Eltüntetett névtábla és szokatlan kölcsön bonyolítja az új miniszter titkát
A Bártfai-Mager Andrea által felügyelt takarékszektor egyik főszereplőjétől kapott 189 milliós hitelt az új miniszter fiának a cége.
Múlt csütörtökön egyszer csak eltűnt az Orbán-kormány új miniszterének neve egy rózsadombi lakópark kaputelefonjáról. Kora délután a Bártfai-Mager felirat még szerepelt a listán, négy órával később azonban már nem volt ott. Bártfai-Magert valaki egyszerűen levágta.
Mindez pont aznap történt, amikor cikket közöltünk egy több száz cégből álló hálózatról, melynek egyik központja Bártfai-Mager Andrea lakásán működött. A leendő miniszter ingatlanjába, amely az elején említett kapucsengős lakóparktól másfél kilométerre fekszik, mintegy hatvan vállalkozás volt bejegyezve. Szinte az összes Bártfai-Mager volt férjéhez, Balogh Sándorhoz kötődött.
A Balogh által irányított cégbirodalom több száz millió forinttal károsította meg az államot, az oda bejegyzett vállalkozások többsége zavaros körülmények között megszűnt vagy elköltözött. A költöző társaságok között volt olyan, amely pont abban a szintén rózsadombi lakóparkban kötött ki, ahonnan Bártfai-Mager neve eltűnt a kapucsengőről.
Ebben az ingatlanban is több mint egy tucatnyi olyan cég működik vagy működött, amely Balogh Sándor vállalati hálójához tartozik. Sőt, a Balogh résztulajdonában álló szlovák vállalkozásnak két lakása is van itt, a hozzá köthető Magyar Veterán Autó Egyesületnek pedig egy. Bártfai-Magert azonban nemcsak a kapucsengőn szereplő neve kapcsolja volt férje cégbirodalmához, hanem egy nagyon komplex, és legalább annyira furcsa hitel is.
189 millió a 12 milliós cégnek
A hasonló hitelügyleteket összesítő hitelbiztosítéki nyilvántartás szerint a Bártfai-Mager és Balogh Sándor közös fiának tulajdonában lévő Globofood Kft. tavaly év végén nagy összegű kölcsönt kapott az egyik legjelentősebb takarékszövetkezettől. A 26 éves férfi cégét 2014-ben alapították, és három év alatt összesen 12 millió forint bevétele volt. Vagyona 2016 végén még úgy sem érte el a 3,5 millió forintot, hogy már ekkor jelentős részesedése volt egy a forgalma alapján jóval nagyobb vendéglátó cégben.
A Globofood tavaly decemberben mégis 189 millió forintos hitelszerződést írt alá a B3 Takarékkal*. A kölcsön fedezetét ráadásul két olyan lakás hasznosításából származó bevétel adja, amelyek a rózsadombi lakóparkban találhatóak.
Tehát nem maguk az ingatlanok fedezik a hitelt, hanem az a bevétel, ami a bérbeadásukból származik.
Az lakások ugyanis nem is a Globofood, hanem az Erste Bank tulajdonában vannak.
A két érintett lakás közül a kisebbikbe van bejelentve a NAV adótartozás-listája alapján Szerbin Judit, aki Balogh céghálójának több cégében is feltűnik, és több mint tízmillió forintos adótartozása van. Az nem egyértelmű, hogy a nagyobb, 121 négyzetméteres ingatlanban ki lakik, de valószínűleg ehhez a lakáshoz tartozik az 1-es kapucsengő, amely mellől eltávolították Bártfai-Mager nevét*.
A szokatlannak tűnő hitel miatt valamennyi érintetett megkerestük. A Globofood nem válaszolt, az Erste és a B3 Takarék üzleti és banktitokra hivatkozva nem árult el részleteket, Bártfai-Mager Andrea pedig többszöri kérdésünkre sem adott magyarázatot arra, hogy a neve miért szerepelt a kapucsengőn. Annyit írt, hogy magáncégek üzleti döntéseihez nincs köze, “egy hitelügylet maga banktitkot képez, erről csak az érintett magánszereplők nyilatkozhatnak”.
Bártfai-Mager és a takarékok
Több banki szakértővel is beszéltünk, hogy mennyire életszerű egy olyan ingatlan bérleti díjára ekkora hitelt kapni, amely nincs is a kérelmező tulajdonában. A többség szerint a válasz egyértelműen az, hogy semennyire, a hitel mögött ugyanis első ránézésére nincs megfelelő fedezet. Egy megkérdezett tartotta elképzelhetőnek, hogy egy sokkal komplexebb ügyletről lehet szó, amibe más cégeket is bevonhattak.
Ezt a felvetést erősíti, hogy a B3 Takarék a rózsadombi társasházban lévő másik két lakást* is megterhelte, ahol a jelzálogjog összege szintén 189 millió forint. Ez a két lakás pedig pont azé a szlovák cégé, amelyben Balogh Sándornak résztulajdona van.
A Globofoodnak egy olyan szektortól érkezett a szokatlan kölcsön, amelyet a kormányzat részéről épp Bártfai-Mager felügyelt. Az új miniszter ugyanis korábban, 2016 júliusától a postaügyért és a nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős kormánybiztosként a takarékok integrációjáért is felelt. Megkérdeztük Bártfai-Magert, mennyire érzi visszásnak, hogy az általa felügyelt szektor egyik meghatározó szereplője ilyen jelentős hitelt nyújt egyik rokona érdekeltségének, de mint írta, ehhez nincs köze.
A hitelt nyújtó B3 Takarék Szövetkezet 2015-ben jött létre tíz takarékszövetkezet egyesülése során, és az addigi legnagyobb takarékszövetkezeti egyesüléssel az ország legnagyobb takarékja lett. Vida József akkori elnök-ügyvezető azt mondta, hogy a lényegesen nagyobb üzemméret lehetővé teszi a sok százmilliós hiteleket nyújtását. Vida azóta már a Takarékbank elnök-vezérigazgatója, az Index szerint Mészáros Lőrinc bizalmi embere, és a B3 és a Takarékbank mellett az FHB is az ő befolyása alatt áll (a B3 és Mészáros kapcsolatáról a Heti Válasz is írt korábban).
A múlt heti cikkünk után Balogh Sándor kiadott egy közleményt, amely szerint Bártfai-Magerrel jó viszonyt ápol, de válásuk óta semmilyen üzleti kapcsolatban nincsenek egymással. Balogh szerint ugyan Bártfai-Mager lakásának használatáért nem fizetett, az ott folytatott “gazdasági tevékenységének” semmi köze nincs Bártfai-Magerhez, erről neki nem is volt tudomása.
Szerzők: Fabók Bálint, Jandó Zoltán / g7.24.hu