h i r d e t é s

Beszámoló az esztergomi képviselőtestület üléséről

Olvasási idő
8perc
Eddig olvastam 0%
a- a+

Beszámoló az esztergomi képviselőtestület üléséről

2018. július 20. - 10:56

Jelentősen csökken a nyugdíjas- és diákbérletek ára, szeptemberben kezdődhet az árvízvédelmi gát építése, megújulhat a Szent István strandfürdő, új helyen állítják fel a Széchenyi téri sátrat – többek között erről döntöttek a július 19-i, testületi ülésen, amelyen ezúttal Meszes Balázs, Sasvári Viktor és Stámusz Andrea nem tudott részt venni.

Forrás: Városháza

Az ülést a felkartörés, majd operácíót követően július elején munkába állt Romanek Etelka polgármester asszony nyitotta meg, ő mutatta be a héten hivatalba lépő aljegyzőt, Tóth Jánost, aki esztergomi munkája mellett továbbra is ellátja feladatait a Jegyzők Országos Szövetségének elnökeként is.

Jelentősen csökken a nyugdíjas- és diákbérletek ára

A Képviselő-testület első napirendi pontként arról döntött, hogy a Közép-nyugat Magyarországi Központtal (KNYKK) kötött Közszolgáltatási Szerződést új „Tanuló tanévre szóló bérlet” tarifaelemmel egészíti ki 2018. szeptember 1-től és ezzel egy időben a helyi autóbusz-közlekedés tarifái közül a diák- és nyugdíjas bérletek tarifái is csökkentésre kerültek. A korábban elfogadott önkormányzati rendelet alapján az a diák, aki esztergomi lakóhellyel, tartózkodási hellyel rendelkezik, vagy esztergomi általános- vagy középiskola nappali tagozatos tanulója és tanulói jogviszonya tárgyév szeptember 1. napján fennáll közlekedési támogatásban részesül, amelynek mértéke megegyezik a tanuló havi bérlet árával, tehát a fentiek szerinti tanulóknak a bérletet a KNYKK ingyen fogja biztosítani. Az elfogadott határozat szerint szeptembertől jelentősen csökken a nyugdíjas havi bérletek ára is, amely 2610 forintról 500 forintra változik.

A testület ezt követően döntött a költségvetési rendelet szükséges módosításáról, valamint a szükségessé vált átcsoportosításokról, továbbá két intézmény, a Féja Géza Közösségi Ház és az Esztergomi Kertvárosi Óvoda alapító okiratának módosításáról.

Új helyre költözik a Széchenyi-téri „sátor”, egyelőre föld alatt marad a Kovácsi-templomrom

2018. július 31-ig elbontják a Széchenyi-téri fa építményt, a két részből álló sátorszerkezetet más helyszíneken állítják fel. Egyik részét a Pézsa Tibor Sportcsarnok mögötti füves területen állítják fel, a másik részét pedig a Palatinusz tónál hasznosítja az önkormányzat.

A testület döntött arról is, hogy a Kovácsi templomrom környezetének közterület alakítási tervét elfogadja, azzal, hogy a területet a NIF Zrt. és a kivitelező között megkötött szerződésben szereplő műszaki tartalom szerint hagyja kialakítani (romok konzerválása és visszatemetése, terület füvesítése).

Szintén a Széchenyi térrel kapcsolatos döntés, hogy a téren található 30 db platánfa az eredeti helyén maradva, gyökérmetszési eljárás után, gyökérvédelemmel lesz ellátva. A szakértők szerint a gyökérzet problémáját mindenképpen orvosolni kell rövid időn belül, ha a fákat hosszabb létre szánjuk, valamint a balesetveszélyt is el kell hárítani sürgősen. A döntés végrehajtása során, először a sürgős beavatkozást igénylő esetekben (5-6 db fa) kerül sor a kármegelőzésre és a veszélyelhárításra.

