h i r d e t é s

Élet a függőségek csapdájában

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Élet a függőségek csapdájában

2022. október 24. - 09:15

A mai társadalomban komoly problémákat okoznak a szenvedélybetegségek, és a függőségben szenvedők száma egyre csak nő. Alig akad már olyan ember, akinek a szűkebb vagy tágabb környezetében ne lenne legalább egyvalaki, aki alkoholista, drogos, gyógyszerfüggő, láncdohányos vagy egyéb addikciója van. 

Forrás: swanlake.hu

A függés tárgya olyannyira átveheti az uralmat az ember élete felett, hogy úgy tűnik, nincs visszaút. A szenvedélybetegség leküzdése egyedül valóban ritkán sikerül, ugyanakkor ha az ember szakértő segítséget kér – például jelentkezik a Swan Lake Központ terápiás programjába – akkor sokkal nagyobb az esélye arra, hogy maga mögött hagyja az addikcióját.

Nem a függés tárgya a fontos

“A függés az függés. A tárgy változik, de a lényeg nemcsak érzelmileg, még biokémiailag is azonos” – hangsúlyozza dr. Máté Gábor családorvos, aki hosszú éveken át kezelt függőket, és könyvet is írt a témában. A szakember szerint már maga a “drog” szó értelmezése sem egyszerű, hisz a köztudatban sokan csak az illegális szereket értik alatta, holott drogként hivatkozhatunk akár a cigarettára vagy az alkoholra is.

Az ő olvasatában a drog olyan szer, amivel a fogyasztó kábítani akarja magát. A tudományos vizsgálatok során is megfigyelték, hogy mindegy, milyen anyagról van szó, az agy reakciója azonos, ilyen szempontból nincs különbség aközött, hogy mi a függés tárgya. A függést magát pedig dr. Máté Gábor úgy írja le, mint egy olyan viselkedés, ami sóvárgást vált ki, a beteljesülése esetén örömet és enyhülést okoz, viszont negatív hatásai is vannak, mégis képtelenek vagyunk felhagyni vele.

Nemcsak egyéni, hanem társadalmi probléma is

A modern fogyasztói társadalomban kiugró a függőségben szenvedők száma. A mai világban ugyanis már szinte normálisnak, elfogadottnak számít, hogy az emberek a bennük lévő fájdalmat, frusztrációt külső segítséggel akarják enyhíteni. Hisz aki boldog és elégedett a sorsával, az a legritkább esetben nyúl csak bármilyen függőséget okozó szerhez.

Ellenben akinek feldolgozatlan traumái vannak vagy nem tudja, miképp oldja meg az életében felmerülő problémákat, annak úgy tűnhet, hogy a drog- vagy alkoholmámor, netán a gyógyszerek okozta kábulat a gondjai leküzdésében is segít.

Dr. Máté Gábor arra is rávilágított, hogy a társadalom gyakran nem vesz tudomást a szerfogyasztókról, amíg valami extrém esetről nem hall. A droghasználókat pedig sokan egyenesen elítélik, amiért olyan anyagokat löknek magukba, amelyekkel mérgezik vagy meg is ölik magukat.

Holott az ipari társadalom működése is hasonló; nézzük csak meg, mit teszünk a környezetünkkel. Olyan mérgeket használunk, melyek elpusztítják a termőföldeket, kipusztítják az élőlényeket, megváltoztatják a klímát.

Le lehet küzdeni a függőséget?

Az addikcióból való kigyógyuláshoz fontos, hogy ne csak a sóvárgást küzdjük le, hanem derítsünk fényt a függőség hátterében álló okokra is. Azaz: mit akartunk pótolni a szerrel? Mi hiányzik az életünkből, mit kerestünk? Ha ezekre megkeressük a választ, elindulhatunk a gyógyulás útján is.