, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem és mások.

Téves állítás, hogy elvesszük a forrásokat más intézmények elől. Habár a CEU kutatói valóban sikeresek az Európai Uniós támogatások elnyerésében, az, amit az újságcikk állít, miszerint „a kutatásfejlesztési-támogatások 95%-át viszik el”, túlzás, ráadásul ezek a források különben más országokba mennének. A CEU-n végzett oktatási és kutatási tevékenységek nem szorítják ki az állami finanszírozású egyetemeket semmilyen piacról, hanem hozzájárulnak a nemzeti kutatási és oktatási kapacitáshoz. Mindemellett a kutatásainkban következetesen keressük az együttműködést magyar partnerekkel, akkor is, ha a saját forrásainkból finanszírozzuk a kutatásokat.

Büszkék vagyunk a cikkben említett OLIve programunkra, amely a magyar törvények alapján menedéket kapott menekültek számára nyújt oktatást. A program hozzáférést nyújt a felsőfokú oktatáshoz, az egész éves programunkat pedig további két európai egyetemmel, a Bécsi Egyetemmel és a Kelet-londoni Egyetemmel, közösen bonyolítjuk.

A Nyílt Társadalom Alapítvánnyal hosszú múltra visszatekintető kapcsolatunk van, nincs azonban semmilyen beleszólásunk az intézmény támogatási döntéseibe; kizárólag és függetlenül a saját felsőoktatási tevékenységünkre koncentrálunk.

Az egyetemet Soros György alapította, és büszkék vagyunk arra, hogy egy magyar patriótával ápolhatunk kapcsolatot, de fenntartjuk a függetlenségünket, amely minden kiváló egyetem sajátja.

A cikk azt sugallja, hogy a magyar kormány lépéseket fontolgat a CEU ellen. Épp ellenkezőleg: több mint 25 éve működünk együtt minden magyar kormányzattal, a jelenlegit is beleértve. Ennek a jó kapcsolatnak a fenntartására számítunk a jövőben is.

Üdvözlettel:

Michael Ignatieff
a CEU elnök-rektora