A hőlégballonos repülés sajátosságai
Hőlégballonnal repülni érdekes, izgalmas és különleges. Lehet egy tartalmas családi kirándulás, romantikus randevú pároknak vagy egy céges rendezvény. Kaphatjuk ajándékba vagy megvásárolhatjuk saját magunknak. Azonban tudunk-e minden hasznos és fontos dolgot a hőlégballonos repülésről?
Helyszínek és nevezetes pontok
Az ország több pontján is lehetőségünk van hőlégballonos sétarepülésre. A Goballoonnál újdonságként Szeged is megjelent a lehetséges felszállóhelyek között a korábbi Zsámbéki-medencei sétarepülések mellett.
Ha megvan a konkrét helyszín, nem árt, ha tudjuk, mit jelent a találkozási pont kifejezés. Ez az a pont, ahol találkozni fogunk a szervezőkkel. Itt még nem fogjuk látni a hőlégballont, az általában ugyanis lakott területen kívül van. Nem ritka, hogy egy kis természetben töltött séta révén juthatunk oda.
A találkozási pontra fogunk a körülbelül három órás esemény végén visszaérkezni is. Az autó, amivel érkezünk, itt megvár minket.
A felszállás és a földet érés helye nem ugyanott van. Ez azért van így, mert a ballont nem lehet irányítani, felszállás után a széljárásra van bízva az útvonala. Ez a leszállás módját is befolyásolhatja, amitől az egy igazi izgalmas kaland lesz.
Mikor repülhetünk?
Szegeden erre havonta egy hétvégén van lehetőségünk, máshol pedig előzetes időpontfoglalás szükséges.
A hőlégballon sajátosságaiból adódóan április 1-e és október 31-e között tart a szezon. Ekkor is csak a kora reggeli és a naplemente előtti néhány óra alkalmas arra, hogy felszálljon a jármű. Mivel a hőlégballont nem irányítják, motor sincs benne, csak a gázégővel felmelegített levegő emeli a magasba, így a környezeti hatásoknak meglehetősen ki van téve. A meleg hónapokra jellemző termikek lehetetlenné tehetik a napközbeni felszállást, ezért csak napfelkelte után és naplemente előtt lehet repülni hőlégballonnal.
A kérdésre, hogy mikor repülhetünk, létezik egy másfajta megközelítésből adott válasz is. Akkor, ha a pilóta engedélyezi, illetve akkor, ha részt vettünk a biztonsági tájékoztatón.
A válasz első fele, ha a pilóta engedélyezi, arra vonatkozik, hogy a pilóta felel mindenért és mindenkiért, éppen ezért, ha valaki nincs repülésre alkalmas állapotban (pl. ittas), akkor dönthet úgy, hogy nem engedi beszállni.
A válasz második fele pedig azt jelenti, hogy a felszállást minden esetben megelőzi egy biztonsági tájékoztatás, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy odafent minden zökkenőmentes legyen.
Repülés és földet érés
A repülés jellemzően 50-70 perc időtartam szokott lenni, a szél irányának megfelelő útvonalon. A landolás után a szervező csapat földi tagjai megérkezéséig egy rövid ünneplés következik, majd visszajuttatnak bennünket a találkozási pontra.
Innen pedig hihetetlen élményekkel gazdagodva szállhatunk be az autónkba, és utazhatunk haza még mindig izgatottan az izgalmas kalandtól.