Biden és Macron is kész katonákat küldeni Romániába
Klaus Iohannis román államfő Twitter-bejegyzésekben üdvözölte csütörtökön, hogy Emmanuel Macron francia és Joe Biden amerikai elnök is kész katonákat küldeni Romániába a NATO keleti szárnya, a Fekete-tenger térsége biztonságának erősítése érdekében.
A román elnök Macronnak az elzászi Haguenauban mondott szerdai beszédére reagált, amelyben a francia elnök kitért arra, hogy Franciaország a NATO-missziók révén eddig is küldött csapatokat a balti térségbe, hogy szavatolja európai szövetségesei biztonságát, és továbbra is ezt fogja tenni – tette közzé az MTI.
Készek vagyunk továbblépni a NATO keretében, és újabb, előretolt megerősített jelenlét típusú küldetésekben szerepet vállalni, főleg Romániában
– idézte a román média Macron francia katonák előtt mondott beszédét.
A francia elnök bejelentéséről beszámoló G4Media hírportál kiemelte: az ígéret olyan körülmények között hangzott el, amikor újabb csúcsra emelkedett a feszültség Kelet-Európában, miután Oroszország több mint százezer katonát vont össze az ukrán határoknál.
IOHANNIS SZERINT A FRANCIA KATONÁK RÉSZVÉTELE EGY ROMÁNIAI MEGERŐSÍTETT NATO-JELENLÉTBEN HOZZÁJÁRUL A FRANCIA–ROMÁN STRATÉGIAI PARTNERSÉG MEGSZILÁRDÍTÁSÁHOZ A FEKETE-TENGER TÉRSÉGÉBEN.
A román elnök nem sokkal később Joe Biden „explicit bejelentését” is üdvözölte, amelyben az Egyesült Államok elnöke leszögezte, hogy ha tovább romlik a biztonsági helyzet a térségben, növelni fogják az amerikai katonai jelenlétet Lengyelországban és Romániában.
Biden hivatalba lépésének egyéves évfordulója alkalmából tartott szerdai sajtóértekezletén arra hivatkozott, hogy
az Egyesült Államoknak a NATO ötödik cikkelye értelmében szent kötelessége megvédeni ezeket az országokat, ugyanis NATO-tagállamok. Nem áll fenn ugyanez a kötelezettség Ukrajnával kapcsolatban, de nagyon aggasztónak tartjuk, ami ott történik
– idézte Bident a román hírportál.
A NATO-szövetségesek bejelentéseit Nicolae Ciuca, a román hadsereg élén korábban vezérkari főnöki tisztséget betöltő miniszterelnök és Bogdan Aurescu külügyminiszter is üdvözölte.
BUKAREST MÁR ÉVEK ÓTA SZORGALMAZZA A NATO KELETI SZÁRNYÁNAK, A VÉDELMI SZÖVETSÉG FEKETE-TENGERI KATONAI JELENLÉTÉNEK MEGERŐSÍTÉSÉT, ÉS OROSZORSZÁG „AGRESSZÍV MAGATARTÁSÁT” TESZI FELELŐSSÉ A TÉRSÉGBEN KIALAKULT FESZÜLTSÉGÉRT.
Romániának 650 kilométernyi közös szárazföldi határa van Ukrajnával, a Fekete-tenger térségében közvetlen szomszédja az Odesszai terület, légvonalban pedig csaknem 200 kilométer választja el az Oroszország által bekebelezett Krím félszigettől. (MTI) / Index