Csúnyán elégett a magyar befektetők pénze
Hét hónap telt el 2018-ból és a magyar befektetési alapoknak elég rosszul áll a szénája: 68%-uk mínuszos teljesítményt mutat eddig idén - van olyan alap, amely 35%-os mínuszban van.
A rossz hozamok főleg a világpiacok volatilitásával magyarázhatók, szerencsére akadt bőven olyan (többnyire aktívan kezelt) alap is, amely ki tudta használni a hullámokat a hozamtermelésre. - írja a Portfolio
2018 eddig nem volt túl kegyes a magyar befektetési alapokhoz és ügyfeleikhez, ami főleg az idei megemelkedett piaci bizonytalansággal és az ebből fakadó volatiltással magyarázható. Az összes jelentősebb tőzsdeindex ralija megszakadt az év eleje óta és bár voltak olyanok, mint az amerikai Dow Jones Industrial vagy a Nasdaq Composite, melyek többé-kevésbé újra pályára álltak, a magyar tőzsde több éves rali után ismét mínuszokat mutat, a török tőzsde pedig lírában denominálva is közel 18%-os mínuszban van az év eleje óta.
A magyar indexkövető részvényalapok sem teljesítettek eddig túl fényesen. Az elmúlt években a BUX konzisztensen 20-30%-os emelkedéseket produkált évente, idén viszont január végi csúcsához képest 12%-os mínuszban van.
Három éves időtávon egy aktívan kezelt nyersanyagalap, az OTP Föld Kincsei teljesített a legjobban a Magyarországon kezelt, forintos, lakossági, nyíltvégű alapok közül, éves átlagos 16,92%-os hozamát viszont némelyest rontja az idei, -1,63%-os hozam.