A Momentum helyben jár?
Még mindig a helyi sajtóról tűnődöm. A csütörtöki MÚOSZ-konferencián, amelyről tegnap számoltam be, a polgármesteri blokkban bemutatkozott három helyi politikus. Közülük ketten szegről-végről a Momentumhoz tartoznak.
A bajai Nyirati Klára középiskolában tanított angolt, mielőtt polgármesterségre adta volna a fejét. Tagja ugyan a Momentumnak, de hangsúlyozta, hogy a nyilvánosság fórumain nem pártpolitikusként szólal meg, hanem 35 ezer bajai ember képviselőjeként. Az eredetileg újságíró Pikó András a 77 ezres Józsefváros első embere. Tagja ugyan a fővárosi önkormányzati testület Momentum-képviselőcsoportjának, de nem tagja a pártnak. Ő végképp nem akar pártpolitikusként viselkedni, noha rokonszenvezik a Momentum eszmerendszerével.
A fiatalok pártja ugyebár 2017 elején azzal dobott követ a hazai közélet állóvizébe, hogy megakadályozta Budapest olimpiai ambícióját. 133 tagja közül 99-en támogatták, hogy mozgalomból párttá alakuljon. Májusban már 400-an voltak, augusztusban 1100-an, manapság két és félezerre saccolják a tagság létszámát. A fővárosban van két polgármesterük Terézvárosban és Újpesten, és egy alpolgármesterük a II. kerületben. Néha pedig az a benyomásom, hogy a politikusaik Budapesten és Brüsszelben otthonosabban mozognak, mint a vidéki Magyarországon. A vidéki alpolgármestereik közül az egyik Szombathelyen dolgozik a szocialista polgármester mellett, a másik Miskolcon, egy pártonkívüli iskolaigazgató mellett.
A miskolci „kisfőnököt” tanítottam a nyíregyházi főiskolán, amikor még szocialista önkormányzati képviselő volt a hatezer lelket számláló Mezőcsáton. Felszólalásait nem engedte közölni a polgármester, föltette hát a fészbukos üzenőfalára, ahol többen olvasták, mintha az önkormányzati újságban láttak volna napvilágot. Ráadásul nemcsak megtanulta a 200 oldalas jegyzetemet, meg is értette a magyar médiapolitika legutóbbi száz évét. Az isten is médiapolitikusnak teremtette, bár ezzel nem értett egyet az MSZP. Immár a Momentumban politizál, ahol megbecsülik a nyilvánosságszemléletét.
Van tehát egy párt, amelynek harmincas vezetői még nem építettek ki az országos hálózatot, de már vannak pilléreik a helyi nyilvánosságban. Ha a kommunikáció ellen beoltott jelenlegi elnököt megtanítják a nyilvánossággal való érintkezés írott és íratlan szabályaira, akkor végre lesz egy ellenzéki párt, amely megvetheti lábát a vidéki Magyarországon is.
Tíz mondat a Momentumról
Az elmúlt hat év legszervezettebb, legfelkészültebb akcióját hajtották végre. (Lánczi Tamás politológus a nolimpiai kampányról, 888.hu, 2017. február 21.)
Már olyan szervezési és politikai-technológiai tudása van, amilyen a többieknek több év politikai jelenlét után sincs. (Ablonczy Bálint újságíró, Heti Válasz, 2017. február 23.)
A Momentum a néhány százalékos pártoknak könnyen a vesztét okozhatja. (Botka László szocialista politikus, Népszava, 2017. március 14.)
A Momentumnak vigyáznia kell, hogy ne legyen mementó. (Kuncze Gábor volt SZDSZ-politikus, ATV, 2017. április 8.)
Angolul tudnak, de magyarul nem. (Faragó Zsuzsa dramaturg, Facebook.com, 2018. november 16.)
A Momentum mindenféle degradálás nélkül liberális párt. (Ungár Péter LMP-politikus, Népszava, 2019. november 9.)
Történelmi érdemük, hogy egy új korosztály százezreit hozták be a politikába. (Gyurcsány Ferenc DK-politikus, Index.hu, 2020. február 9).
A már többszörösen bukott baloldal vezére Gyurcsány Ferenc, ifjúsági szervezete a Momentum, dollármilliárdos szponzora pedig Soros György. (Orbán Viktor miniszterelnök, Magyar Nemzet, 2020. szeptember 21.)
A momentumosok megpuccsolták az elnöküket. (Szakonyi Péter újságíró Fekete-Győr Andrásról, ATV, 2021. november 24.)
A DK és a Momentum egymás farkát méregeti. (Komjáthi Imre szocialista politikus, Facebook.com, 2022. május 25.)