h i r d e t é s

Elérte az 1500 Milliárd forintot a magyarok által felvett hitelek összege – a KHR statisztikák viszont javulnak

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Elérte az 1500 Milliárd forintot a magyarok által felvett hitelek összege – a KHR statisztikák viszont javulnak

2019. október 29. - 09:36

A 2019-es év újabb mérföldkőhöz érkezett a hazai hitelezésben, ekkor érte el ugyanis a magyarok által felvett hitelek összértéke a 1500 Mrd forintos összeget. Sőt, túl is lépte, hiszen az I. félév végén közzétett adatok szerint a pontos összeg 1542,2 Mrd forint volt. Leginkább a gyors személyi kölcsönök és a lakás vásárlások növekedése okozhatta ezt a növekedés.

A KSH minden évben kiadja a hiteljelentését, amelyben folyamatos növekedés látható a lakosság eladósodottságában. 2015. I. negyedévének végén még csak 1200,5 Mrd forintot tett ki a rövid távú és hosszú távú hitelek összege, 2016-ban már 1284,1 Mrd-ot.

2017-ben egy nagyjából 100 Mrd forintos ugrással 1386,9 Mrd forintra nőtt a hitelállomány, 2018-ra pedig majdnem sikerült megismételni ezt a növekedést, az I. negyedév végén 1476,1 Mrd forint állt a KSH jelentésében. A 2019-es adósság 606,9 Mrd forint rövid lejáratú és 935,3 Mrd forint hosszú lejáratú hitelösszegből állt össze.

A Központi Statisztikai Hivatalhoz hasonlóan a BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. is közzéteszi jelentéseit, ez a szervezet felelős ugyanis a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR), a Bankközi Adós- és Hitelinformációs Rendszer (BAR) utódjának gondozásáért. Ide minden olyan magyar adós bekerül, aki 90 napnál régebben nem fizeti a hitelének törlesztőrészletét. A BISZ tartalmazza a több, mint 450 magyar pénzintézet által szolgáltatott adatokat, s ki is szolgálja ezeknek a hitelezéssel kapcsolatos naprakész adatokat.

Bár a felvett hitelek összege folyamatosan nő, kis javulás látható a KHR rendszerében nyilvántartott mulasztásoknál. A BISZ Zrt. jelentése szerint míg 2014-ben 1.894.000 mulasztás szerepelt a KHR-ben, addigra 2018 végére ez 1.426.000-re csökkent. Ez a javulás betudható a kedvező gazdasági környezetnek.

BAR listás státusz (KHR listás státusz) lekérdezése

Alapvetően a KHR listára vagy régi nevén BAR listára azok a magánszemélyek kerülhetnek fel, akik már több, mint 3 hónapja nem törlesztenek. Hitelfelvétel előtt azonban érdemes lekérdezni a saját KHR státuszunk, mivel más okokból is bekerülhetünk a rendszerbe.

Ha egy adós nem fizet, akkor nem csak ő, hanem az adóstársa vagy kezese is KHR listás lehet. Így önhibánkon kívül is hitelképtelenek lehetünk csak azért, mert valamikor jót álltunk egy ismerősért vagy barátért. Szintén KHR listára kerülhetünk, ha szabálytalanul vagy illetéktelenül használunk egy hitelkártyát, így erre is ügyelni kell.

Szerencsére a KHR listás státusz viszonylag könnyen lekérhető, ráadásul eltörölték azt a régi szabályt, mely évente csak egy lekérdezést engedett díjmentesen. Ma akárhányszor lekérhetjük a BISZ Zrt-től a BAR listás státuszunk, nem számolhatnak fel érte díjakat. Természetesen arra ügyelnünk kell, hogy az ok nélküli lekérdezéssel más ügyfelektől vesszük el az ügyintézési időt!

Az online ügyintézés forradalma után felmerülhet a kérdés, hogy interneten is lekérdezhető a BAR listás státusz? Bár elvárható lenne, sajnálatos módon a BISZ Zrt. nem szolgál ki adatokat ilyen, nem beazonosított ügymenetben. A szolgáltató honlapján letölthető a nyomtatvány, melyet ki kell töltenünk, s el kell küldenünk postán a megadott címre, vagy személyesen be kell vinnünk a BISZ központjába. Az űrlap itt található: https://www.bisz.hu/letoltesek/01-SH_LAK_20180525_v3.pdf

A kérelem során csak ki kell tölteni a megfelelő adatainkat, majd a két tanú adatainak beírása és aláírása után el is lehet küldeni az űrlapot. Bár a nyomtatvány beadása nem történhet meg elektronikusan, szerencsére az eredménnyel nem kell a postásra várni. Megadható ugyanis egy e-mail cím, amelyre a BISZ Zrt. kiküldi a hiteljelentést.

