Eszméletlenül gyors, téridő meggörbítésére képes csillagot fedeztek fel a Tejútrendszerben
Kutatók igazán érdekes égitest nyomaira bukkantak, ami olyan sebesen mozog, hogy még a körülötte lévő téridőt is eltorzítja.
Az S62 névre keresztelt csillag a Tejútrendszer közepében található Sagittarius A* fekete lyuk körül kering egy rendkívül szűk pályán. A The Astrophysical Journal tudomány lapban közzétett tanulmányból kiderül, hogy gyakran a fénysebesség 8%-ával mozog, ami 86,4 millió km/h-nak felel meg.
Ez elég gyors ahhoz, hogy megfigyelhessük az Einstein relativitáselméletében is szereplő idődilatációt, ezért nem meglepő, hogy kíváncsi fizikusok sora szeretné tüzetesebben is megvizsgálni a jelenséget.
Ha két objektum – jelen esetben az S62 és a Földön tartózkodó kutatók – eltérő sebességgel mozog, az idő múlását másként érzékelik, ami azt jelenti, hogy az S62-t nézve sokkal hosszabb ideig tartanak bizonyos folyamatok ahhoz képest, mintha a csillag felszínén lennénk.
Ezt hívjuk egészen pontosan idődilatációnak, ami minden sebesség mellett jelentkezik, de csak akkor válik igazából láthatóvá, amikor a fénysebességhez közelítünk. A fénysebesség 8%-a esetében éppen hogy észlelhető a relativitáselmélet egyik alapteóriája, ezért tökéletes eszköz lehet a további kutatásokhoz.
Az S62 bizarr, spirográfra hasonlító pályája két év múlva viheti újra a Sagittarius A* közelségébe a csillagot. Amikor ez meg fog történni, az asztronómusok már készen állhatnak majd a nyomon követésére – nemcsak az elméleti fizika bizonyítékait tapasztalhatják gyakorlatban, hanem még több, korábban fel nem tárt rejtélyeket fejthetnek meg a fekete lyukakkal kapcsolatban. (liner.hu)