A szégyentelen alacsony ápolási díjból csak nyomorogni lehet a "családbarát-gyerekbarát" NER-ben
Ön meg tudna élni havi 28 ezer forintból gyermekével együtt? És esetleg 50 ezerből? - írja a kettosmerce.hu.
A fotón egy 2013.december 3-án tartott demonstráció, ahol a Lépjünk, hogy léphessenek! Közhasznú Egyesület és más civil szervezetek már 4 évvel ezelőtt is azt kérték, hogy az ápolási díjat emeljék fel a minimálbér összegére, és ismerjék el munkaviszonyként; MTI Fotó: Szigetváry Zsolt; Forrás: mon.hu/kettosmerce.hu
Előbbit akkor kaphatja, ha fogyatékos családtagját gondozza, utóbbit, ha családtagja fogyatékossága annyira súlyos, hogy étkezéshez, tisztálkodáshoz, öltözéshez vagy lakáson belüli közlekedéshez is segítségre van szüksége. Az összeg a kelet-európai országok közül nálunk a legalacsonyabb.
Az elképesztően igazságtalan, megalázó és méltatlan helyzet miatt az ÉSZ - Érdekvédő Szülők csoportja nyílt levelet írt a képviselőknek, amelyet alább változtatás nélkül közlünk.
Családbarát? Gyerekbarát? Tények - ÉSZ érvek
NYÍLT LEVÉL MAGYARORSZÁG DÖNTÉSHOZÓINAK
Tisztelt Képviselő Asszony / Képviselő Úr!
Mi, tartós beteg és fogyatékkal élő gyermekeket nevelő szülők szavazatunkkal megadtuk Önöknek azt a privilégiumot és megtiszteltetést, hogy képviselhetik érdekeinket a Tisztelt Házban. Mi, magyar állampolgárok és így az Önök megbízói és munkaadói az alábbi érdekünk képviseletével bízzuk meg Önöket:
AZ ÁPOLÁSI DÍJAT, A TARTÓSAN GONDOZÁSRA SZORULÓ SZEMÉLY OTTHONI ÁPOLÁSÁT ELLÁTÓ NAGYKORÚ HOZZÁTARTOZÓ RÉSZÉRE BIZTOSÍTOTT ANYAGI HOZZÁJÁRULÁST MINŐSÍTSÉK ÁT MINIMÁLBÉRES MUNKAVISZONNYÁ VAGY MINIMÁLBÉRES FOGLALKOZTATÁSI JOGVISZONNYÁ.
A jelenlegi ápolási díj összege a napi 24 órát igénybe vevő gondozó részére: nettó 27.900 forint.
Nem, nem írtuk el: 27.900 forint.
Nem, tisztelt Képviselő Asszony, tisztelt Képviselő Úr, nem olvasta félre: huszonhétezer- kilencszáz forint.
Hogy kézzel fogható legyen, mutatjuk, mire elég 27.900 forint ápolási díj egy hónapra, azaz 30 napra:
- 1 kg kenyér 179 forint, 30 napra 5.370 forint
- 1 kg hagyma: 159 forint
- fél liter tej naponta 4.335 forint
- 10 darab tojás: 350 forint
- 5 kg krumpli: 1.000 forint
- másfél kg zsír 689 forint
- víz-, gáz-, villanyszámla (nyáron, és természetesen, ha nincs légkondicionáló, medence, szauna stb…) kb. 15.000 forint.
Összesen: 26.903 forint.
Szabadon felhasználható összeg: 997 forint. Lehet belőle luxus vajat venni, esetleg luxus sót. Vagy cukrot. Luxust. Gyógyszert már nem.
Olyan luxuscikkekre, mint fogkefe, fogkrém, WC-papír és bármiféle tisztálkodásra alkalmas szer, sajnos már nem jutott pénz.
Persze ne dramatizáljuk túl a dolgot, hiszen vannak, akik már 50.220 (!) forintot is kaphatnak havonta! Ehhez nem kell mást tenniük, mint egy halmozottan fogyatékos embert a nap 24 órájában fokozottan kell ápolni éjjel-nappal (vagyis emelgetni, mosdatni, öltöztetni, etetni, éjjel forgatni). Nekik ebből a kiemelten magas összegből már az olyan úri huncutság, mint akciós gyümölcs is megengedhető. Ha már a hús nem.
