h i r d e t é s

A pápa, Orbán korrupciója ellen is!

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

A pápa, Orbán korrupciója ellen is!

2017. június 21. - 15:45

Húsz éve még nyilvános körlevélben tiltakozott a Magyar Katolikus Egyház a korrupció ellen, Ferenc pápa vesztegetést elítélő gondolatai kapcsán azonban most nem adtak ki központi támogató nyilatkozatot, ahogy a többi történelmi egyház sem. - írja az mno.hu.

Orbán Viktor egy 2016. augusztusi, keresztényüldözésekről szóló konferencia után vett részt a pápai audiencián Fotó: Facebook Forrás: mno.hu

Mint megírtuk, a katolikus egyházfő a június közepén megjelent Korrózió című könyv előszavában kelt ki a korrupció ellen, szerinte ugyanis a „világot elrohasztó” vesztegetés „istenkáromlás” és a legsúlyosabb társadalmi csapás, amellyel szemben

hívőknek és nem hívőknek közösen kell harcolniuk.

Az utóbbi időkben a legtöbb egyháznak hivatalosan soha semmi más nem jut az eszébe, csak az, amit a kormány az eszébe juttat.

A reformátusoktól, a Hit Gyülekezetétől, valamint az evangélikusoktól sem kaptunk választ arra a kérdésünkre, hogy mi a véleményük Ferenc pápa gondolatairól, ahogy arra sem, hogy tervezik-e hasonló tartalmú nyilatkozat kiadását.

A Magyar Katolikus Egyház volt az egyetlen, amely válaszolt, de mindössze egy 1996-os, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia által kiadott körlevélre hivatkoztak.

Ebben úgy fogalmaztak, hogy

a bűnözés megfékezésének, a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésének, továbbá a vállalkozások föllendítésének súlyos akadálya a korrupció, amely átszövi a gazdasági, a politikai, sőt a társadalmi élet különböző területeit.

– A visszaélések sok esetben nem is válnak láthatóvá, hiszen többszörösen rejtett formában történnek.

Mégis nemegyszer kell tapasztalni, hogy közép- és felső szinteken büntetlenül előfordulhatnak visszaélések, például szerződéskötések, hitelek odaítélése, közpénzek szétosztása során, a döntéshozóknak anyagiakkal vagy egyéb előnyökkel történő befolyásolása révén.

Amíg ezek megszüntetésére nem történnek elegendően hatékony intézkedések, addig aligha alakulhatnak ki igazságos társadalmi viszonyok – idézték a több mint 20 évvel korábban, még a szocialista kormányzás idején kiadott dokumentumot.

A hazai egyházak ennek megfelelően továbbra is a hagyományos keresztény tanítás, valamint a hazai politikai közhangulat között őrlődnek, így – néhány egyéni véleményt leszámítva – egyelőre nem vették át nyíltan a Vatikán álláspontját a korrupcióval kapcsolatban, de a menekülthelyzet kezelését tekintve sem.

Pedig Ferenc pápa többször is szót emelt a magyar határzár ellen is, a kerítésről legutóbb például azt mondta, hogy

a probléma attól még fennmarad, csak a gyűlölet lesz miatta nagyobb.

– Nem emlékszem arra, hogy az utóbbi időben a hazai egyházak Ferenc pápáéhoz hasonló nyilatkozatot adtak volna ki, azonban biztos vagyok abban, hogy az egyházfő szavaival minden hívő ember egyetért

– kommentálta a pápa gondolatait Beer Miklós, a váci egyházmegye püspöke, aki korábban több alakommal is szembement az uralkodó kormányzati felfogással.

Az egyházi vezető lapunknak azt mondta, hogy Ferenc pápa „nem először nevezi nevén a dolgokat”, a korrupció pedig – a mögötte lévő önzéssel – borzasztó világot teremt.

