A veronai tragédia következményei
Nem lesz több éjszakai buszozás, legalábbis iskolai kirándulások keretében. Ezt a szigorítást tartja a legcélravezetőbbnek a Klebersberg Intézményfenntartó Központ.
Mindez azt jelenti, hogy este 23 és hajnali 4 óra közt kötelező pihenőt ír elő a sofőröknek és a diákoknak egyaránt.
Nem egy probléma merül azonban fel ezzel a tervvel. Az csupán a kisebbik gond, hogy az utazás ideje, a kirándulásból vész el, hiszen erre jogosan merül fel az érv; a biztonság az első. Igaz, a kirándulások ezzel még körülményesebbé válnak, de ez mellékes tényező.
A KLIK továbbá előírná, hogy a szolgáltató, a szerződő busztársaság részletes, írásos tájékoztatást adjon a szolgáltatásáról és járműveiről. A kérdés, kinek? Ugyanis a KLIK eddig is olyan kritikus működési zavarokkal küzdött, ami mellett műszaki tájékoztatások feldolgozására, értelmezésére semmiképp nincs kapacitásuk.
Ily módon megdőlni látszik az állítás, hogy e lépés célja nem kirándulások számának csökkentése.
Van azonban ennél súlyosabb probléma is. Abban az országban, ahol a legkevésbé szabályszerű dolgok is rejtélyes módon legálissá válnak, ha kormányközeli zsebek híznak tőle, ugyan mi szavatolja az utazók biztonságát?
Például – ha hihetünk az erről szóló híreknek és a buszvezetői gyakorlattal is rendelkező igazságügyi szakértő véleményének – hogy lehetséges az, hogy eddig is szállíthatott busz rejtett és teljességgel illegális tankkal diákokat?
Amennyiben a felvetés igaznak bizonyul, úgy hasonló baleset kockázata mit sem csökken a kirándulások során.
És ami abszolút kivitelezhetetlenné teszi ezt a megoldást, az nem más, mint maga az országhatár. Mert a Magyarországon hatályos, egyébként bizarr, értelmezhetetlen és kifacsart törvények a határon hatályukat vesztik. Tehát amint átlépi a busz a határt – és ez a legritkább esetben sem igényel 12 órát – nem kötelezhető e szabály betartására. Egyszerű illetékességi okokból.