A táplálékkiegészítők fontossága a mentális egészség megőrzésében
Egy ideje alvásproblémákkal küzdesz? Nehezen jön álom a szemedre? Úgy érzed, nincs elég energiád? Rossz a kedved, netán depressziós tüneteid vannak? Ha bármelyik kérdésre igen a válaszod, jó helyen jársz. Ezeket a tüneteket bizony tápanyaghiány is okozhatja.
Mai cikkünkben a táplálékkiegészítőket járjuk körbe közelebbről. Bemutatjuk ezeknek a készítményeknek a szerepét a mentális egészségünk megőrzésében.
A táplálékkiegészítők nem csodaszerek
A táplálékkiegészítők, étrend-kiegészítők gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmények, melyek kedvező hatást gyakorolnak az emberi szervezetre, és rendeltetésszerű használat mellett nincs egészségkárosító hatásuk, így orvosi utasítás nélkül alkalmazhatóak. A táplálékkiegészítőket jellemzően tabletták, cseppek vagy különböző teakeverékek formájában értékesítik.
Fontos leszögezni, hogy a táplálékkiegészítők nem csodaszerek, és nincs arra vonatkozó bizonyíték, hogy a gyógyhatású készítmények rendszeres szedésétől javulna a hangulatunk, vagy éppen enyhülnének a depressziós tünetek.
Ugyanakkor azt már tudományosan is alátámasztották, hogy bizonyos vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó táplálékkiegészítők hozzájárulhatnak nem csak a fizikai, de a mentális egészségünk megőrzéséhez, valamint meglévő mentális betegség esetén kiegészítő terápiaként alkalmazhatóak.
Nézzünk pár példát ezekre a gyógyhatású anyagokra és arra, hogy milyen területen hatásosak!
Magnézium
A magnézium létfontosságú ásványi anyag, amely kiemelt szerepet játszik számos testi funkció, így például az idegrendszer és az izmok megfelelő működésében.
A magnézium hiánya számos fizikai-mentális tünetet eredményezhet. A tünetek egy része az emésztőrendszerben és az izomrendszerben jelentkezik, másik része pedig az idegrendszerben mutatkozik meg.
Magnéziumhiány esetén az alábbi jellemző idegrendszeri tünetek léphetnek fel: szorongás, ingerlékenység, idegesség, enyhébb alvászavar, fáradékonyság. Természetesen nem csak a magnéziumhiány okozhat ilyen tüneteket, hanem akár lelki betegség, lelki folyamat is állhat a háttérben, amellyel érdemes pszichológus szakembert felkeresni. A videopszichologus.hu segítségével online formában is igénybe vehetjük képzett szakember segítségét.
Macskagyökér
A macskagyökér vagy valeriána az egyik legjobb természetes eredetű nyugtató. Bátran alkalmazható álmatlanság, szorongás, idegesség esetén. Segít, hogy könnyen álomba szenderüljünk.
Orbáncfű
Az orbáncfű közvetlenül fejti ki hatását az idegrendszerre. Az orbáncfű befolyásolhatja az agyban „elérhető” szerotonin, illetve dopamin mennyiségét, így hozzájárulhat, hogy jobb hangulatunk legyen és kiegyensúlyozottabbak legyünk, illetve védelmet adhat a stressz káros hatásaival szemben. Segíthet a depresszió és a szorongás kezelésében is és nyugtatja az idegrendszert.