h i r d e t é s

A magyar bankok szerint a devizahitelezésre nem sütött rá a jó szerencse: oda a szektor tőkéjének egyharmada

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A magyar bankok szerint a devizahitelezésre nem sütött rá a jó szerencse: oda a szektor tőkéjének egyharmada

2017. május 19. - 12:33

A magyar bankrendszer sokat tanult a válságból és megfizette az elhibázott devizahitelezés árát - véli a Bankszövetség főtitkára. - írja a privatbankar.hu.

Forrás: flickr.hu; Fotó: Bao Pham

A magyar bankrendszer sokat tanult a 2008-as gazdasági válságból, a devizahitelezéssel hibát követett el, aminek megvolt az ára, elveszett a szektor tőkéjének egyharmada

- mondta Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára csütörtökön, a Klebelsberg Kultúrkúria rendezvényén.

Sokkal jobban vigyázunk az eladósodással, de még mindig keveset tudunk a pénzről.

A Gazdaságetikai kérdések a reformáció tükrében címmel, a Reformáció emlékéve keretében rendezett kerekasztal-beszélgetésen kifejtette:

társadalmi szinten is érezhető változás, hogy sokkal felelősebben állnak hozzá az eladósodás kérdéséhez az emberek.  A pénzügyi ismeretek terén azonban egy nemzetközi felmérés szerint még mindig rosszul állnak a magyarok.

A bankszövetség nagyon fontosnak tartja, hogy a pénzügyi kultúra emelkedjen, és ezzel az emberek válságálló képessége erősödjön, akár gazdasági, akár családi válságról van szó

- mondta.

Szabó B. András evangélikus teológus, pestújhelyi lelkész úgy vélekedett, a válság fő problémája etikai jellegű volt, az információ aránytalanul oszlott meg.

A teológus szerint nagyon fontos, hogy az alacsonyabban iskolázottak is szerezzenek annyi ismeretet, hogy védve legyenek az őket állandóan bombázó, a lehetőségeiknél nagyobb fogyasztásra ösztönző reklámokkal szemben.

Adóztatni sokféleképpen lehet, de a lopás az lopás

A beszélgetésen szó volt arról is, a társadalmi újraelosztás hogyan tehető igazságossá.

Kovács Levente ezzel kapcsolatban elmondta:

Európában a jövedelmek nagy részét a szolidaritási elv alapján újra elosztják. Magyarországon a kormány a jövedelmeket egységes, lineáris kulcs szerint adóztatja meg.

Európában vannak országok, ahol progresszív adókulcsok vannak, a gazdagok arányaiban sokkal többet adóznak, és a létrehozott vagyont még egyszer megadóztatják.

A főtitkár úgy vélekedett, az újraelosztásnál figyelemmel kell lenni a társadalmi közegre is, Magyarországon - ismerve az adófizetési morált, az alacsony tőkefelhalmozást - nyilvánvalóan más elvek szerint kell kialakítani.

Emellett az elosztásoknál valamilyen szinten a demográfiai problémákat is figyelembe kell venni.

Úgy vélekedett, az újraelosztás szempontjából a magyar kormány helyes úton jár.

Kitért arra is, hogy Magyarországon egyre több olyan ember van, aki a saját vagyonából jelentős alapítványokat hozott létre, hogy társadalmi felelősségével éljen.

A magán- és közpénz védelmére irányuló kérdés kapcsán Kovács Levente úgy vélekedett, nincs kis lopás és nagy lopás, a lopás és korrupció bármilyen mértéke elfogadhatatlan, mindet nevén kell nevezni, és el kell utasítani.

Devizahitel-károsultakkal beszélgetett a Bankszövetség főtitkára

A rendezvényre eljöttek a Nem adom a házam mozgalom tagjai, akik egyebek mellett "Keresztény értékrend = kilakoltatás?" felirattal várták az előadókat.

A mozgalom képviselői csendben hallgatták a beszélgetést, majd a rendezvény végén, már az épület előtt, feltették ugyanezt a kérdést Kovács Leventének.

A főtitkár elmondta, egyetért azzal, hogy mindenkinek joga van a fedél alatt maradáshoz.

Hozzáfűzte azonban, ha valaki önrész nélkül vett egy lakást és a hitelből semmit nem fizetett vissza, akkor is fedél alatt kell maradnia, de nem biztos, hogy ugyanazon alatt, amely most az otthona.

privatbankar.hu