Áll a bál Cegléden egy tervezett nagyfeszültségű vezeték miatt
Dühös polgárok tüntettek pénteken Cegléden - írja a Kecskemért
Új ipari létesítmény terve borzolja a kedélyeket Kecskemét szomszédságában. Az albertirsai elektromos állomás és a kecskeméti Mercedes-gyár között szándékozik a Pest Megyei Kormányhivatal egy közvetlen távvezetéket létesíteni. A terv azonban kivívta a ceglédi polgárok felháborodását. A nyomvonal ugyanis áthalad a Ceglédtől délre fekvő tanyavilágon, ahol eddig sok ember kereste a nyugalmat, vagy folytatott olyan turisztikai-rekreációs vállalkozást, amit a távvezeték megjelenése ellehetetlenít.
A 400 ezer voltos nagyfeszültségű távvezeték olyan elektroszmogot sugároz magából, ami súlyos betegségeket okozhat: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) orvosi kutatásai szerint a villamos távvezetékek káros hatásaitól távol élő emberekhez képest a vezeték 200 méteres környezetében élők körében 69%-kal növekedett az akut limfoid leukémia megbetegedéseinek a száma, a 200-tól 600 m-ig terjedő sávban pedig 23%-kal. Az elektroszmog nem csak közvetlenül hat: már a kábeltartó tornyok puszta látványa is megbetegíti azokat, akik tartósan félelemben kénytelenek élni. A jelenlegi tervek szerint van olyan ház, amelytől csupán 60 m-re haladnának a halálos sugarakat kibocsátó drótok.
Az új távvezetéket azzal indokolja a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir) kérésére eljáró Kormányhivatal, hogy a kecskeméti Mercedes-gyárnak a hamarosan bekövetkező bővítéssel megnő majd a villamos-energiaigénye, amit csak új kábeleken keresztül lehet kielégíteni.
Több száz ember élete munkája került veszélybe
Az ingatlanok értéke a hírre az eddigi töredékére zuhant. A lakók félnek: vagy elköltöznek, vagy saját felelősségre maradnak és esetleg lassú kínszenvedéssel tíz éven belül elhunynak.
Felvetődik a kérdés, hogy miért nem a meglévő távvezeték mellett vagy a gyérebben lakott pusztán halad át a nyomvonal. Válasz egyelőre nincs, az illetékesek hallgatnak.
A nyers gazdasági érdekeket képviselő hatóságok bizánci szokás szerint csak leküzdendő akadályt láttak a lakosságban, ezért igyekeztek megspórolni a társadalmi egyeztetést a nyomvonalról. Sokan nem csak azért háborodtak fel, mert már most kár érte őket, hanem mert csak a múlt héten hallottak először a tervről, amikoris a posta aláírásra kézbesítette a létesítéshez szükséges beleegyezési nyilatkozatot.
Tüntetés a terv ellen
A tengerimalacnak nézett felháborodott ceglédi lakosok péntek este tüntetésen fejezték ki nemtetszésüket. A Kossuth-szobor előtt tartott rendezvényre meghívtak minden politikai pártot, de a kormánypártok képviselői és Takáts László fideszes ceglédi polgármester valamiért nem érezték szükségesnek a megjelenést. A mintegy 80 tiltakozó kifejezte azon akaratát, hogy bármi áron megvédik eddigi életüket és nyugalmukat. Szerintük nem járja, hogy egy nagyvállalat profitja érdekében egyszerűen átlépjenek rajtuk a hivatalok.
LMP: Lehet, hogy Paks 2-vel fognak takarózni
A rendezvény egyik szónoka Földi Áron, az LMP Pest megyei önkormányzati képviselője volt. A tiltakozók célja, hogy a vezeték új nyomvonalon, a megyehatáron haladjon Kecskemét felé, mert ott kevesebb embert érint a sugárzás, és az ő kártalanításuk kevesebbe kerül. Egyelőre aláírásgyűjtésbe kezdtek, a későbbi lépések pedig attól függnek, merre haladnak a tárgyalások. Azt kérik, hogy senki se írja alá a beleegyezési nyilatkozatot. Földi optimista, hogy a nyomásgyakorlás célt ér. A Mercedes-gyárral még nem vették fel a kapcsolatot, de szerintük anyagi szempontból sem éri meg a perpatvar a cégnek. Ugyanakkor azt a nemhivatalos információt kapta, hogy a valódi terv az, hogy a paksi atomerőmű új blokkjából visszirányban ezen a vezetéken fogják majd az áramot eladásra szállítani, tehát nem is a németekkel kell tárgyalni.
Volner: A Jobbik támogatja a tiltakozókat
A demonstráción megjelent Volner János jobbikos országgyűlési képviselő, a párt alelnöke. A politikus kérdésünkre kifejtette: ez nem pártpolitikai, hanem környezetvédelmi ügy, ezért szerinte az előjelek ellenére még létrejöhet az összefogás bármilyen színű politikai erővel, akár a Fidesszel is. Az országgyűlésben is minden eszközzel fel fognak lépni a Pest Megyei Kormányhivatal döntése ellen. Magát a szóban forgó beruházást támogatják, mert fontos az árambiztonság, de olyan kompromisszumra van szükség, hogy a lehető legkevesebb környezeti kár érje a lakosságot. A leendő új atomerőművel kapcsolatban a párt álláspontja az, hogy bár az atomenergia felhasználását nem ellenzik, de a „Paks 2” beruházás háttértanulmányai titkosak, ezért a több mint 3000 milliárd forint, ha marad a Fidesz-kormány, ellenőrizetlenül kerül elköltésre, így jelenlegi formájában nem támogatják.
Mi lesz a kecskemétiekkel?
Erre a kérdésre jelenleg nem tudunk válaszolni. Nem csak a cegédieknek sem szólt senki a tervről, de a nagykőrösieknek és a kecskemétieknek sem. Lehet, hogy az idén szeptemberben a kecskeméti Kósafalu városrészben átadott új Démász elektromos áramelosztó alállomás is képbe fog kerülni, de egyelőre sok a bizonytalanság, sok a titok.