Arra figyelni kell, hogy e-mailben történő kézbesítés során a Zrt. nem küldi ki postán is az eredményt még akkor sem, ha a címünk meg van adva. Érdemes azonban kitölteni a postacímet és a telefonszámunkat is, utóbbin ugyanis felhívnak, ha e-mail címünk nem olvasható vagy nem működik, s ekkor postázzák az igazolást.

Alternatívaként bármelyik pénzintézetben is megtudhatjuk a BAR listás státuszunk, ehhez még az sem szükséges, hogy az adott banknak az ügyfele legyünk.

Kaphatnak hitelt a KHR listán szereplők?

A KHR lista az elődjétől eltérően kétféle ügyfélstátuszt ismer, az aktív KHR listás és a passzív KHR listás ügyfeleket. Mindaddig aktív KHR listás marad az adós, míg a tartozásait ki nem fizeti, vagy a hitelfedezetül felajánlott ingatlant a bank el nem árverezi, vagy meg az ügyfél meg nem állapodik a pénzintézettel az adósság átütemezéséről.

Amint ezen három lehetőség közül bármelyik bekövetkezik, az ügyfél aktívból passzív KHR listássá válik, s egészen 1 évig ebben a státuszban is marad. 1 év után törlődnek az adatai a KHR-ből.

Az aktív és passzív státuszok közötti különbség a hitelfelvételnél fontos, ugyanis magyarországi pénzintézet a jogszabályi előírások szerint aktív KHR listás személynek nem adhat hitelt. Passzív KHR listásokra nincs ilyen korlátozás, de ha ilyen státuszúak vagyunk, akkor fel kell készülni, hogy a bankok nem nagyon tolonganak a hitelnyújtásért.

Számos pénzintézet még passzív KHR listások számára sem hitelez, míg a többiek csak kisebb összeget adnak, vagy sokkal rosszabb feltételekkel nyújtják a hitelt.

Hitel BAR listásoknak

Ha valaki KHR listásként (BAR listásként) szeretne mégis hitelt, a Hitelmindenkinek.hu összegyűjtött néhány hitelfelvételi megoldást.

Az ügyfél például fordulhat egy külföldi bankhoz, mivel a KHR rendszere csak a magyarországi pénzintézeteket szolgálja ki adatokkal, külföldi pénzintézetnek nincs hozzáférésük. Így akkor is kaphatunk külföldön hitelt, ha itthon aktív KHR listások vagyunk. Természetesen még mindig teljesítenünk kell a külföldi pénzintézet hitelelbírálási feltételeit, de ha ez sikerül, akkor pénzhez juthatunk.

Magyarországi lehetőség lehet a különféle tulajdontárgyakra adott kölcsön, tipikusan ilyen az autófedezetes gyorskölcsön. Ezek a hitelek meglepően rugalmasak, már régebbi autó is felhasználható fedezetként, ha értéke eléri az 500.000 forintot. A hitelező ráadásul nem is tartja magánál az autót, csak a gépjármű törzskönyvét kell átadni.

Hasonló hitelek szerezhetők a nagy értékű műszaki cikkekre, jellemzően laptopot szoktak elfogadni a hitelnyújtók. Ilyenkor fontos, hogy a felajánlott tárgy újszerű legyen, gyakran akár 1 évnél is újabb, s megfelelő értéket jelentsen. A hitelt nyújtó át fogja venni a műszaki cikket, s saját dobozában elraktározza azt a raktárában. A beadott tárgyat csak akkor kaphatjuk vissza, ha az adott határidőig visszafizetjük a kölcsönt és a rá rakodó kamatot.

Ha a munkahely támogatja, áthidaló megoldás lehet egy hirtelen beütő kiadásra a munkáltatói kölcsön. Ezt a munkaadóval kell megbeszélni, s polgári szerződésnek számít, benne rögzítve a kapott kölcsön összegét és a visszafizetés feltételeit. A munkaadó később minden hónapban le is emeli a törlesztőrészletet a számlánkról.

Baj esetén szóba jöhet még a családi vagy baráti segítség is, akik kisegíthetnek minket a szorult helyzetünkből. Természetesen ehhez szükséges, hogy legyen olyan közeli hozzátartozónk, akinek pénze is van, és kölcsön is adja. Az ilyen hiteleknél is ki lehet kötni kamatot, érdemes azonban előre megbeszélni a részleteket, különben könnyen megromolhat a korábban jó kapcsolat. Nem szabad csak a becsületszóra hagyatkozni a szívességi kölcsönöknél sem, mindent papírba kell foglalni. Bár a közeli rokonok esetén ritka az átverés, a kölcsönt felvevővel bármikor történhet valami, s ilyenkor az egyetlen bizonyíték a kölcsönszerződés marad.