h i r d e t é s

A Roszatom vezérigazgatója beszámolt Putyinnak a vállalat stratégiai céljairól

Olvasási idő
10perc
Eddig olvastam
a- a+

A Roszatom vezérigazgatója beszámolt Putyinnak a vállalat stratégiai céljairól

2018. március 02. - 17:11

Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója 2018. február 27-én beszámolt Vlagyimir Putyin orosz elnöknek a vállalat által tavaly elért eredményekről, illetve a befektetési stratégia megvalósulásáról.

A Kreml által a találkozóról közzétett leirat szerint Vlagyimir Putyin elsőként az orosz atomjégtörő flottáról kérdezte Alekszej Lihacsovot, aki elmondta, hogy 2030-tól mintegy 70 millió tonna áru továbbítását kell biztosítani a dél-kelet-ázsiai piacok irányában az északi Jeges-tengeren át vezető hajózási útvonalon.

Ennek érdekében a már épülő, egyenként 60 MW teljesítményű három univerzális atomjégtörőn kívül szükség van még további két közepes teljesítményű univerzális jégtörőre és 2018-19-ben döntést kell hozni egy új generációs jégtörő építéséről is.  A Lider jégtörő lehetővé teszi az orosz északi nyersanyaglelőhelyeknek az orosz bányavállalatok által tervezett ütemben történő kiaknázását.  

A Roszatom beruházásairól szólva Lihacsov elmondta, hogy az elmúlt hat évben azok 20%-kal nőttek. A Roszatom saját forrásait fekteti be egyebek közt az új atomerőművek építésébe. A vállalat teljesítette mind otthon, mind pedig külföldön az atomerőmű-építési terveit. Először fordult elő Oroszország legújabb kori történetében, hogy szinte egyszerre kezdődött meg két új blokk fizikai indítása – a Rosztov 4-es blokk, illetve a Leningrád II-es kiépítés 1-es blokkjáé. Utóbbi már a második átadott 3+ generációs blokk, amely megfelel a legkorszerűbb biztonsági követelménynek.

Lényeges, hogy nemcsak ilyen nagy teljesítményű blokkokat építenek, hanem fejlesztés alatt vannak kis és közepes teljesítményű atomerőművi blokkok is. Az első ilyen blokk a Lomonoszov akadémikus nevét viselő úszó atomerőművön áll üzembe idén. Ezek a projektek segítik abban a Roszatomot, hogy megőrizze nemzetközi vezető szerepét. Az erős verseny ellenére a Roszatom külföldön több blokkot épít, mint versenytársai együttvéve.

Ugyanakkor Alekszej Lihacsov beszámolt arról is, hogy a Roszatom érzékeli a konkurencia növekedését és tudatában van, hogy a versenytársak is megszerzik ezeket a technológiákat, ezért teljesen új irányokon dolgoznak a vállalat szakemberei. A Roszatom együttműködik a Kurcsatov Intézettel és az Orosz Tudományos Akadémiával a fúziós energetikai kutatásokban és kidolgozás alatt vannak az olyan kétkomponensű energiatermelő rendszerek, amelyek egy lassú, illetve egy gyorsneutronos atomerőműből állnak.

A Roszatom az egyetlen olyan atomipari cég a világon, amely gyorsneutronos atomerőművek kereskedelmi üzemi tapasztalatával rendelkezik. Szverdlovszk megyében, a Belojarszki Atomerőműben működik két reaktor, a BN-600-as és a BN-800-as gyorsneutronos reaktor. Lihacsov azt is elmondta, hogy Tomszk megyében, Szerverszk városában valósul meg az Áttörés program keretében a BRESZT-300-as gyorsneutronos reaktor és egy kiégett üzemanyag-feldolgozó modul.

Az atomtechnológiák mellett a Roszatom vezető szerepre törekszik más innovációs technológia terén is. Az elkövetkező évtizedben a nagy kapacitású energiatárolók, a szupravezető technológiák  és a nagy teljesítményű lézerek polgári célú alkalmazása áll a kutatások homlokterében. Részt vesz a Roszatom az orosz gazdaság digitalizációjában is.

A Roszatom foglalkozik olyan interdiszciplináris területekkel, mint a kvantum technológiák, a virtuális valóság és a big data, valamint az új ipari technológia – mondta  Alekszej Lihacsov a Vlagyimir Putyin elnökkel tartott találkozón.   

