Demeter Szilárd újabb pályázati pénzeket ígért a zeneiparnak
A zeneipar helyzetéről rendezett csütörtöki konferencián arról is szó esett, milyen hatással járna, ha a kulturális áfát 27-ről 5 százalékra mérsékelnék.
A kulturális ágazat és a zeneipar helyzetéről, a járvány okozta gazdasági problémákról és az újraindítás lehetséges irányairól – köztük hangsúlyosan az 5 százalékos kulturális áfa bevezetésének jelentőségéről szervezett szakmai rendezvényt a Music Hungary Szövetséggel együttműködve a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT). A Birinyi József, az MKT Kultúragazdasági Szakosztályának elnöke által vezetett konferencián Demeter Szilárd a magyar könnyűzene megújításáért felelős miniszteri biztos, Kádár Tamás, a Sziget Kulturális Menedzser Iroda Zrt. cégvezetője, Mádi Zoltán, a Vígszínház gazdasági igazgatója, Szilágyi Dávid, a PricewaterhouseCoopers (PwC) tanácsadója, és Weyer Balázs, a Music Hungary Szövetség elnöke vett részt.
Miután a PwC a csökkentett áfa bevezetéséről készült elemzésének részleteiről hallhattak a résztvevők – miszerint a lépés nem csak a szektor szereplőinek, hanem a kapcsolódó ágazatoknak és a hazai kulturális életnek is segítene –, szó esett a járvány okozta veszteségekről, valamint az újranyitás tervezhetőségének fontosságáról, amely egyre meghatározóbb például a nem ültetett koncertek, fesztiválok esetében.
Ezt követően Demeter Szilárd ismertette: a kormány által elfogadott (öt évre 23,5 milliárd forintot jelentő) könnyűzenei stratégia jegyében a magyar könnyűzenei ipar a Petőfi Irodalmi Ügynökségen keresztül már az idén ötmilliárd forint támogatáshoz juthat. Ezt az indítócsomagnak szánt összeget nyílt pályázatokon írják ki. S mivel a kulturális élet eltérő területeit szerinte egységben kell látni, ezért kiemelte, hogy évente 1,8 milliárdos folyóirat-támogatási programot is indítanak, valamint 200 millió forint értékben vásárolnak magyar kiadóktól magyar szerzők által írt műveket iskolai és közkönyvtárak számára.
A könnyűzenei miniszteri biztos hangsúlyozta: miként felmerült a könyvszakmában egy könyvtörvény megalkotása (jelenleg ezen dolgoznak), úgy hasonló rendszerlogikai rendbetételt, a támogatási rendszer átstrukturálását, s hosszú távon piaci szemléletet is javasolna a könnyűzenei szcénában. A beszélgetés további szereplői szintén kiemelték az egységes, következetes változtatásoknak, valamint a támogatási lehetőségek átláthatóbbá tételének szükségességét. (nepszava.hu)