h i r d e t é s

A negyedére alkudná az EU-s megabírságot a kormány

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A negyedére alkudná az EU-s megabírságot a kormány

2017. május 08. - 09:13

Az előző uniós ciklus forráselosztásának informatikai rendszerénél talált súlyos szabálytalanságok miatt a szerződések 100%-át, azaz 18 milliárd forintot követel vissza az Európai Bizottság, de ezt a magyar kormány nemzetközi példák alapján megpróbálja a negyedére lealkudni - írja a Világgazdaság.

A Miniszterelnökségtől azt a tájékoztatást kapta a lap, hogy büntetőfeljelentés készül a 2007-2009 közötti szerződések az ügyében és ettől függ az ügy folytatása, a döntések pedig heteken belül megszületnek. 

cikk főbb információi saját kiegészítéseinkkel: 

  • Az előző uniós ciklus forráselosztásának informatikai rendszerénél (EMIR) a 2007-2008-2009-ben kötött szerződéseket kifogásolja az Európai Bizottság, hiszen ahogy azt a 24.hu a közelmúltban a bizottsági levél alapján részletesen megírta: elmaradt a nyílt közbeszerzés, és erről a szabálytalanságról akkor a magyar Irányító Hatóság is pontosan tudott, még bírósági döntés is kimondta a jogsértést.
  • A Bizottság azt is kifogásolja, hogy a magyar szervek az EMIR tulajdonjogát fokozatosan átadták a Welt 2000 Kft.-nek (a fejlesztő cégnek), így például a forráskódoknak is ez a cég lett a kizárólagos birtokosa.
  • A súlyos rendellenességek miatt a Bizottság a rendszer fejlesztésére és fenntartására kifizetett összesen 25 milliárd forintból 18 milliárd forintnyi EU-támogatást követelne vissza, ami az érintett szerződések 100%-os pénzügyi korrekcióját jelentené.
  • Más visegrádi országokban is volt ilyen, az adott informatikai rendszert érintő vizsgálat és van, ahol már lezárult az ügy és 100%-os lett a bírság mértéke, és van, ahol azon megy a tagállam és a Bizottság között a vita, hogy 25%-ra csökkentsék ennek a mértékét. A Miniszterelnökség szerint ez szemlélteti a lehetőségeket, de a konkrét ügy nyilván minden országban eltér egymástól. (A Bizottság adott szerződések esetén a problémák súlyosságától függően 5, 10, 25 és 100%-os pénzügyi korrekciót alkalmazhat, és a ténylegesen alkalmazott korrekcióból jön ki egy átlagos korrekció, amit végül a tagállam nm használhat fel az adott fejlesztés elszámolására. Ha ehelyett vannak más fejlesztési számlák, amiket befogadhat a Bizottság, akkor azokba át lehet forgatni a támogatás összegét, ha viszont nincs, akkor ezt a pénzt eleve nem is folyósítja a Bizottság, vagy vissza kell fizetnie a tagállamnak. A 24.hu szerint ez utóbbi várható, mivel az EMIR-re felhasználni tervezett számlaállomány helyett nincs kellő mennyiségű másik it-fejlesztési számla.)
  • Lázár János, a Miniszterelnökség vezetője is úgy fogalmazott egy minapi Kormányinfón, hogy olyan súlyosak a Bizottság által talált szabálytalanságok, hogy szinte védhetetlenek és fennáll a 18 milliárdos visszafizetés veszélye. Akkor azt is jelezte, hogy azokban a napokban büntetőfeljelentést tesz, de a mai cikk szerint ez még csak készül.)
  • Az EMIR helyébe lépő az új uniós cikklusbeli it-rendszer, a FAIR kifejlesztése és üzemeltetése mintegy kétharmadába kerül az EMIR-ének, igaz a lap szerint nem világos, hogy ezt a 18 milliárdos, vagy a 25 milliárdos összeghez kell viszonyítani.

 

portfolio.hu