A Kurszki Atomerőmű II-es kiépítés kulcsfontosságú a Roszatom számára

Az AEM-Tyehnologii gyáregysége

A Roszatom számára kulcsfontosságú a Kurszki Atomerőmű II. kiépítés két új blokkjának a megépítése. Ezt Alekszej Lihacsov, a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatója jelentette be 2018. február 13-án Kurszkban tett látogatása során. 

A Roszatom vezetője felkereste a Kurszki Atomerőművet és a Kurszk II. kiépítés helyszínét is. A Roszenergoatom vezetői a II-es kiépítés első blokk építési területén tájékoztatták Alekszej Lihacsovot és a Kurszki régió kormányzóját, Alekszandr Mihajlovot az építkezés előrehaladásáról. Jelenleg az ütemtervnek megfelelően, a 2017. december végén elkezdett, a reaktorépület alaplemezének vasbetonszerelési munkái zajlanak. A vasbeton szerelési munkáinak végeztével 2018 első félévében kezdődik meg a reaktorépület alaplemezének betonozása. 

Az AEM-Tyehnologii, a Roszatom gépgyártó divíziója, az Atomenergomas leányvállalata megkezdte a korszerű VVER-TOI típusú blokk számára a gőzfejlesztők, a fő keringtető vezetékek és a térfogat-kiegyenlítő gyártását. A VVER-TOI egy olyan optimalizált blokktípus lesz, amelyet az AESZ-2006-os projekt (VVER-1200) alapján fejlesztettek, és amely figyelembe veszi az AESZ-2006-os referenciablokk, a Novovoronyezs II-es kiépítés 1-es blokk működtetési tapasztalait is.     

A Kurszki Atomerőmű II. ütem első két blokkja a jelenleg üzemelő Kurszki 1-es és 2-es blokk kapacitását hivatott helyettesíteni, ezért az üzembe helyezésüket a régi blokkok leállításával összehangoltan végzik majd el.

A blokktípus optimalizált PGV-1000 MKO típusú gőzfejlesztője. Az átmérője több mint 4 méter, hossza közel 15 méter. A berendezés tömege 355 tonna. Gőzfejlesztőnként 11 000 darab rozsdamentes hőátadó csövet tartalmaz, amelyek átmérője 16 mm, a csőregiszterek hossza 10-14 méter között változik. 

Megduplázódik az orosz atomjégtörők reaktorainak üzemideje

A Vajgacs jégtörő

Február 16-án a Vajgacs túlszárnyalta az Arktyika atomjégtörő által tartott eddigi reaktor-üzemidő rekordot. Az előző rekord 177 204 óra volt, ami azt jelenti, hogy több mint 7383,5 napon, azaz húsz éven át üzemelt az Arktyika jégtörőt mozgásban tartó atomreaktor.  A Vajgacs esetében az üzemidőt 23 évre tolták most ki. 

A Roszatomflot, a Roszatomhoz tartozó atomjégtörő flotta és a reaktorokat fejlesztő, szintén a Roszatomhoz tartozó OKBM Afrikantov tervezőiroda szakemberei 2017-ben fejezték be azt a projektet, amelynek célja a Vajgacs és a Tajmir jégtörők atomreaktorainak üzemidő hosszabbítása volt. Ezt Musztafa Kaska, az Atomflot főmérnöke közölte. Szavai szerint tudományosan igazolták, hogy a reaktor rendelkezik a szükséges tartalékkal és 200 000 órára, azaz 8333 napra, csaknem 23 évre tolható ki a reaktor üzemideje. 

Az új rekord a Roszatomflot atommeghajtású hajóin szolgáló reaktorok üzemidejének meghosszabbítását célzó program eredménye. Az eredetileg tervezett üzemidő mind a Vajgacs, mind a Tajmir esetében 100 000 óra, azaz tizenegy és fél év volt. Az Atomflot és az OKBM Afrikantov üzemidő-hosszabbítási projektjének köszönhetően sikerült most megduplázni az eredeti üzemidőt, és ennek eredményeként hatékonyabbá válik  az Atomflot négy jégtörő hajójának üzemeltetése. 