Szeptemberben kezdődik az árvízvédelmi gát építése

Az állami beruházás keretén belül hamarosan kezdődő árvízvédelmi gáthoz csatlakozó önkormányzati feladatok előkészítésével kapcsolatban a testület arról döntött, hogy megkezdi az ehhez szükséges tervek előkészítését. A szeptemberben induló gát építéséhez önkormányzati feladatként többek között olyan feladatok tartoznak, mint a közvilágítás/díszkivilágítás kiépítése, kapcsolódó létesítmények (például padok, szemetesek, díszburkolatok, dísznövények, nyilvános illemhelyek stb.) megvalósítása, Kis-Duna kotrása vagy éppen a Kossuth híd felújítása az önkormányzat feladata.

Végleges formát kap a Szent Anna temető emlékműve

A képviselők döntése alapján összesen 20 millió forintból fejeződik be a Szent Anna temetőben az utóbbi években megkezdett emlékmű-rekonstrukciós program keretében a „Magyar emlékmű”, azaz az Esztergom Város II. világháborús hősi halottainak és polgári áldozatainak emléket állító építmény.

Ezen emlékmű tervét Borosházi Tamás esztergomi építész készítette el, és azt ingyenesen a város rendelkezésére bocsátotta. 2017. január 20-án a szovjet hősi temető és emlékmű, valamint a Béke angyala szobor avatásával egyidejűleg elhelyezésre került az „Esztergom Város II. világháborús hősi halottainak és polgári áldozatainak” emléket állító emlékmű alapköve. Elkészült 2017. május 28-ra az emlékmű központi posztamense és felállításra került a latin kereszt. A posztamensen látható névsorokra válaszul, öten jelezték, hogy a hozzátartozójuk neve hiányzik a listáról. A 2018. évi költségvetésben külön forrás került elkülönítésre az „Esztergom Város II. világháborús hősi halottainak és polgári áldozatainak” emléket állító emlékmű befejezésére”.

A Szent Anna temetőben és emlékparkban a következő időszakban kikerülhetnek a padok és közéri szemétgyűjtők is, illetve megvalósulhat a terület körbekerítése is.

Új utcák „születnek”

Három új utcanévvel bővült Esztergom közterületeinek sora: a 0749, 0778 helyrajzi számú területek mostantól Juhász József nevét viselik. Juhász József vállalkozó, az esztergomi ipartestület tagja, majd a Komárom-Esztergom megyei kézműves kamara elnöke, később az Iparkamara elnöke lett. Majd a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara országos alelnöke 2000-től. Ezen kamarai tisztségeket 2014-ben tragikus hirtelenséggel bekövetkezett haláláig töltötte be.

A 7365 helyrajzi számú terület a továbbiakban a Szent Benedek utca nevet viseli. A közterület közelében lévő területek a bencések birtokában voltak, onnan kerültek át magántulajdonba a XIX. század környékén.

A 9865 helyrajzi számú terület a Búbosbanka utca nevet viseli a jövőben, a képviselők döntése alapján.

Szent István strandfürdő felújításának ütemezése

A 2017. év végén elindított tervezésekkel kapcsolatban a teljes műszaki áttekintések során egyértelművé vált, hogy a 100 éves fedett uszoda és a majdnem száz éves nagymedence, valamint a kiszolgáló részek a láthatónál sokkal rosszabb állapotban vannak, teljes átfogó felújításuk, átalakításuk elkerülhetetlen. A nagymedence hidraulikája rossz, kialakítása nem a mai igénynek megfelelő, burkolatlan stb.

Ugyanakkor a Járási Hivatal Népegészségügyi Osztálya által előírt vízforgató berendezések gépészete és a hozzá tartozó építészeti tervek készítése során a megoldhatóságok vizsgálata alapján nyilvánvalóvá vált, hogy a kivitelezés első lépcsőjének kalkulált bekerülési összege érdemben nem szorítható le bruttó 1.000.000.000.-Ft alá. Az első beruházási lépcső műszaki tartalma a több mint 700 m2 nettó alapterületű gépészeti tér besüllyesztése a nyugalmi talajvízszint alá speciális technológiával, lehorgonyzással. Ebben a gépészeti térben a meglévő medencék és a gépészeti térre építendő 1 m vízmagasságú gyermek tanmedence vízforgató gépészete, az egyéb második és harmadik beruházási lépcsőhöz tartozó gépészetek előre átgondolt gépészeti egységei, fűtések, keringtetések és egyéb gépészeti egységek kerülnek telepítésre. E nagy gépészeti tér elhelyezésének vonzataként bontásra kerül a jelenlegi pénztár — öltöző és vizesblokk épületcsoport, melyeket konténeres felállásban más helyen ideiglenesen telepíteni és működtetni kell, valamint ide tartozik a fedett uszoda érintett végfalának statikai megfogása is, valamint a Malom utca érintett szakaszának megtámasztása a mélyépítési munkálatok idejére.

