Elnöki kegyelem a Budaházy-ügy hét vádlottjának
A többiek esetében Novák Katalin megvárja, miként dönt a másodfok.
December közepén érkeztek meg hozzám az úgynevezett „Budaházy-ügyben” érintettek kegyelmi kérelmei. Mint ismert, 17 személlyel szemben zajlik még ma is, 13 év elteltével büntetőeljárás. Sajnálatosnak tartom, hogy a bíróság közel másfél évtized alatt sem tudott jogerős döntést hozni
- olvasható az államfő kedd délután kiadottközleményében.
Mint írja, alapos mérlegelést követően úgy döntött, hogy különválasztja azoknak az ügyét, akiket a bíróság első fokon felmentett, illetve ahol az elkövetett cselekményt csekélyebb súlyúnak ítélte meg. Úgy véli, az eljárás további elhúzódása számukra aránytalan sérelmet jelentene a kiszabható büntetéshez képest. Úgy véli, hogy a letartóztatásban töltött idő, „és a 13 éve tartó vesszőfutás az érintetteket és családjaikat alaposan megpróbálta”, ezért hét ember esetében kegyelmet adott.
Jelezte, többeket azonban súlyos vádakkal illettek, az elsőfokú bíróság bűnszervezetben való elkövetést is megállapított, és jelentős büntetés kiszabása mellett döntött. Esetükben olyan súlyos cselekményekről szól a vád, hogy csak jogerős bírósági ítéletet követően tartja helyesnek dönteni az ő kegyelmi kérelmeikről.
Az úgynevezett »Budaházy-ügy« is rámutat arra, hogy a bírósági eljárások ésszerűtlen elhúzódása elfogadhatatlan, és sérti az emberek igazságérzetét. Felhívom a jogalkotó és jogalkalmazó szerveket, hogy tegyenek lépéseket a bírósági döntéshozatal felgyorsítása érdekében
- zárja közlését Novák Katalin.
Budaházy Györgyöt 2022. március 16-án ítélték 17 év fegyházra az úgynevezett Hunnia-per megismételt elsőfokú eljárásában. Tizenhat társával ült a vádlottak padján, először, még 2016-ban 13 év fegyházat kapott, de ezt az ítéletet a Fővárosi Ítélőtábla 2018-ban hatályon kívül helyezte, és új eljárás lefolytatására kötelezte a Fővárosi Törvényszéket. 2016-ban a Fővárosi Törvényszék azt találta bizonyítottnak, hogy Budaházy György és társai az őszödi beszéd kiszivárogtatását követő események alatt indították el a Hunnia Mozgalmat, hogy tovább szítsák a feszültséget, aminek egyik jeleként akkori kormánypárti országgyűlési képviselők házaira dobtak Molotov-koktélokat. (Népszava)