A virtuális valóság technológia jövője az online játékokban
Olvasd el cikkünket arról, hogy milyen jövőt jósolnak a szakértők a VR technológiának, és tudj meg mindent a VR szerepéről az online játékokban!
Ellentétben a mai korral, régen az embereknek nem volt lehetőségük online vásárolni, játszani, vagy ismerkedni. Manapság ez megváltozott, hiszen a technológia fejlődésével akár pár kattintással vásárolhatunk bármit, ügyeket intézhetünk el, de akár dolgozhatunk is otthonról. Mindezeket annak köszönhetjük, hogy minden évben újabb fejlesztéseket dolgoznak ki az ezzel foglalkozó szakemberek, programozók és informatikusok. A virtuális valóság a modern technika egyik vívmánya. Ez leginkább a számítógépes- és szerencsejátékok terén látható, hiszen számos Hungary online casino alkalmazza ugyanazokat a technológiákat, mint ami a VR, illetve a mesterséges intelligencia alapjaiként szolgálnak.
Ebben a cikkben leírjuk, hogy mi a jövője a virtuális valóságnak, illetve az online számítógépes játékokban való szerepét is kifejtjük.
Mi az a virtuális valóság?
A virtuális valóság tulajdonképpen egy szimulált élmény, melynek köszönhetően 3D-s élményben lehet része a játékosoknak. Ezenkívül számos más területen alkalmazzák a virtuális valóságot (oktatás, egészségügy, üzleti élet, stb), ám legfőképp a szórakoztatóiparban lehet találkozni vele. Ebből adódik, hogy a VR által adott szimulációs élményt a játékok tervezésében alkalmazzák a legtöbbször. Ehhez az élményhez szabványos fejhallgatókat adnak, melyet a fejre és arcra csatlakoztatva lehet használni. Ezáltal a játékosok úgy játszhatnak, hogy maximálisan kizárják a külvilágot, és csak a játékban hallatszódó effekteket hallják.
A virtuális környezet megalkotásában a fejlesztők számára az a legfontosabb, hogy minél valósághűbb képet hozhassanak létre. Ezáltal a játékosok képesek lesznek körülnézni (a kép úgy mozog, ahogy a játékos teste), ezenkívül interakcióba léphet az általa látott tárgyakkal és egyéb funkciókkal. A VR másik megvalósítása szimuláció alapú. Ezt a módszert leginkább olyan esetekben alkalmazzák, amikor nincs szükség VR szemüvegre, hiszen egy teljesen más funkcióra akarják a virtuális valóságot alkalmazni.
Egyéb példa a VR-ra
A virtuális valósággal számos újítást el lehet végezni, például a kereskedelemben. A fejlesztők már létrehoztak olyan öltözőszobákat, ahol a vásárlók egy képet feltöltve létrehozhatnak egy ruhatárat, és kipróbálhatják az adott ruhákat. Ez segít nekik eldönteni, hogy melyik darabot szeretnék megvenni.
Mi a szerepe a VR technológiának a számítógépes játékokban?
A számítógépes játékok világa óriási változásokon ment keresztül az utóbbi időben. A fejlesztések gyorsabban zajlanak, hetente jönnek új szoftverfrissítések, ráadásul a kínálat is sokkal színesebb, mint amivel régebben találkozhattunk.
Az alkalmazott VR technológia nagy mértékben befolyásolja az adott termékek és játékok piaci értékét. A globális VR jelenlegi piaci értéke nagyjából 8 milliárd dollár, de szakértők szerint a virtuális valóság ipara olyan gyorsan növekszik és terjed, hogy ez az összeg mindössze pár év alatt akár 10-szeresére nőhet. Ez a jelenség a játékokon is meglátszik, hiszen egy jó minőségű VR játékért akár több tízezer forintos is elkérhetnek. Ezenkívül a számos előnye van, hiszen minőségibb élményt élhetnek át a játékosok, ráadásul a kereskedelemben, és egyéb területeken is megkönnyíti az emberek életét.
Mi a jövője a virtuális valóságnak az online játékokban?
Tekintve, hogy a modernizációnak köszönhetően a videojáték-ipar fejlődése radikálisan gyorsul, a virtuális valóságot szó szerint a jövőnek vívmányának tekinthetjük.
Szerencsejáték
A
túlzásba vitt szerencsejáték ártalmas, szenvedélybetegség kialakulásához vezethet!
A játék öröm. Minden ember igényli a szórakozást, a játékkal járó izgalmakat. Ha szerencsejátékot játszunk, pénzt fordítunk arra, hogy a játék során nyereményt érjünk el. A kockázat izgalma, a kisebb-nagyobb, vagy éppen az álomösszegű nyeremények elérésének lehetősége teszi vonzóvá a szerencsejátékokat.