Azon aprócska tényt, hogy ezeknek az embereknek a fokozott fizikai és lelki igénybevétel miatt milyen plusz egészségügyi és pszichés terhekkel kell megküzdeniük, s erre mennyi pénzt kellene költeniük, hagyjuk most figyelmen kívül...
Jelenleg, azaz 2017. május 15-én több mint 50.000 embert aláznak meg ezekkel az összegekkel.
S hogy a környező országok hogyan teljesítenek? Jobban.
- Románia: 85 ezer forint,
- Szlovákia: 134 ezer forint,
- Csehország: 180 ezer forint,
- Horvátország: 137 ezer forint,
- Lengyelország: 105 ezer forint.
(forrás)
Ám de hadd idézzük Önöket. Magyarország, 2018. évi központi költségvetés, részlet:
"I. Az Emberi Erőforrások Minisztériumafejezet céljai:
“Család- és ifjúságügyért felelős ágazat
A család- és népesedéspolitika célja a demográfiai stabilitás elérése a magyar gyermeket vállaló és nevelő családok megerősítésével, a családbarát közgondolkodást erősítő szakmai programok és akciók végrehajtásával, a családok jólétének növelésével, a munka és a család alapú társadalom kiépítésével, amelyhez az ágazat a társágazatokkal együttműködésben, a családbarát szemlélet erősítésével járul hozzá.
A család- és népesedéspolitika területén továbbra is kiemelt szerep jut agyermekvállalás ösztönzésének, melynek során az eddigieknél nagyobbhangsúlyt kap a határainkon kívül élőmagyar honfitársaink gyermekvállalási szándékainak támogatása, amely egyidejűleg a nemzeti identitás, az anyaországhoz fűződő kapocs megerősítését is szolgálja."
(forrás: parlament.hu)
Ugye még véletlenül sem következhetünk arra, hogy a sajátos nevelési igényű gyermekeink nem illenek bele a "családbarát és munka alapú támogatás" elképzelésbe?
A megbízás teljesítése után nyugodtan elmehetnek aludni. Addig, kérjük, ne tegyék!
Köszönettel és üdvözlettel:
Az Érdekvédő SZülők -ÉSZ csoport tagjai:
CSak Együtt Van Esély -CSEVE csoport, Lépjünk, hogy léphessenek!-Közhasznú Egyesület, SMA egyesületi csoport, Agyvelő Csoport, Autizmus a családban1, Tehetséges gyermekeket nevelő szülők, Autista gyermeket nevelő szülők (Agynsz), Szülői hang, TEGYE csoport, Tabunyitogató, Itt a kezem! csoport, Autizmus live közösség, Autizmus szülői szemmel
Ma Magyarországon több mint 55 ezer olyan ember él (ez kb. Eger teljes lakosságának felel meg), akik otthonukban ápolják hozzátartozójukat – teszik ezt azért is, mert az állam nem képes megfelelő segítő ellátásokat (pl. napközi-otthonos vagy egyéb nappali szolgáltatást) adni.
Ez az 55 ezer ember jelenleg a létminimum határán nyomorog az általuk ápolt fogyatékos családtagjukkal együtt – munkájukat az állam a statisztikai hivatal szerint átlagosan havi nettó 37 500 Ft-os „ápolási díjjal” ismeri el. Aki ápolási díjat kap, az nem vállalhat napi 4 órásnál komolyabb munkát, ám az igazság az, hogy az érintettek többségének semmilyen állásra nincs kilátása.
Mindez a magyar államnak (2015 végén, KSH) évi 24,9 milliárd forintba került – miközben ennek közel négyszeresét költi Orbán Viktor kormánya például a budapesti úszó világbajnokságra (eddig 94 milliárdot).
Az ápolási díj összegét az elmúlt 15 év kormányai szinte egyáltalán nem emelték. Ha az átlagosan igénybe vett (ténylegesen megkapott) ápolási díjakat nézzük, akkor a 2006-os Gyurcsány-kormány valamivel 24 ezer Ft fölötti összeget, a 2010-es Bajnai-kormány az átadáskor 28 ezer forintot, a 2014-es ciklus végén pedig havi 34 ezer forintot kaphattak az érintettek.