A magyar kormány beismerte, hogy rendszerszintű a korrupció
Az Európai Tanács korrupció-ellenes testülete, a GRECO kedden előterjesztett éves jelentésének bemutatásakor Marin Mrcela, a testület elnöke és egyben a horvátországi legfelső bíróság alelnöke felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország és Fehéroroszország nem járult hozzá a jelentés e két országra vonatkozó részeinek közzétételéhez.
A vasárnapi hatalmas prágai tüntetést megemlítve leszögezte: a GRECO az előző jelentésében 16 ajánlást tett Csehországnak korrupciós ügyekben, és egyikben sem indult eljárás, nem csoda, hogy az emberek dühösek. "A Cseh Köztársaság az egyik vizsgált állam, ahol a kialakult helyzetet minden szempontból elégtelennek tekintjük" - mondta Mrcela.
Csehország mellett további 15 állam ellen folytat eljárást a testület. Az Euronews Magyarországgal kapcsolatban Jávor Benedeket idézte, aki azt mondta: "Tudjuk, hogy a jelentés igen kritikusan ítéli meg a magyarországi helyzetet. Szerintem ez az oka annak, hogy a kormány nem járult hozzá a dokumentum közzétételéhez. Ezzel a magyar kormány gyakorlatilag beismeri, hogy Magyarországon rendszerszerű korrupció fenyegeti a költségvetést, és különösen az uniós támogatásokat".
A jelentés fő üzenete: azok az országok is jól teszik, ha minden lehetséges intézkedést meghoznak a korrupt gyakorlat ellen, ahol viszonylag csekély korrupciós szintet érzékelnek. A vesztegetési botrányok és a tiltakozások immár szinte mindennapivá lettek, és nem csak Csehországban. A GRECO mindenekelőtt a parlamentekre, bírákra és ügyészekre koncentrál, és ettől a helyzet fokozatos javulását reméli. (hirklikk.hu)