Előkerült a 30-as évek Facebookja: egy magyarországi padláson volt, most a képeken lévő embereket keresik
Ki és milyen céllal készíthette? – ezt találgatják a kutatók annak a majd’ 7000 fotónegatívnak a kapcsán, amelyek egy pécsi belvárosi ház poros padlásáról kerültek elő. - írja a blikk.hu.
A 1920–50-es évek „Facebookjának” is beillő leletegyüttest számos rejtély övezi: nemcsak a készítő kilétét fedi homály, de a negatívokon szereplő emberekét is. Az 1920–40-es évek közötti, azaz a második világháború előtti időszakban készült negatívok
– ahogyan azt megtalálója, Tímár Krisztián, a pécsi Nick Gallery vezetője mondta – várostörténeti szempontból rendkívül fontos leletek lehetnek, miként az 50-es évekbeliek is.
– Ingatlanvásárláskor találtuk meg a padlás egyik zugában az üvegnegatívokat. Mintegy 7000 darabról lehet szó, amelynek körülbelül az öt százalékát sikerült eddig átnézni – árulta el Tímár, akitől azt is megtudtuk, hogy a leletekkel nagyon óvatosan kell bánni.
A kutatók keresik a főszereplők rokonait, ismerőseit. Forrás: blikk.hu
– Egyelőre még dobozban vannak. Nem szívesen mozgatjuk egyik helyről a másikra, mert rendkívül sérülékenyek. Egyrészt korukból adódóan, másrészt amiatt, mert az évek során rengeteg kosz, homokszemcse lepte be őket. Ezek nagyon könnyen megkarcolhatják az üveg felületét. Így egyelőre még előttünk is rejtély, hogy pontosan mi minden lehet a dobozok mélyén – magyarázta az elnök. – Nagy számban vannak kültéri felvételek, de portrék, katonaportrék, elsőáldozási és esküvői képek.
A leletek feldolgozásához egy restauráló és digitalizáló műhelyre van szükség. Amint a megfelelő helyiség megvan, a negatívokat átszállíthatják, majd megkezdődhet az első becslés szerint fél évig tartó munka.
A szereplők kilétét rejtély övezi. Forrás: MTI/blikk.hu Fotó: Sóki Tamás
– A jobb állapotban lévőket nézzük először, majd a lassabban feldolgozható darabok következnek. A restaurálás nagyon lassú folyamat, a negatívokat meg kell tisztítani, digitalizálni, majd katalogizálni – tette hozzá Tímár.
A feldolgozott anyagot a www.pecsanno.hu oldalon tervezik bemutatni. A kutatók azonban abban reménykednek, hogy miután a Facebookon is közzéteszik a leleteket, jelentkeznek olyanok, akik ráismernek egy-egy rokonukra. Az első 500 felvételt várhatóan másfél hónap múlva teszik közzé. A legérdekesebbeket kiállításon is bemutatják, de album formájában is megjelentetik majd.
A leleteket digitalizálják. Forrás: blikk.hu
1839-ben született
A fényképezés születésének 1839. augusztus 19-ét tekithetjük: ekkor ismertette a Francia Akadémián Joseph Nicéphore Niépce és Louis Daguerre találmányát Daguerre pártfogója, Arago, a nagy tekintélyű fizikus és csillagász. Az első, amatőrök számára kifejlesztett fényképezőgépet az Eastman Kodak Company dobta piacra 1888-ban, ez a cég nyitotta sorra az előhívólaborokat. Innen datálódik a fotózás elterjedése.