Beer Miklós egyébként rendszeresen prédikál a korrupció ellen, de magáévá tette a pápa menekültekkel kapcsolatos felfogását is. Korábban például azt tanácsolta, hogy aki teheti, fogadjon be egy legálisan Magyarországon tartózkodó menekültet.

Beer Miklós katolikus és Fabiny Tamás evangélikus püspök közösen kérte a menekültek támogatását.

– Magával az elvvel mindenkinek egyet kell érteni, aki menekült, azt be kell fogadni. Ez persze nem azt jelenti, hogy nincs szükség valamilyen rendszerre vagy szűrőre, de mindenképpen segíteni kell – fogalmazott.

Fabiny Tamás evangélikus püspökkel – aki szintén saját véleményét megfogalmazva ment szembe a kormány álláspontjával – közösen egy videót is megjelentettek a menekültek világnapja alkalmából, amelyben kiállnak azok mellett, akik kényszerűségből hagyták el otthonukat.

– A háború, az erőszak nap mint nap emberek ezreit szakítja el az otthonától, olyan embereket, akik ugyanolyanok, mint bárki közülünk, és ugyanúgy megérdemlik, hogy biztonságban éljenek, mint bármelyikünk

– mondják az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának felkérésére készült videóban.

Fabiny Tamás egyébként tavaly lapunknak adott interjújában a korrupcióval kapcsolatban elfogadhatatlannak nevezte, hogy ma Magyarországon úgy szülessenek döntések, hogy azok nem transzparensek, vagy csak a gyanú árnyéka vetüljön valakire, aki nem tud elszámolni vele, miként gazdagodott meg.

– Én ezt a mai magyar társadalom legnagyobb nyomorúságának érzem, és erre vonatkozóan teljes mértékben osztom az átlagemberek véleményét.

Nincsenek tisztességes gazdasági viszonyok, mert a korrupció átszövi a társadalmat

– fogalmazott.

Beer Miklóshoz és Fabiny Tamáshoz hasonlóan kiállt a kormány menekültellenes politikája ellen Székely János, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye püspöke is, aki szerint a katolikus egyház két igazságot próbál egyensúlyban tartani.

– Egyrészt a bevándorlóknak is megvannak kötelességeik, de azoknak segíteni kell, akiknek az élete lehetetlenné vált

– fogalmazott korábban a Hír TV-nek.

– Tökéletesen egyetértek Ferenc pápa szavaival, szerintem is súlyos jelenség a korrupció, és örülök annak, hogy a magyar kormány is hozott korrupcióellenes törvényeket – ezt már Harrach Péter, a Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője mondta lapunknak, akit szintén a pápa gondolatairól kérdeztünk.

Szerinte nem igaz, hogy nincs összhangban a jelenlegi kormány politikája a keresztény tanítással.

– Ferenc pápa lelkipásztorként nyilatkozik, tehát mindig az emberről szól, nekünk viszont a politikai felelősségünk az önvédelemre is kiterjed – fogalmazott, hozzátéve, hogy ez a két szerep ugyan eltér egymástól, de nincs ellentmondás a kettő között.

A politikus szerint a bevándorlás a kultúránkat és családjaink biztonságát fenyegeti, ezért különbséget kell tenni a menekültek és a bevándorló tömegek között.

– Az üldözötteket segíteni kell, lehetőleg a saját hazájukban – ahogy a magyar állam és egyház teszi is ezt –, a bevándorlók ellen pedig önvédelmet kell gyakorolnunk

– mondta.

Olaszországban egyébként többen is üdvözölték a pápa szavait, a katolikus egyházfő ugyanis azt is kilátásba helyezte, hogy a korruptakat kiközösítenék az egyházból.

Raffaele Cantone, az olasz korrupcióellenes hatóság (Anac) elnöke például úgy fogalmazott: a kiközösítésnek nemcsak egyházi és jogi, hanem nemzetközi politikai üzenete is lenne. Úgy tűnik, ez az üzenet még nem ért el Magyarországra.

mno.hu