Eddig ketten jelentkezhettek be Tóbiás József székéért
Közeledik a szocialisták nyári tisztújítási időszaka. A jelenlegi elnök belső ellenzéke a tavaly novemberi kongresszus után akarta csak elkezdeni a helyezkedést, ám miután elszámították magukat a várható végeredmény tekintetében, hirtelenjében egymással is meggyűlt a bajuk.
az ATV információi szerint egyelőre két kihívója akadt a júniusban leköszönő pártelnöknek.
Az MSZP 2015 november végén tartotta alapszabály-módosító kongresszusát, ahol az úgynevezett összegző szavazása során 82 százalékos többséggel fogadták el a párt működésének reformját jelentő javaslatokat.
A reformok nagyarányú támogatottságát többen Tóbiás József erősödésének tudták be, míg kritikusai szerint annyi történt, hogy keresztülnyomták a tagságon az „új vizsönt”, amivel az elnök csupán időt nyert.
Amellett, hogy kiegészítették a preambulumot és a szövegbe bekerült a magyar népi értékek és hagyományok iránti elkötelezettség, a dokumentum átállította az MSZP-t a választókerületi szisztémára – a Fidesz 2002-es veresége utáni hasonló húzáshoz képest – úgy, hogy közben a megyei elnöki rendszert is életben hagyta. A másik lényeges változás az előválasztás intézményének bevezetése volt, amely a tervek szerint a 106 egyéni választókörzetben induló jelölt kiválasztására szolgálna.
Tóbiás József és Botka László
Forrás: ATV.hu
Előrehozott karaktergyilkosság
Bármennyire is szerette volna a párt vezetésének belső ellenzéke, a kongresszuson nem kerültek szóba személyi kérdések, pedig még egyes megyei szervezetek vezetőit is sikerült megnyerniük, akik előrehozott tisztújítást sürgettek ennek jegyében. Noha Tóbiás több felületen is hangsúlyozta, hogy tisztségekről legkorábban tavasszal hajlandó vitázni, egyes ellendrukkerei a három hónapos tisztújítási folyamat beindításának hetekkel való elcsúsztatásával vádolták meg, amit az elnökség karaktergyilkosságként értékelt.
A kongresszus előtt a „renegátok” egyike azt nyilatkozta az ATV-nek: olyan mértékű az elégedetlenség, hogy „bárki is indul el Tóbival szemben, az nyer”, ugyanakkor mégsem folytatható a sajtóban akkoriban kibontakozó „puccskísérlet”, mert „minden, ami előrehozott, árt a pártnak”, és azt sugallja a választók felé, hogy a „szocik megint a koncon marakodnak”.
Ezért aztán ki kell várni az elnöki mandátum végét – mondta forrásunk –, és utána lehet csöndes szervezetépítés közben felkészülni egy erős választási kampányra.
A jogász nem mesterkedik
Az MSZP belügyeit jól ismerő forrásaink azt állítják, hogy a kongresszus végeredménye egyes szocialista potentátoknak akkora csalódást okozott, hogy korábbi „szövetségesi politikájukat” megváltoztatva önállósították magukat, és saját támogatói kör kiépítésébe kezdtek.
Az ATV iInformációi szerint a párton belül nyílt titok, hogy a márciustól induló három hónapos elnökválasztási procedúra során – egyelőre – Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettes és Szanyi Tibor uniós képviselő lesznek Tóbiás kihívói.
Harangozó Tamás
Forrás: ATV.hu
A parlamenti munkában jeleskedő Harangozó annyit mondott erről az atv.hu-nak, hogy jelenleg sem nála, sem a pártban nincs napirenden a kérdés, hiszen legkorábban a márciusi nemzeti ünnep után kerülhet sor a tisztújítás kiírására, addig nincs értelme ezzel a kérdéssel borzolni a kedélyeket.
Harangozónak elsősorban az MSZP frakciójában vannak szövetségesei, természetesen testvére, Harangozó Gábor és unokatestvére, Heringes Anita mellett – mondták forrásaink. (Ezzel szemben Harangozó Tamás határozottan leszögezte lapunknak, hogy semmiféle rokoni kapcsolatban nem áll Heringes Anitával.) A frakcióvezető-helyettest korábban Mesterházy Attila környezetéhez sorolták, ám a két politikus tavaly év vége óta meglehetősen eltávolodott egymástól.
Ami a korábbi elnököt illeti, Mesterházy egyelőre nem adta jelét annak, hogy Tóbiás székére aspirálna.