Felelős játék
A szerencsejáték a legtöbb ember számára a szórakozás egyik formája. Azonban vannak olyanok, akiknek veszélyt jelenthet. A mértéktelen játék játékfüggőség kialakulásához vezethet, amelynek számos negatív következménye van. A felelős játékos csak annyit költ szerencsejátékra, amennyit megengedhet magának, hiszen tudja, hogy a nyerés a véletlen műve, és nem létezik biztos szisztéma.
Játékfüggőség
Vannak, akik képtelenek abbahagyni a játékot, ami egyfajta kényszerré válhat. Újra és újra játszanak, vagy azért, hogy nyerjenek, vagy azért, hogy a már elveszített pénzüket visszakapják. Az, aki túl sokat játszik vagy nagyon belemerül a játékba, elveszítheti a helyes döntési képességét arról, hogy reálisan mérlegeljen: meddig és mennyiért?
A problémás szerencsejátékos pedig önmaga és környezete számára is súlyos problémákat okoz. Hazudik és kifogásokat keres, hogy eltitkolja a valóságot, például az eljátszott havi keresetet. Családi és baráti kapcsolatokat rombolhat le, mert a játék kényszere minden kapcsolatnál fontosabb lesz számára. Elveszítheti egzisztenciális hátterét, mert eljátssza a létfenntartáshoz szükséges pénzt is. A játékszenvedélyre hajlamos személyek esetében a függőség észrevétlenül fejlődik ki. Ők maguk is csak későn ébrednek rá, hogy egyre több komoly problémával kell szembenézniük.
Akkortól tekintünk betegnek egy játékost, amikor a túlzásba vitt szerencsejáték már életviteli problémákat okoz, tehát hátráltatja a munkát vagy a tanulást, rombolja a családi kapcsolatokat. Magában a játékban pedig az jelzi a függőséget, ha az illető már nem tudja kontrollálni, mennyi idejét és pénzét viszi el ez a tevékenység. A játékfüggőség súlyos betegség, aminek a kialakulásához genetikai tényezők és a személyiség különböző jellemzői is hozzájárulnak.
A játékszenvedély az alábbi súlyos következményekkel járhat:
• pénzzavar, majd egyre nagyobb mértékű eladósodás
• munkahely, lakás elvesztése
• családi és párkapcsolati problémák
• konfliktusok a közvetlen környezetünkben lévő emberekkel: barátokkal, ismerősökkel
• a hobbi és az érdeklődés feladása
• magányosság, izoláció
• az életöröm megszűnése, depresszió kialakulása
• bűntettek elkövetése (lopás, csalás, sikkasztás, hogy a játékon elvesztett pénzt pótoljuk)
Önkorlátozás
A Szerencsejáték Zrt. internetes játékrendszere egyre szélesebb körben lehetővé teszi a játékosoknak, hogy önmaguknak meghatározzák, maximum mennyit akarnak játékra költeni. Belépés után az „Önkorlátozás” menüpont használatával beállítható a napi és a heti költési limit az adott játékra. A játékosnak nem kötelező beállítani ezt a féket, de önkéntes vállalásként a felelős játékszervező megfontolásra ajánlja a lehetőséget. Ennek segítségével ugyanis a rendszer nem engedi, hogy a játékost elragadja a hév, és túllépjen a racionális kereteken. Használja az önkorlátozást, legyen partnerünk a felelős játékban!
Tesztelje önmagát az alábbi linkre kattintva!
www.maradjonjatek.hu/onteszt
Hova fordulhat segítségért?
Ha úgy érzi, hogy játékfüggőségi problémákkal küzd vagy kérdései vannak a témában, legyen akár érintett vagy családtag, forduljon szakemberhez:
Szerencsejátékos Segélytelefon
Az ELTE PPK Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékével és a Pro Psychologia Alapítvánnyal együttműködve Segélytelefon szolgáltatást működtetünk. Szerencsejátékkal összefüggő problémák, kritikus helyzetek kezelése esetén ingyenesen, anonim módon hívható hétköznapokon 15.00- 19.00 között a 06-21-262-0603 telefonszámon.
A szolgáltatás igénybe vehető és elérhető a [email protected] e-mail címen, valamint az „ELTE Szerencsejátékos Segélyszolgálat” Skype azonosító segítségével is.
A Segélytelefon információs vonala: 06-1-411-6778
A függőségekkel foglalkozó ellátóhelyek listáját megtalálja a https://rolunk.szerencsejatek.hu/uploads/files/original/static_page/20180801093422/ellatohelyek-listaja.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel foglalkozó civil szervezetek listáját megtalálja a https://bet.szerencsejatek.hu/cmsfiles/7a/5e/jatekfuggoseggel-foglalkozo-szervezetek.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel és felelős játékszervezéssel kapcsolatos további információk a www.maradjonjatek.hu tematikus weboldalunkon érhetők el.
Ne feledje: problémájával nincs egyedül!