A globális partnerség az idei X., jubileumi Atomexpo homlokterében

Az idei Atomexpóra a világ minden részéből várnak szakembereket

2018. május 14. és 16. között rendezik meg a X. Atomexpo 2018 elnevezésű nemzetközi fórumot Szocsiban.

A fórum mottója A globális partnerség közös siker. A résztvevők áttekintik a többoldalú együttműködés témaköreit a nukleáris technológia alkalmazásának minden területén, különös tekintettel a nemzetközi partnerségre a kutatás, a képzés, a nukleáris infrastruktúra fejlesztése, valamint a környezetbiztonság területén. 

Az Atomexpo 2018 elnevezésű rendezvényen várhatóan több mint 2000 külföldi cég képviselői vesznek részt Franciaországból, Németországból, Csehországból, Spanyolországból, Finnországból, Kínából, Indiából, Japánból, a Koreai Köztársaságból, Dél-Afrikából, Törökországból, Kazahsztánból és számos más országból. A fórumon a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern több mint 50 cége is képviselteti magát. A tervek szerint a Nemzetközi Atomenergia- ügynökség, a Nukleáris Világszövetség, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet Nukleáris Energiaügynökség és a francia Atom- és Alternatív Energia Bizottság képviselői is jelen lesznek a rendezvényen. 

Az Atomexpo 2018 elnevezésű rendezvény üzleti programjának része a hagyományos kiállítás, amelyen a világ nukleáris energiával foglalkozó cégei és a kapcsolódó iparágak vezető vállalatai vesznek majd részt. 

A jubileumi X. Atomexpo 2018 elnevezésű nemzetközi fórum programjáról és a részvételi feltételekről további információk a rendezvény honlapján találhatóak. 

A nemzetközi fórumot 2009 óta rendezik meg a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern kezdeményezésére, amelyen a világ nukleáris iparának és a kapcsolódó iparágak kulcsszereplőinek vezetői, kormányzati szervek, a nemzetközi és az állami szervezetek képviselői és vezető szakértők vesznek részt. 

A Roszatom szélerőműparkokat létesít szerte Oroszországban

A Szocsiban rendezett befektetési fórumon 2018. február 15-én összesen több mint 600 MW szélerőmű-kapacitás létesítéséről szóló megállapodást írt alá a Roszatom illetékes vezetője dél- és észak-oroszországi területi vezetőkkel. 

Alekszandr Korcsagin, a Roszatom szélerőművi projektekkel foglalkozó cége, a VetroOGK vezérigazgatója szándéknyilatkozatot írt alá a dél-oroszországi Krasznodari terület kormányzójával, Venjamin Kondratyevvel egy 200 MW-os összteljesítményű szélerőműpark létesítéséről. Az érintett területen előzőleg elvégezték a szükséges méréseket és jóváhagyták a beruházás üzleti tervét. A mintegy 20,5 milliárd rubeles (82 milliárd forintos) projekt a tervek szerint 2019 végére készül el a Krasznodari terület Tyemruki és a Jejszki járásában. 

Ugyanitt együttműködési megállapodás született a Roszatom szélenergetikai cége és a Sztavropoli terület között is. A VetroOGK vezérigazgatója Alekszandr Korcsagin Vlagyimir Vlagyimirovval, a terület kormányzójával egy 400 MW-os összteljesítményű szélerőműpark létesítéséről állapodott meg. A terület vezetősége vállalta, hogy adókedvezményekkel is támogatja a Roszatom megújuló energetikai beruházásait.

A dél-oroszországi térség a Roszatom megújuló energetikai stratégiájában prioritást élvez.  A szélerőművek gyártása helyben történik, Volgodonszkban ezer új munkahely létesül a szélerőművek gyártásának köszönhetően a helyi gépgyárban. Alekszandr Korcsagin szerint a megrendelések jó alapot jelentenek ahhoz, hogy a Roszatom diverzifikálhassa megrendelésállományát és az atomerőművek építése mellett a szintén környezetbarát, szén-dioxid-kibocsátás-mentes megújuló energetikai ágazatot is fejleszti.

