h i r d e t é s

Egy növény, ami még a marihuánánál is nagyobb biznisz

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Egy növény, ami még a marihuánánál is nagyobb biznisz

2015. július 09. - 14:51
0 komment

Avokádót itt, Magyarországon keveset eszünk, a mexikóiaknak viszont több ezer éve alapvető élelmiszerük. 

Az Egyesült Államok nem egész egy év alatt egymilliárd dollárnyit importált belőle. Hektáronként évi 113 ezer dollár (25,8 millió forint) hasznot hozhat. Csoda, hogy a minden bevételi forrásra lecsapó drogkartellek már ezt a bizniszt is átvették?

“Az avokádó nagyon gazdaggá tett minket” – mesélte Jesús Jan-Albert Hootsennek, a Vocativ riporterének. Az ötvenéves férfi a 80-90-es években még évi 1,5 millió dollárt keresett ültetvényein, most viszont csak úgy hajlandó beszélni, ha teljes nevét nem árulják el. Amikor a taqueriában melléjük ül egy harmincas, baseballsapkás férfi, gyorsan témát is vált. A férfi könyökére egy kard van tetoválva, ez pedig a Caballeros Templarios, a Templomos Lovagok nevű drogkartell szimbóluma.

Michoacán államban járunk, itt van a mexikói avokádóültetvények 72 százaléka. Az itt élők már a 90-es években is kimondottan gazdagnak számítottak, pedig 1997-ig még nem is exportálhattak az Egyesült Államokba, ami saját termelőit védve elzárta piacát a mexikói avokádó elől. A piacnyitás óta az itt megtermelt avokádó 80 százalékát exportálják. Azt gondolnánk, hogy ezzel eljött a kánaán.

Hát nem.

Ha egy terméken nagyobb haszon van, mint a drogkartellek egyik fő bevételi forrásán, a marihuánán, akkor az nyilvánvalóan felkelti a drogkereskedők érdeklődését is. Ez történt Michoacánban is, ahol elkezdték felvásárolni az ültetvényeket – részben hogy illegállisan szerzett vagyonukat tisztára mossák, részben mert az avokádó önmagában is jó biznisz. De ezzel még nem lett volna baj.

A bajok akkor kezdődtek, amikor a volt tiszteletes, Nazario Moreno elkezdte szervezni a saját kartellét. Moreno, akit “A Legőrültebb” néven futott, La Familia Michoacana (A michoacáni család) nevű kartellében két sikeres üzleti modellt egyesített.

Megírta saját Biblia-verzióját, így harcosai valójában egyháza követői lettek.

A modell működött, ezrével toborozta a katonákat. Az erőszakot pedig az Ószövetségből vett idézetekkel igazolta. Ő volt az, aki a szokásos drogkereskedelmet kiegészítette a zsarolással.

De még ő is kispályás volt.

Morenót 2010-ben állítólag megölték. Hogy ez tényleg így volt-e, azt a kartelleknél sose lehet tudni, de azóta senki se látta, és ő sem adott életjelet. A Család darabjaira hullott, a helyét egy arról leszakadt csoport, a Templomosok vették át. Ők már egyáltalán nem finomkodtak.

Most már nem olyan jó a michoacáni avokádótermesztők élete. A Templomosok zsarolással és megvesztegetéssel megszerezték a termelők nyilvántartását. Pontosan tudják, hogy kinek mennyi földje van, hogy mennyit és milyen piacra termel. Az adatbázis birtokában pedig sorra járják a termelőket és visszautasíthatatlan ajánlatot tesznek.

Tényleg visszautasíthatatlant. “Nincs értelme győzködni őket, hogy kevesebbet kérjenek” – mesélte egy termesztő Hootsernek. Ő még a keresztnevét sem volt hajlandó elárulni. Nem csodálom. Tavaly elrabolták két fiát. 1,5 millió dollár váltságdíjat követeltek értük. Ő mindenét eladta, hogy kifizethesse a váltságdíjat. A fiait ennek ellenére sem engedték el. Nem tud róluk semmit, de meggyőződése, hogy már halottak. A kartell általában elég gyorsan megszabadul a túszaitól.

Most egy termelőnek kilónként tíz centet kell fizetnie a megtermelt avokádó után a Templomosoknak, akik még a termőterület után is pénzt szednek. Hektáronként 115 dollárt, az exportra termelőktől akár 250 dollárt is. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy Jésus, aki a 80-90-es években még évi 1,5 millió dollárt keresett ültetvényein, ma már csődközelben van. Jó, ha évi 15 ezer dollár, a korábbi haszon 1%-a összejön egy évben. Egykor száz embert foglalkoztatott, napjainkban már csak hétnek tud munkát adni.

De ezért is a kartellnak fizet. A Templomosok ellenőrzik a munkaerőpiacot is – a munkaerő-közvetítőknek napi 3,5 dollárt kell fizetniük minden munkás után. Csak ebből akár évi 3 millió dollár bevétele lehet a Templomosoknak egyes járásokban.

És ez még mindig nem minden.

A Templomosoknak a becslések szerint százezer tagja van – egyszerű harcosok mellett ügyvédek és jegyzők százai dolgoznak nekik. Van, aki önként, de a legtöbbjüket megzsarolták. Akárhogy is, már nekik dolgoznak, és a feladatuk, hogy a telekkönyvek meghamisításával, színlelt adásvételekkel a kartellnek játsszák át az ültetvényeket.

Annak, hogy a szervezett bűnözés átvette az avokádóbizniszt, már a piacra is hatása van. Január óta 20 százalékkal drágult az avokádó az Egyesült Államokban. “A termelők, csomagolók, boltosok annyi pénzt vesztenek a zsaroláson, hogy kénytelenek árat emelni. Különben becsődölnének” – mondta Jesús. Mást nem is tehetnek. A kartell a teljes termelési láncot ellenőrzi.

A helyzet kilátástalannak tűnik. Amikor a Család összeomlása után bandaháború robbant ki Michoacánban, a mexikói szövetségi kormány bevetette a hadsereget és a szövetségi rendőrséget, a Federálest. A főutakat már ők ellenőrzik, de a termelők nem érzik a változást. Sőt. Sokuk azt gondolja, hogy a katonák összejátszanak a Kartellel. “Michoacánt a Templomosok uralják. Nekünk meg nincs választásunk, fizetünk” – mondta Jesús.

 

444.hu - Az eredeti cikk 2013 Decemberében jelent meg! (Címlap: Forrás: edenkert.hu)

Posted by SEJT on 2015. július 9.