h i r d e t é s

A tájékoztatás véd. A tabusítás védtelenné tesz.

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A tájékoztatás véd. A tabusítás védtelenné tesz.

2021. június 16. - 19:36

A szexuális edukáció nem csak a szexszel foglalkozik. Sőt!

A kép illusztráció! - Forrás: pixabay.com

A szexualitás része az énképünknek, az érzelmi életünknek, a lelki egészségünknek, a testünkről alkotott képünknek, a párkapcsolati mintáinknak is. Minden életkorban van olyan tudás, információ, tapasztalat, ami ahhoz szükséges, hogy a gyerekünk szexuális fejlődése és annak részeként az önmagáról kialakított képe, a testéhez való viszonya, gondolatai a kapcsolatokról és párkapcsolatokról a lehető legteljesebbek és egészségesek legyenek.

A szexuális edukáció szól az emberi fejlődésről, a test fejlődéséről, hogy meg tudja nevezni egy kisgyerek a testrészeit, szól a test higéniájáról, a különbözőségek tiszteletéről, a pozitív énképről, az önbecsülésről. Szól a várandósságról, az életről, az utódnemzésről, a saját testünkről, a nemi szervek működéséről, a szexuális élet öröméről, a szeretet, a vonzalom, a szerelem kifejezéséről, a többi ember iránti tiszteletről, a szeretet különböző fajtáiról, a jó és a rossz érzésekről, empátiáról.

Szól a szexualitással kapcsolatos betegségekről, a szexuális erőszakról és agresszióról, a határok kiszabásáról. Szól a házasságról, a válásról, a védekezés különböző fajtáiról, a fogamzásgátlással kapcsolatos tévhitekről, a védekezés nélküli szex következményeiről, a várandósság tüneteiről, a menstruációról, a magömlésről, az óvszer használatáról. Szól a különböző testalkatok elfogadásáról, a test változásairól, a média által közvetített szépségüzenetről, a tudatos médiahasználatról, a különböző értékrendek tiszteletbentartásáról.

Szól arról, hogy a gyerekek felismerjék a méltánytalanságot, a diszkriminációt , egyenlőtlenséget. Szól az anyává, apává válásról, családtervezésről. Szól arról, hogy tudjon egy gyerek nemet mondani. Szól a különböző kapcsolatokról, a barátságról, az azonos neműek iránt érzett barátságról és szerelemről, a családi kapcsolatokról, a bizalomról, a kapcsolatok sokféleségéről, a társadalmi szabályokról, a nemi, kulturális és életkorbeli különbségekről a szexualitással kapcsolatos nyelvezetről, a tudatosságról, a biztonsághoz és a védelemhez való jogról.

Arról hogy joguk van a gyerekeknek a szexualitásról kérdezni.

 

Forrás: a WHO (Egészségügyi világszervezet) ajánlása. (Hintalovon Alapítvány)