h i r d e t é s

Átverhetnek bennünket a kamupártok?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Átverhetnek bennünket a kamupártok?

2018. március 09. - 06:28

Nem ellenőrizhetik az ajánlószelvényen szereplő aláírások hitelességét. Ezt a Nemzeti Választási Iroda elnöke jelentette be az állami tévében.

A kép illusztráció! - Patyi András (j) - Forrás: MTI

Az ellenzék szerint módosítani kell választási törvényt annak érdekében, hogy kiszoríthassák a kamupártokat. - írja az atv.hu

Az utóbbi napokban több gyanús ajánlószelvényt is vizsgált a Nemzeti Választási Bizottság, de az aláírások hitelesítése nem tartozik a feladatai közé. „A törvény nem teszi lehetővé az aláírások ellenőrzését, nem is szerepel a választói névjegyzékben a választópolgárnak az aláírása” – fogalmazott Patyi András, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke.

Az MSZP-Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje szerint Patyi András mindent megtesz azért, hogy a Fidesz pártpolitikai érdekeit szolgálja, egy elvileg független intézmény élén. Karácsony Gergely azonban azt is hangsúlyozta, hogy maga a törvény is úgy rossz, ahogy van.

„Sajnos nagyon sok olyan kalandor indul a választásokon, akik nyilvánvalóan a kampánypénzt akarják fölmarkolni, és a Fidesz szándékosan hozta létre ezt a rendszert, hogy egy kicsit összezavarja a választókat. Az a rossz hírem van, hogy a választókat nem fogják tudni összezavarni”

– magyarázta az ATV Híradónak Karácsony Gergely.

A Jobbik szerint nem pusztán új választási törvényre, hanem egy teljesen új választási rendszerre van szükség Magyarországon, a kamupártokat pedig ki kell szorítani.

„Science fictionbe illő az, hogy az 5-600 ajánlást mindenféle komoly munka befektetése nélkül le tudja tenni az asztalra. Ily módon erős a gyanúm, hogy a kormányzó pártok a választások eredményét így igyekeznek manipulálni azzal, hogy kamupártok indulását segítik elő, támogatják, akár a háttérből, akár közvetlenül, akár áttételesen”

– fogalmazott Z. Kárpát Dániel, a párt alelnöke.

A Political Capital szakértői már 5 éve is azt javasolták, hogy a pártok kizárólag kincstári kártyán férhessenek hozzá a kampánytámogatáshoz, illetve legyen szigorúbb a beszámolási kötelezettségük is. Egyetlen pozitív változás az 1 százalékos küszöb bevezetése volt, amelyet el kell érnie az országos listát állító pártnak. Ellenkező esetben ugyanis vissza kell fizetniük a kampánytámogatást.

„Így is rekord nagyságrendben indultak el pártok, és ha a végén nem is lesznek negyvenen, csak harmincvalahányan, akkor is elég valószínű, hogy sokan vannak, akiknek semmiféle politikai ambíciójuk nincs, csak a pénzre hajtanak”

– nyilatkozta László Róbert választási szakértő. Az ügyről kérdeztük a Miniszterelnökséget vezető minisztert is, de Lázár János azzal utasította el a választ, hogy ez nem kormányzati hatáskör.

A Demokratikus Koalíció arra szólította fel a választási szerveket, hogy egyenként vizsgálják meg az összes, választási ajánlószelvényen szereplő aláírás hitelességét. Molnár Csaba kampányfőnök az ATV Egyenes Beszéd című műsorában emlékeztetett: 40 párt állít országos listát, soha nem volt ennyi kamupárt. Szerinte tucatjával állítottak jelölteket olyan pártok, amelyek négy éven át semmilyen érdemi tevékenységet nem folytattak, illetve csak a választás előtt pár hónappal alakultak.

„A baloldal erős fővárosi körzeteiben 40 jelölt, a Fidesz erős körzeteiben viszont kevesebb mint tíz indul, nehéz azt gondolni, hogy ez véletlen”

– fogalmazott. A kampányfőnök elmondta: ha a DK alakíthat kormányt, zároltatják a választáson induló pártok ajánlóíveit, hogy megvizsgálhassák az azokon szereplő aláírások valódiságát. A politikus a műsorban felelősségre vonással fenyegette az aláírásokat hamisító kamupártok tagjait, és üzent is nekik: április 8-áig még kiszálltnak.

 

atv.hu