h i r d e t é s

A TVEL szupravezetőket fejleszt a CERN FCC részecskegyorsítója számára

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A TVEL szupravezetőket fejleszt a CERN FCC részecskegyorsítója számára

2018. szeptember 25. - 17:36

A TVEL Rt. és az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, a CERN a Future Circular Collider (FCC) elnevezésű új részecskegyorsító létrehozását célzó projekt keretében K+F megállapodást kötött. A dokumentum kiegészíti a felek meglévő partnerségi megállapodását, amelynek célja a szupravezetők terén történő együttműködés. 

Illusztráció: komlomedia.hu

A TVEL-hez, a Roszatom nukleáris üzemanyaggyártó vállalatához tartozó Csepecki Mechanikai Művek, amely Glazov városában, az Udmurt Köztársaságban található,  a K+F megállapodás keretében megegyezett arról, hogy többféle szupravezető nióbium-ón vezetéket készít, amelyekből a CERN kiválasztja a legmegfelelőbbet, és ennek alapján szerezheti meg a TVEL az FCC elektromágneses rendszeréhez szükséges szupravezetők beszállításához szükséges minősítést.

Az FCC, a jövő új részecskeggyorsítójának egyik kulcseleme az elektromágneses rendszer. Az FCC-t Svájcban építik fel a 2030-as évek végére és a nagy hadronütköztetőt váltja majd fel, segítve, hogy a tudósok folytathassák a részecskefizika területén az alapkutatásokat. A mintegy 100 kilométeres kerületű FCC hatalmas mennyiségű szupravezetőt igényel. Ez csak úgy biztosítható, hogy a megfelelő technológiával rendelkező országok egyesítik erőiket. 

A TVEL szakértőinek becslése szerint az FCC-hez szükséges szupravezetők iránti kereslet jelentősen meghaladja a nióbium-ón vezetékek gyártói kapacitását. 

A CERN követelményeinek megfelelő, a FCC-projekthez szükséges szupravezető anyagok fejlesztése az USA-ban, Európában, Dél-Koreában, Japánban és Kínában jelenleg is tart.  Oroszországban a nióbium-ón szupravezetők fejlesztője a Bocsvar Intézet (VNIINM), gyártóüzeme a Csepecki Mechanikai Művek. Az alacsony hőmérsékletű szupravezetőket Glazovban kezdték el gyártani az ITER építésében való oroszországi részvétel keretében. 2009 és 2014 között az üzem több mint 200 tonna, azaz 60 000 kilométer hosszúságú alacsony hőmérsékletű szupravezetőt készített az ITER számára.

Konsztantyin Vergazov, a TVEL műszaki, tudományos-technológiai és minőségbiztosítási első alelnöke kiemelte:

A TVEL, a Roszatom üzemanyanyaggyártó vállalataként tudományos-gyártási potenciáljának és a felhalmozott tudásának köszönhetően képes arra, hogy olyan vezetéket gyártson, amely megfelel a CERN műszaki követelményeinek. 

A nióbium-ón huzalokon kívül további nióbium-titán vezetéket és extra tiszta rezonanciás nióbiumot is tervez a TVEL, amelyre az FCC bizonyos eszközeinek gyártásánál lesz szükség.

A TVEL Nyrt.-nél a nem nukleáris technológiai fejlesztések között az alkalmazott szupravezetők fejlesztése jelenti az egyik fő irányt. A szupravezetők nemcsak a tudományos projektek esetében megkerülhetetlenek, hanem a modern orvosi berendezésekben, mint például a mágnesrezonanciás tomográfok – MRI-készülékek esetében is nélkülözhetetlenek. Emellett az elektromos, illetve más technológiák terén is széles körben alkalmazzák őket. 

A szupravezetők továbbfejlesztésében kulcsszerepet játszanak a magas hőmérsékletű szupravezetők, használatuk ugyanis jelentősen javíthatja azon eszközök hatékonyságát, amelyekben ezeket alkalmazzák.