Tekintette arra, hogy a Kormány 1550/2017. (VIII. 18.) „A Dunakanyar kiemelt turisztikai fejlesztési térség meghatározásáról, valamint a térségben megvalósítandó egyes fejlesztésekről” című határozata a „Szent István műemlékfürdő fejlesztése” címen 5 milliárd forintot nevesít, így a beruházást 2018-ben saját forrás hiányában nem kezdi meg az önkormányzat, azt 2019-ben kívánja megindítani, bízva abban, hogy az a fenti támogatás terhére kivitelezhető lesz.

A testület több, ingatlanokkal kapcsolatos döntést is hozott, többek között számos, Kis-Duna partján található parthasználatról, ipari parki területekre versenytárgyalás kiírásáról, önkormányzati tulajdonú ingatlanok használatba adásáról, bérleti díjakról, földhasználati jogokról és a szükséges földhivatali eljárásokról.

Alapítványi együttműködés

A képviselők döntöttek továbbá az Ormos Imre Alapítvánnyal és a Mária Út Közhasznú Egyesülettel történő együttműködésről.

Az Önkormányzat rendszeresen lehetőséget biztosít az Ormos Imre Alapítvány oktatási és szakmai munkájában résztvevő Szent István Egyetem Tájépítészeti és Településtervezési Kar diákjainak a városban történő megjelenésre, egyetemi tantárgyak keretében tervezési feladatok elvégzésére, kiállítások, kerekasztal-beszélgetések rendezésére. A közös munkával az Önkormányzat elősegítené a hallgatók számára a város történetének, értékeinek és problémáinak minél alaposabb megismerését. Az Alapítvány pedig a város felmerülő urbanisztikai, városépítészeti és tájépítészeti problémáinak megoldásában nyújthat segítséget az Önkormányzatnak tervezési feladatok előkészítésével, szakmai véleményezéssel és szakértői tevékenységgel (területfejlesztési, tájrendezési, tájrehabilitációs, településfejlesztési és -rendezési, kert- és szabadtérépítészeti alkotómunkákkal). Az önkormányzat 2018-ban összesen 1 millió forinttal támogatja az alapítvány munkáját.

A Mária Út Egyesület célja, hogy Közép-Európa zarándokút-hálózata használhatóan létre jöjjön és ez által a térségben a vallási/spirituális turizmus ugrásszerű fejlődésnek indulhasson. A cél eléréséhez több ország együttes akaratára és cselekvésére van szükség. E cél realitását jól mutatja, hogy Lengyelországban a zarándoklatok százezreket mozgatnak meg, Szlovákia létrehozta a maga Mária Útját, Csíksomlyóra több százezren mennek, Ausztriában pedig a mindennapi élet része a zarándoklás.

A V4 és a V4+ együttműködés jó alapja lehet Közép-Európa zarándokútja kialakulásának, ehhez azonban kormányzati döntés és cselekvés szükséges. A Mária Út Egyesület ezért arra kéri Esztergom Város Önkormányzatát, hogy Magyarország Kormányához fordulva, kérje a Kormány döntését és támogatását Közép-Európa zarándokút hálózata létrehozására.

A testület döntése alapján az önkormányzat a helyi vallási/spirituális turizmus fejlesztéséhez kapcsolódó stratégia terv kidolgozásában együttműködik a Mária Út Közhasznú Egyesülettel, és részére a szakmai munkához a 2018. évi tagdíjának mértékével egyező összeget, azaz 47 979 Ft-ot biztosít a 2018. évi költségvetéséből. (Városházi információ)