Captain on Board
A másik kihívó Szanyi Tibor, az MSZP uniós képviselője, akit épp’ a minap előzött meg a PM-es Jávor Benedek a legaktívabb magyar EP-képviselők ranglistáján. A külhoni szekér tehát jól megy, ugyanakkor gyakori tapasztalat, hogy a Brüsszelbe delegált képviselők elszigetelődnek a magyar választóktól, mivel az „eu-apátia” miatt idehaza nem lehet akkora érdeklődést csiholni az európai ügyek iránt.
Szanyi Kapitány Tibor
Forrás: atv.hu
Szanyi legfőbb hazai támasza Gúr Nándor országgyűlési képviselő, aki forrásaink szerint megpróbál helyszíneket és eseményeket szervezni a „kapitánynak”, hogy „meg tudja csinálni magát” az elnöki kampányra,
ami azért sem lesz egyszerű, mert őt a párttagság egy része nem vezéregyéniségnek, hanem bevállalós botrányhősnek tartja.
Megkeresésünkre Szanyi Tibor „éretlen és képlékeny” állapotúnak nevezte a tisztújítás kérdését, és furcsállná, ha április előtt megtörténne annak kiírása. Abból szerinte, hogy négy éve egyszer már bejelentkezett az elnöki székért, még nem következik, hogy idén is nekifut.
Futottak még
Lehetséges kihívóként az elmúlt hónapokban szóba került még a szintén EP-képviselő Ujhelyi István, aki azonban minden fórumon igyekszik elmondani, hogy elégedett Tóbiás munkájával és nem kíván vele szemben indulni a megmérettetésen.
Ugyancsak a tavalyi kongresszus előtt merült fel Hiller István, korábbi pártelnök-oktatási miniszter neve is az elnökaspiránsok között, és a találgatásoknak a Tóbiás és közte – a déli határszakaszon felállított kerítésre vonatkozó, megengedő nyilatkozata kapcsán – kialakult nyilatkozatháború szolgált táptalajul.
Az ATV úgy tudja, Hiller és Tóbiás azóta rendezték soraikat, noha előbbi továbbra is ragaszkodik a nyílt viták generálásához, míg utóbbi szerint azokat házon belül kell tartani.
A regnáló elnök környezetéből úgy értesültünk, hogy Tóbiás egyelőre nem kíván foglalkozni személyi kérdésekkel: az országjárásra, valamint az általa elindított változások menedzselésére koncentrál a következő hónapokban.
Tóbiás József és Hiller István
Forrás: ATV.hu
Elégedettek magukkal
Mint azt korábban, egy birtokunkba jutott, az MSZP elnökének egy éves teljesítményét értékelő belső munkaanyag alapján az ATV megírta, Tóbiás nem látja borúsan pártja jövőjét.
Méréseik alapján az emberek legalább egyharmada gondolja úgy, hogy az MSZP civil, független és szakszervezeti szövetségesekkel képes lesz leváltani a Fideszt.
Ezt a feltevésüket az elmúlt egy évben – saját jelölttel vagy támogatóként, és a 10 ezernél nagyobb lélekszámú településeken – megnyert időközi választások, illetve a számukra kedvező értékeket produkáló közvélemény-kutatási eredmények alapján is igazolva látják, miközben örömmel nyugtázzák, hogy újabban a DK szavazók nagy hányada voksolna az MSZP-re a győzelem reményében.
Az anyagban az új éra erényei közé sorolják azt is, hogy az MSZP elkezdett beszélni a szegénységről, és a kormány mesterséges témái közepette is következetesen követelik a fizetésemelést, a vasárnapi nyitva tartást, a 40 éves munkaviszony utáni nyugdíjat a férfiaknak, illetve tiltakoznak az állami földek elrablása és az oktatás szétverése ellen, amelyekből akár kampánytémák is lehetnek a 2018-ra.
Tiborcok a hátországban
A mostani elnökség kritikusai nem ennyire optimisták. Azt mondják, az elmúlt másfél évben nem növekedett érdemben a párt támogatottsága, és a végeken lázonganak a párttagok, mivel nem tudnak mit mondani azoknak a komáknak, akik ütik-vágják őket az ellenzék impotenciája miatt.
A Tóbiásék által sikerként elkönyvelt kongresszusról üres kézzel hazatérő küldöttek szerint, ebből az infrastruktúrából és erőforrásból hatékonyabb elnökséget is ki lehetett volna hozni,
és ha a szervezetépítés nem gyorsul fel, hol találnak majd egy olyan komoly embert, aki az országgyűlési választásokon a nevét adná egy 15 százalékos párt miniszterelnök-jelöltségéhez.
1 komment
Addig nem lesz