Ugyanakkor az ország északi részén is tervbe vették a szélenergetika fejlesztését. Szocsiban megállapodást kötött a VetroOGK vezérigazgatója Karélia kormányzójával, Artur Parfjoncsikovval egy 60 MW-os szélerőműpark létesítéséről a Fehér-tenger partján, amelynek megvalósítása 2020-21-ben várható. Korcsagin közölte egyben azt is, hogy a karéliai Petrozavodszkban az Atomenergomashoz, a Roszatom gépgyártó divíziójához tartozó Petrozavodszakmas gyárában öntvényeket és féltermékeket készítenek majd a szélerőművekhez.  

Az orosz állami atomenergetikai konszern 15 milliárd rubelt kíván befektetni a szélerőművek alkatrészeinek dél-oroszországi gyártása érdekében. Korcsagin, aki egyben a Roszatom megújuló energetikai üzletágát összefogó NovaVind cég vezetője, a Rosztov megye kormányzójával, Vaszilij Golubjovval aláírt megállapodás után beszélt erről. Szavai szerint Volgodonszkban az Atommas gépgyára rendelkezik olyan korszerű technológiával, amely lehetővé teszi, hogy a Roszatom kilépjen a megawattos nagyságrendű szélerőműparkok nemzetközi piacára. 

A volgodonszki üzemben a szélerőművek alkatrészeinek gyártására és összeszerelésére 300 új munkahely jön létre. Korcsagin szavai szerint itt készítik majd a rotortengelyt és a lapátszög-elforgatót, valamint a szélerőművek generátorának gondoláját és a generátor hűtőrendszerét is. A tervek szerint 2020-ra az alkatrészek 80 százalékát Volgodonszkban gyártják. Éves szinten 100 szélerőmű előállítása a cél.

Orosz-indiai-bangladesi háromoldalú megállapodás a Ruppuri Atomerőmű építéséről

Nyikolaj Szpasszkij, a Roszatom vezérigazgató-helyettese, Szajful Hok, Banglades, valamint Pankadzs Szaran, India moszkvai nagykövete

A Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern, a bangladesi tudományos és technológiai minisztérium valamint az indiai kormány képviselői megállapodást kötöttek a Bangladesben épülő Ruppuri Atomerőmű megvalósítása során folytatott együttműködésről. Orosz részről az emlékeztetőt Nyikolaj Szpasszkij, a Roszatom vezérigazgató-helyettese, míg bangladesi és indiai részről Szajful Hok, Banglades, valamint Pankadzs Szaran India moszkvai nagykövete írta alá.

A Roszatom Bangladesben kulcsra készen építi a Ruppuri Atomerőművet. A fővállalkozó az Atomsztrojexport Rt., amely az ASZE cégcsoport tagja. A kulcsrakész projekt része az új atomerőmű tervezése és építése, a berendezések legyártása és beszerelése, illetve az atomerőmű üzembe helyezése. A most aláírt megállapodás alapján bevonják az orosz mellett az indiai szakembereket is a munkavégzésbe. A három ország szakemberei egyebek közt részt vesznek a szakemberképzésben, illetve tanácsadási tevékenységet is folytatnak. Indiai cégek rész vehetnek az építési-szerelési munkálatokban, illetve anyag-, valamint berendezés-szállításban.

Nyikolaj Szpasszkij, a Roszatom vezérigazgató-helyettese a Roszatom regionális együttműködése terén mérföldkőnek nevezte a megállapodás aláírását. Hangsúlyozta, hogy a Roszatom globális cégként és a világ atomenergetikai iparának vezetőjeként nyitott az együttműködésre. 

A Ruppuri Atomerőművet a 2011-ben aláírt orosz-bangladesi kormányközi megállapodás alapján építik. Két, VVER-1200-as, 3+ generációs nyomottvizes blokk létesül, amely megfelel a legszigorúbb nemzetközi biztonsági követelményeknek. A Ruppuri Atomerőmű referenciablokkja a Novovornyezsi Atomerőmű II-es kiépítés 1-es blokkja. Az erőmű a Padma folyó mellett a fővárostól, Dakkától 160 kilométerre létesül. A 2015-16-ban az építési területen végzett előkészítő munkák és az építési engedély megszerzése után 2017. november 30-án az alaptest betonozásával kezdetét vette a munka. A tervek szerint a Ruppuri Atomerőmű 1-es blokkját 2023-ban, a 2-es blokkot 2024-ben adják át.